Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W co zainwestować żeby podnieść wydajność komputera.

19 Gru 2014 21:30 1734 30
  • Poziom 26  
    Witam
    Chciałbym sobie podnieść wydajność komputera (w grach) nie wydając za dużo, myślałem o wymianie procesora ale może i później karty graficznej.
    Co możecie polecić żeby za dużo nie wydać i nie wydawać jak zamontuje procesor żeby nie brał za dużo prądu. ;-)

To co teraz mam to

Płyta główna:
    Typ procesora DualCore Intel Celeron G530, 2400 MHz (24 x 100)
    Nazwa płyty głównej Asus P8H61-M LE (1 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
    Mikroukład płyty głównej Intel Cougar Point H61, Intel Sandy Bridge
    Pamięć fizyczna [ TRIAL VERSION ]
    DIMM1: GoodRAM GR1333D364L9/4G 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 609 MHz) (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-17 @ 457 MHz)

Ekran:
    Karta wideo AMD Radeon HD 7700 Series (1 GB)
    Karta wideo AMD Radeon HD 7700 Series (1 GB)
    Akcelerator 3D AMD Radeon HD 7770 (Cape Verde)
  • Poziom 12  
    Dwie najważniejsze podzespoły to płyta główna, która będzie obsługiwać pamięci np. ddr3 mieć sloty i dobry zasilacz żeby uciągnął to wszysttko, później procesor, który doda szybkości, dysk..... itd. Jest to temat niewygodny do rozbudowy przy takim założeniu.
  • Poziom 12  
    nie tylko a ram zostawisz stary? cięzko jest rozbudować komputer żeby był lepszy. może zostać obudowa napędy ewentualnie dysk reszta wymiana
  • Moderator - Komputery Serwis
    Płyta jest jaka jest, ale w końcu obsługuje ona nawet i5 czy i7, 4GB RAM jest. Do gier w tym zestawie można poszukać używanego Core I5-2xxx/I5-3xxx i wymienić grafikę. Wszystko zależy od posiadanego budżetu.

- Jaki budżet na modernizację? Nie za duży to dla niektórych 100, dla niektórych 1000zł, więc ciut precyzji się przyda.
    - Jaki zasilacz jest w tym komputerze? Od niego zależy, co da się do niego podłączyć. Dokładny model z naklejki mile widziany.
    - W jakich grach zależy na przyspieszeniu? Jedne skorzystają bardziej z CPU, inne z GPU, więc warto o tym wspomnieć.
  • Poziom 43  
    Najtaniej to chyba tylko kupić Core i3 2120/3220 (około 220-240zł), drożej ale masz pełne 4 rdzenie to jak wspomniał kolega dt1 Core i5 II i III generacji.
  • Poziom 26  
    Zasilacz o ile pamiętam (do sprawdzenia) to chieftec 450W.
    Jak na razie to chciałem zainwestować w procesor i tak sobie myślałem jakiś tak ok 300-350zł.
    Później grafa ale nie wiem jaka więc propozycje mile widziane. Wiadomo jak będzie procesor i grafika to i zasilacza.
    Tylko nie wiem jeszcze jaki procek bo wiem że nowszej generacji to już Ivy Bridge a moją płyta na pewno obsłuży Sandy Bridge, więc jakby ktoś podpowiedział jaki model to bym był wdzięczny żebym nie kupił jakiegoś i nie działałby.

