Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Versa 15 - + manipulator LCD - konfiguracja alarmu (klawisza) napadowego

Fidelis 19 Gru 2014 20:14 993 4
  • #1 19 Gru 2014 20:14
    Fidelis
    Poziom 16  

Do wejścia nadajnika należącego do agencji ochrony mam wyprowadzone alarmy włamaniowe, o braku zasilania i chyba sabotażowe skrzynek nadajnika i centrali.

Zalogowałem się obecnie do swojej centralki i aktywowałem na manipulatorze klawisz "napadowy".
    Po włączeniu, przytrzymaniu i upływie 3s manipulator faktycznie sygnalizuje alarm napadowy (np. cichy). I to tyle. Sygnał gdzieś grzęźnie.

Pytanie: jak można teraz w tej konfiguracji "podpiąć" tenże klawisz napadowy na manipulatorze tak, aby sygnał płynął dalej do wyjścia Versy sygnalizującego włamanie i przekazywany był dalej do nadajnika agencji (naturalnie jako alarm włamaniowy)? Czy jest to w ogóle możliwe, czy wymaga współpracy z technikiem agencji i fizycznego krosowania? Szukam w aplikacji Satela, ale nie bardzo widzę możliwości takiej konfiguracji...

• #2 19 Gru 2014 20:25
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Coś słabo szukasz.
    Cytat z pomocy DloadX:

Cytat:
    6. ALARM NAPADOWY – sygnalizuje alarmy napadowe z manipulatora i z wejść o typie reakcji 7. 24H NAPADOWA.

Naturalnie wyjście tak ustawione musisz podłączyć do wejścia nadajnika agencji. Jeśli nie Ty instalowałeś system a tymbardziej moduł radiowy to nie będziesz miał możliwości spięcia tego.
    Nawet, jeśli masz dostęp do centrali i jej ustawień, to nie zmienia to faktu, że nadajnik agencji trzeba przygotować na taki sygnał.
    Ew. możesz dopiąć się razem z sygnałem alarmowym i nie przyznać się agencji. Nie muszą wiedzieć z czego to jest. Jednak takie zabiegi tylko na własną rękę.

• #3 20 Gru 2014 06:24
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Musisz sprawdzić jaki typ wyjścia masz zdefiniowany dla wyjścia podłączonego do nadajnika. Jeśli masz typ 3 (alarm włamaniowy) to musisz zmienić na typ 1 (sygnalizator zewnętrzny) bowiem typ 3 nie sygnalizuje alarmów napadowych.

Pozdrawiam.

PS: Alarm napadowy w terminologii centrali nie będzie nigdy alarmem włamaniowym...

• #4 20 Gru 2014 11:17
    Fidelis
    Poziom 16  

dariusz.bembenek napisał:
    Coś słabo szukasz.

Poza definicją coś wynika z przytoczonego przez Ciebie cytatu?

możesz dopiąć się razem z sygnałem alarmowym i nie przyznać się agencji. Nie muszą wiedzieć z czego to jest. Jednak takie zabiegi tylko na własną rękę.

I o to pytałem. Jak to zrobić?
    Co to znaczy "nie przyznać się agencji"?
    Z moich informacji wynika, że ta sama załoga jedzie i do włamania i do "napadu" i do "pożaru"?
    Poza tym wczytując się w umowę z agencją, doprawdy do niczego poza PRÓBĄ "przegonienia" sprawców, DZIAŁANIAMI ZMIERZAJĄCYMI DO ograniczenia szkód, agencja nie zobowiązuje się :-)
    A już nie chcę się rozwodzić nad płynną prawną granicą pomiędzy napadem a włamaniem.

Co to znaczy "na własną rękę"? :-)
    Instalacja jest typowo domowa a mi chodzi o ewentualną pomoc w przegonieniu intruza, który dla mnie JEST włamywaczem, skoro już ogrodzenie posesji jest ZAMKNIĘTE.

bhtom napisał:
    Musisz sprawdzić

Sprawdzę i dam znać. Dzięki.

bhtom napisał:
    Alarm napadowy w terminologii centrali nie będzie nigdy alarmem włamaniowym...

