Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAAC D-600 radio zew - nie rejestruje pilota

adamo122 19 Dec 2014 19:50 3171 8
 • #1
  adamo122
  Level 2  
  Witam.
  Mam problem z zarejestrowaniem nowego pilota do bramy garażowej. W ostatnim czasie wysiadły mi obydwa oryginalne piloty do bramy i zmuszony byłem do kupna nowego. W starych pilotach po zamontowaniu nowej baterii świeciła się dioda przez kilkanaście sekund i wcale nie reagowały na wciskane przyciski a dodatkowo rozładowywały baterie.
  Napęd do bramy FAAC D-600, radio zewnętrzne podłączane trzema przewodami, nowy pilot firmy OMNI TFX-3 (wszystko jest na fotkach o ile uda mi się je dołączyć do tematu.)
  Postępuje tak jak nakazuje ogólnie dostępna instrukcja do tych bram:
  -wyjmuję zworkę
  -wciskam i trzymam LEARN
  -zakładam zworkę, zapala się dioda LED
  -puszczam LEARN
  -wciskam przycisk na pilocie co powoduje zgaśnięcie diody LED na radioodbiorniku
  -po chwili ponownie wciskam ten sam przycisk na pilocie
  wg. instrukcji dioda LED w radiu powinna zaświecić ok 1 sekundę jeżeli zarejestrowała pilota lub tylko mrugnąć jeżeli go nie zarejestrowała, u mnie zawsze tylko mrugnie jakby go nie rejestrowała
  - dla pewności wyciągam jeszcze na chwilę zworkę jak w przypadku gdyby go zarejestrowała
  Pilot jednak nie jest zarejestrowany i radio nie reaguje na niego. Próbowałem jeszcze zamiast zdejmowania zworki odcinać zasilanie jednak nic to nie daje. Próbowałem kilkanaście razy z każdym przyciskiem na pilocie i nic, resetowałem pamięć wg. instrukcji (trzymając learn przez ok 10s.) jednak nic to nie daje.
  Nie wiem czy może kupiłem nieodpowiedni pilot czy może coś źle robię. Wszystkie sugestie i pomysły mile widziane :)
  Pilot podobno jest na kod dynamicznie zmienny i powinien współpracować z tym radiem, może jednak powinienem kupić pilota na kod stały?
  Na fotce radio jest bez anteny którą zdemontowałem, nic to jednak nie zmienia. FAAC D-600 radio zew - nie rejestruje pilota FAAC D-600 radio zew - nie rejestruje pilota

  być może podczas demontażu uszkodziła mi się pamięć 93LC66B (choć nie wiem jakim cudem, no chyba że przez ESD) myślicie że jest sens ją na próbę zmieniać?
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Pierwszy ruch to zadzwonić do tego Omni i zapytać czy faktycznie nowe piloty są kompatybilne ze starymi radiami FIX (moze używają już innego kodu producenckiego i piloty pomimo technicznej zgodności nie zagadają - zresztą nowe odbiorniki są inne niż stare FIX-y).
  Może też trafiłeś na felerny egzemplarz. Dla pewności możesz kupić starej serii pilota (jeszcze opisanego jako FIX) - może taki pójdzie...
  Żaden odbiornik na kod stały jak i innych firm odbiorniki na kod zmienny i 433 MHz nie pójdą z tym radyjkiem - tylko FIX-y (albo OMNI :) )
 • #3
  adamo122
  Level 2  
  czyli rozumiem, że TFX-3 (na kartonie pilota) to nie to samo co FIX-3 ? opis na aukcji na allegro był właśnie FIX-3 dlatego na takiego pilota się zdecydowałem, jeżeli to nie jest FIX-3 to właściwie mógłbym go reklamować
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Powinno być to samo ale różnie bywa (jak przestali robić dla FAACa to zaczęli pod własną marką). Jeśli producent w kontakcie będzie jednak twierdził że ma działać to spróbuj wymienić pilota na inny egzemplarz na gwarancji. Tak jak napisałem może jest wadliwy i może na tej podstawie reklamuj (ale zaznacz że masz starego typu odbiornik FIX).
  PS. W twoich starych pilotach pewnie wystarczy wymienić mikroprzełączniki coby odzyskały sprawność.
  Jeszcze jedno - te piloty FIX miały różną trwałość. Najbardziej zawodne są czterokanałowe - często utrząsają się kwarce (nie dawać dzieciom do zabawy!). Takie jak twój są średnio zawodne - rozłażą się właśnie przełączniki i same gumowe przyciski. Właściwie bezawaryjne i b. wytrzymałe mechanicznie aczkolwiek toporne są te plastikowe czarne z dużym klikającym guzikiem.
 • #5
  adamo122
  Level 2  
  no właśnie musze odezwać się do sprzedawcy i dopytać (zaraz pisze maila) ponieważ na aukcji twierdzi, że pilot jest kompatybilny z wszystkimi napędami FAAC,
  sprawdzałem stare piloty i nie wystarczy wymienić mikroprzełączników, mierzyłem miernikiem i są wszystkie sprawne, prawdopodobnie jest uszkodzony układ HCS301 ponieważ reszta elementów wygląda ok , wymontowałem nawet kwarc na próbe i nic się nie zmienia, z tego co kojarze to trzeba ten układ programować i tu mam problem bo tak bym go zakupił i zmienił, jeżeli ktoś miałby wsad to byłbym wdzięczny (programator mam)

