Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter USB - UART TTL/RS485; prośba o sprawdzenie schematu

Adam Ś. 19 Gru 2014 15:31 1437 1
  • #1 19 Gru 2014 15:31
    Adam Ś.
    Poziom 12  

Witam. Chcę sobie zrobić konwerter USB <-> UART na układzie FT232RL. Wykonałem już schemat w eaglu, oto on

Konwerter USB - UART TTL/RS485; prośba o sprawdzenie schematu

Potrzebuję teraz opinii czy wszystko jest ok. Jak widać chcę zrobić konwerter z USB na dwa rodzaje UARTa: zwykły TTL z pracujący przy 5V oraz 3,3V (zastosuję przełącznik), a także RS485.

1. Zamiast maxa zamierzam zastosować ST485B bo jest tańszy i niby oferuje do 64 urządzeń. Czy w ogóle ten układ jest dobry? Czy lepiej kupić maxa?

2. Rozważam możliwość używania tylko jednego typu transmisji w danym czasie. Czyli gdy będę korzystał z czystych sygnałów TTL (3,3V/5V) to wtedy do wyjść ST485 nie będzie nic podłączone. I na odwrót tak samo. Dlatego gdy będę chciał korzystać z RS485 to będę musiał przełączyć FT232RL w tryb 5V, tak aby układ ST485 poprawnie rozpoznawał napięcia. Czy takie podłączenie na sztywno ST485 do FT232RL i w przypadku pracy przy 3,3V nie będzie sprawiało jakichś kłopotów?

3. Rezystory R1 i R9 mają za zadanie zabezpieczać układ FT232RL oraz ST485. R1 zabezpiecza przed zwarciem układu ST485 z zewnętrznym układem podłączonym do linii TTL. Rezystor R9 z kolei przed uszkodzeniem nadajnika w układzie FT232RL, w przypadku gdyby np. podłączony mikrokontroler zamiast odbierać sygnały wystawiał mi logiczne 0. Ewentualnie rezystor ten można odłączyć zworką. Czy wartości nie są za duże/małe?

4. Złączyłem linie DE/RE układu ST485 z jedną linią CBUS3 układu FT232RL ustawioną w tryb TXDEN, która ma sterować odbiornikiem i nadajnikiem, ale nie wiem czy to jest ok, w w dokumentacji FT232RL do tego celu są używane dwie linie CBUS.

Proszę o sprawdzenie czy to będzie działać?

0 1
  • #2 20 Gru 2014 10:35
    Adam Ś.
    Poziom 12  

Widzę, że nikt chyba mi nie pomoże ;P

0
  Szukaj w 5mln produktów