A co do gier to pokroju jakieś symulatory samochodowe typu Euro Truck Simulator 2 itp.
  • Poziom 26  
    Lista masakrystycznie długa i teraz pytanie co wybrać do kwoty 300-350zł taki żeby chodził dobrze a za dużo prądu nie ciągnął na chłodzeniu standartowym i w przyszłości rozbudować o inna kartę graficzną.
    Podejrzewam że w rachubę raczej wchodzi segment I3 bo za taką kwotę o I5 można pomarzyć.
  • Poziom 26  
    Raczej nie bo to już wydatek rzędu 1000zł, a i3 lub i5 to kwota ok 400zł i raczej by mnie to satysfakcjonowało, tak myślałem na i3 3220 lub 2120 lub i5 2300 lub 2100 sam już nie wiem bo do kwoty 400zł można takie coś wyrwać tylko bez chłodzenia a to kolejny wydatek no i jeszcze się okaże że zasilacz.
    Ja bym dołożył do 400zł i szarpnął się na I5-2400/I5-2300. Chłodzenie BOX można za 20zł do niego kupić, być może gdzieś się upoluje razem z procesorem (ewentualnie można podpytać sprzedającego, czy nie zechce dorzucić). W ostateczności chłodzenie z obecnego Celerona można chwilowo zamontować, ale można się spodziewać, że będzie ciepło i głośno (procesor wydziela przy pełnym obciążeniu około 30W ciepła więcej, to już sporo).

Zasilacz, jeśli to chieftec, nie będzie wymagać wymiany.
  • Poziom 26  
    Coraz bardziej się przekonuje do zakupu tego i5-2400 już prawie. Czy boxowe chłodzenie w zupełności wystarczy czy może zakupić coś innego - jeśli tak to co proponujecie.
    Co do zasilacza udało mi się dziś wyciągnąć komputer i zrobiłem zdjęcie może na nogi na powala ale można odczytać i co wy na to ?

• Poziom 43  
    BOX wystarczy, w końcu intel dodawał je w standardzie i nie było tragedii w przypadku Sandy.
  • Poziom 26  
    No to pozostaje szukać jakiejś dobrej oferty z i5, no chyba że macie jeszcze jakieś propozycje co w zamian jak nie znajdę i jaką kartę graficzną w przyszłości kupić czy pozostawić tą co mam.

Co do chłodzenie patrzyłem na allegro i jest kilka boxowych ale np. do i5 ale nie 2400 do jakiegoś innego czy takie coś będzie pasować czy szukać do konkretnego modelu i5-2400 czy tylko patrzeć żeby było pod i5 i LGA1155
    fido napisał:
    Co do zasilacza udało mi się dziś wyciągnąć komputer i zrobiłem zdjęcie może na nogi na powala ale można odczytać i co wy na to ?

Jeśli jest sprawny to bez problemu sobie poradzi, to dobry zasilacz.

Co do chłodzenia jeśli się szarpniesz to możesz kupić SilentiumPC Spartan PRO (HE924). Koszt poniżej 70zł, lepsze niż BOX. Do niepodkręconej i5 moim zdaniem w sam raz.
  • Poziom 26  
    Zasilacz wydaje się sprawny cały czas korzystam z kompa do pracy i zabawy i nigdy nie było problemu za poprawnym działaniem komputera.

Co do chłodzenia to znalazłem coś takiego SilentiumPC Spartan PRO HE924 - już kupione (link zlikwidowany)

Co do procka to może takie coś i5-2400 - już kupione (link zlikwidowany)

nie wiem czy pasta będzie dobra czy lepiej zainwestować w jakąś Arcitc MX-2

Czy takie chłodzenie będzie lepsze od boxa czy brać boxa bo nie mam zamiaru podkręcać procesora, no i do obudowy wydaje się że będzie pasować.

Czy po zamontowaniu procesora będę coś musiał zmieniać w biosie czy powinno bez problemu wykryć wszystko tak jak powinno być, jedyne co to prawdopodobnie będę musiał nowszy bios wgrać.
    Chłodzenie OK, procesor OK. Nie będziesz robił ekstremalnego OC (w sumie przy tej kombinacji procesora i płyty raczej nie będziesz robił jakiegokolwiek OC). Pasta dostarczona ze Spartanem będzie wystarczająca, spróbuj najpierw na niej. Montowałem już na niej procesory z podobnym TDP i było OK. Pieniądze na lepszą pastę możesz wydać zawsze później jeśli uznasz, że jest słabo (zdjęcie tego chłodzenia do wymiany pasty nie jest czasochłonne).
  • Poziom 26  
    A więc pozostaje zakupić może na jakieś raty sobie wezmę przez allegro bo 0% do końca grudnia. Pewnie procesora za niższą cenę nigdzie się nie znajdzie.

A co ustawieniami, czy będę coś musiał kombinować ? bo jak montowałem ten zestaw co mam to chyba nic nie musiałem robić jedyne co to chyba coś ustawiałem z funkcją WOL ale nie jestem pewien, bo podejrzewam że jak zmienię bios to wrócą ustawienia fabryczne.

Czy taka zmiana procesora będzie miała wpływ na podniesienie fps w grach ?
    Czterordzeniowego procesora do swojej płyty taniej pewnie nie znajdziesz (chyba że trafisz na jakąś okazję).

BIOSu nie musisz zmieniać, ani w sumie pewnie nie będzie trzeba zmieniać nawet jego ustawień. Według listy obsługiwanych CPU Celeron G530 jest obsługiwany od BIOSu w wersji 0603, a I5-2300 i I5-2400 były obsługiwane już we wcześniejszych wersjach 0212.

Wydajność komputera na pewno się podniesie, skorzystają szczególnie gry potrzebujące mocniejszego procesora. Między celeronem różnica powinna być znaczna.
  • Poziom 26  
    No moja wersja biosu 4104 z 2012r. wiem że jest już wersja z 2014r. i tak się zastanawiam czy warto aktualizować czy lepiej nie ruszać.

Pozostaje poważnie się zastanowić i poczynić zakup (brakuje zdecydowanie może jakieś 10%)
    Jeśli komputer działa dobrze, a BIOS jest na tyle nowy, że obsługuje przyszły procesor - nie zmieniałbym, nie ma potrzeby.
    Nie ma się co za bardzo zastanawiać - jak będziesz się zastanawiał za długo to dojdziesz do momentu, że zmiany przestaną się opłacać i będzie trzeba pomyśleć o zmianie całego sprzętu. A tak jeszcze z 3, 4, może ciut więcej lat będziesz korzystał z cywilizowanego sprzętu ;)
  • Poziom 26  
    Witam
    Procesor już mam. Wypadałoby przetestować, ale nie mam jeszcze zamówionego chłodzenia. Czy dla testów mogę użyć swojego chłodzenia zamontowanego na procesorze - jest to chłodzenie boxowe?
  • Poziom 43  
    Zakładaj i testuj. Mam nadzieję że chociaż paste termo posiadasz?
  • Poziom 26  
    Mam, ale raczej jest to jakiś stary zapas, więc chyba poczekam, aż przyjdzie chłodzenie i wówczas przetestuje. Może do jutra przyjdzie. A jak nie, to pozostaje po świętach się pobawić.
    Stara pasta też będzie działać. O ile wygląda jak pasta (a nie jak kamień) to możesz zakładać i testować.
  • Poziom 26  
    Witam
    Właśnie dopiero teraz dostałem chłodzenie, ale niestety jest uszkodzone i nie mogę założyć. W międzyczasie zrobiłem zdjęcie obudowy i teraz mam pytanie jak najlepiej założyć to chłodzenie w jakim kierunku.
  • Poziom 43  
    fido napisał:
    jak najlepiej założyć to chłodzenie w jakim kierunku

Tak jak masz na zdjęciu, tylko dodaj jeszcze wentylator z tyłu obudowy żeby to wyciągał na zewnątrz.
  • Poziom 26  
    Nie, nie. To nie jest obecne. To jest to co kupiłem i tak przyłożyłem na próbę. Obecne mam boxowe.
  • Poziom 43  
    No tak, ale zamontuj tak jak je właśnie przyłożyłeś. Ewentualnie jeszcze wentylatorem do dołu ale wtedy będzie zaciągał ciepłe z nad karty. Najlepiej w pozycji "ze wschodu na zachód".