  sama okoliczność uszkodzenia tych pilotów jest jednak zastanawiająca, jeden padł już dawno więc wylądował w szafie bez zagłębiania się, drugi natomiast działał ok do czasu gdy kończyła się bateria(miała już tylko ok 7V), wstawiłem nową 12V a w pilocie zaświeciła się dioda ok 10 sek. , zgasła i już zero reakcji, wstawiłem więc z powrotem starą baterie i o dziwo zadziałał , wstawiam nową i nie działa, potem już nie działał ani na nowej ani na starej baterii
  na próbe podłączyłem pilota na zasilaczu ok 7V i nie działał
  znalazłem gdzieś na jakimś forum wątek gdzie ktoś miał taką samą sytuację i pomogła już tylko wymiana całego pilota

  co do trwałości pilotów to masz rację, mój szwagier montował napęd w tym samym czasie co ja (6 lat temu) on ma te duże czarne piloty dwukanałowe i działają bez problemu do dziś, moje 3 kanałowe obydwa już nie działają :(

  dziś właśnie zamierzam pożyczyć od niego pilota i sprawdzić czy moje radio go zarejestruje,

  Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

  zrobiłem przed chwilą próbę i radioodbiornik jest ok rejestruje bez problemu pożyczony pilot dwukanałowy, nadal nie chce zarejestrować nowego
  zagłębiłem się troche w stare piloty i okazuje się, że układ HSC301 wcale nie jest programowany, kupie więc dwa nowe układy, zmienie i zobaczymy :-)
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  JEST PROGRAMOWALNY - nie wpisujesz w niego całego programu do keeloq (jak do mikrosterowników PIC) bo to ma sprzętowo zaimplementowane (w końcu po to jest) ale parę rzeczy - w tym najważniejszą - kod producenta zgodny z kodem producenta wpisanym w odbiornik - wpisać musisz. Jedna z polskich firm odczytała większość producenckich kodów (i ma zamienniki pilotów i odbiorników większości firm) ale nie sądzę żeby się była skłonna podzielić.... :)
  Może szybciej będzie zwrócić (rękojmia) te nowe piloty i nabyć FIXy starego typu albo zamienniki FIXA np PROXIMY - działają.

  PS do postu poniżej - nazabawniejsze, że ta sama firma robiła długi czas dla FAACa radia pod marką FIX.....
 • #7
  Jarmie
  Level 14  
  Mam pilota z tej samej firmy, tylko w obudowie jak Fix 2 i też nie chce się wprogramować do Faac-a, także sam wygląd to nie wszystko.
 • #8
  Mstasik
  Level 20  
  Witam,
  Czy temat został juz rozwiązany?

  Jeśli chodzi o bramy FAACa istnieją piloty zastępcze programowalne kopiujące kody producenta. Później wystarczy wprogramować do odbiornika lub procedurą ALS dopisać bez ingerowania w odbiornik. Daje to możliwość dodania do systemu kolejnych pilotów bez wiedzy administratora czy właściciela bramy. Ale kod musi być zgodny z oryginalnym - jednak nie identyczny bo pilot przestanie działać. Istnieje zatem mozliwość częściowego klonowania tych pilotow.

  Robiłem już to na systemach NICE, FAAC, BENINCA, PROXIMA, i innych.
 • #9
  adamo122
  Level 2  
  problem rozwiązany
  odesłałem sprzedawcy pilota a on za małą dopłatą wymienił mi go na oryginał Faac Fix-2 który bez problemu działa