Zgadza się. Ale to sprawa u mnie drugorzędna. Chodzi o faktyczne, proste, ręczne przywołanie pomocy.

• #5 20 Gru 2014 22:28
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Fidelis napisał:
    Szukam w aplikacji Satela, ale nie bardzo widzę możliwości takiej konfiguracji...

Coś słabo szukasz.

Fidelis napisał:
    Poza definicją coś wynika z przytoczonego przez Ciebie cytatu?

Tak. Wynika, że wyjście typ 6 (alarm napadowy) sygnalizuje również alarmy napadowe z manipulatora. Napisałeś, że:
    Fidelis napisał:
    Po włączeniu, przytrzymaniu i upływie 3s manipulator faktycznie sygnalizuje alarm napadowy (np. cichy). I to tyle. Sygnał gdzieś grzęźnie.

Dostałeś wskazówkę, że jeśli chcesz uzyskać na wyjściu tylko ten sygnał, to musisz przeznaczyć na to typ wyjścia "6".

Fidelis napisał:
    I o to pytałem. Jak to zrobić?
    Co to znaczy "nie przyznać się agencji"?

Dopiąć się kabelkiem (dwa wyjścia razem, jeśli działają tak samo, np. dwa wyjścia niskoprądowe). Ewentualnie wyjście przestawić na "Sygnalizator zewnętrzny" jak zasugerował kolega bhtom (wtedy agencja nie będzie wiedziała, czy napad czy włamanie - może im to wszytko jedno, ale to dobrze nie świadczy o firmie). Nikt nie zna Twojego systemu i Twojej konfiguracji. Nie da się w takich warunkach podać jednoznacznych odpowiedzi.

Nie przyznać się agencji tzn. kombinować na własną rękę bez informowania o zmianach w systemie. Jeśli sam konfigurowałeś swój system to po prostu ustaw na "Syg. zew." i po temacie. Nie musisz informować agencji co zrobiłeś. To Twój system i Twoja sprawa.

Fidelis napisał:
    Co to znaczy "na własną rękę"?

Nie powiedziałeś kto konfigurował, montował system. Jeśli Ty, to nie ma tematu. Jeśli ktoś (zewnętrzna inna firma) to być może warto się do nich zgłosić. Jeśli robisz to sam.. to to jest na własną rękę (później ktoś z firmy montującej się może przyczepić, że były dokonywane zmiany w systemie).
    Zakładam jednak, że system konfigurujesz samodzielnie. Wtedy powyższa dyskusja sprowadza się do jednego wniosku: zmień typ na "Sygnalizator zew.". Wtedy alarmy napadowe będą również "transmitowane" tym samym wyjściem w kierunku nadajnika.

Fidelis napisał:
    Z moich informacji wynika, że ta sama załoga jedzie i do włamania i do "napadu" i do "pożaru"?

To prawda, strażacy nie mają obowiązku interesować się tym, że komuś w domu czujka dymu zadziałała. Jasne, że ta sama ekipa przyjeżdża. Chodzi o przekazanie właściwej informacji do stacji monitorującej.

Mogą oni otrzymać informację:
    - jest włamanie (wtedy mogą spodziewać się włamywacza);
    - jest napad (domownik jest w domu, pod przymusem wyłączył czuwanie, zagrożenie życia)
    - pożar (być może trzeba wykonać telefon do domownika i powiedzieć mu o sytuacji "Dzień dobry, czy wie Pan, że w Pana domu czujka dymu wykryła zagrożenie?).
    Inna sprawa to to, że firmy ochroniarskie nie podchodzą jeszcze do tematu na tyle poważnie, żeby to robić konkretnie (liczy się nabijanie kasy). Porządne agencje wymuszają stosowanie rozróżniania informacji (alarm (+ ew. z której czujki), napad, wł/wył czuwanie, awaria zasilania, awaria inna, słaby akumulator.. itd.).

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo