Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Żarówka jako ograniczenie prądowe

19 Dec 2014 22:11 3612 9
  • Level 12  
    Chcę podłączyć transformator. Mam on na stronie wtórnej kilka odczepów = 6. Między 4 jest przejście. Rozumiem, że jeden odczep to punkt zerowy trafo a te 3 odczepy. Między nimi są różne rezystancję względem punktu wspólnego. Są także dwa odczepy, między którymi jest przejście tylko między sobą i wynosi 0,03Ω. Dałem w szereg żarówkę 60W, żarówka świeciła jasno a na wyjściu miałem coś ok 1V. I teraz mam pytanie czy jeśli żarówka świeci jasno to mogę spokojnie podłączyć pod 230 a jak ciemno to nie? Mała rezystancja (choć impedancja może być większa) sugerowała mi zwarcie.
  • Level 21  
    Po takim opisie nikt nie da odpowiedzi, która była by właściwa. Podaj chociaż przekrój rdzenia, typ lub z jakiego urządzenia był zdemontowany. Oprócz transformatorów sieciowych pracujących na 230V istnieje jeszcze wiele innych typów. W Twoim przypadku to wróżenie z fusów.
  • Level 12  
    Transformator z prostownika. Miał funkcję Min i Max oraz funkcję rozruchu.
    Może ten odczep (0,03Ω) to funkcja rozruchu?
    Nie ma jednej reguły z tą żarówką?
  • Moderator of the Technical section
    czarnuch18 wrote:
    Są także dwa odczepy, między którymi jest przejście tylko między sobą i wynosi 0,03Ω.

A czym to zmierzyłeś? Mostkiem?

czarnuch18 wrote:
    Transformator z prostownika. Miał funkcję Min i Max oraz funkcję rozruchu.
    Może ten odczep (0,03Ω) to funkcja rozruchu?

To podaj wreszcie jakieś parametry, jaką moc miał ten prostownik, wymiary trafo, rodzaje i parametry drutu, daj foto, a nie ciągniesz niczym gumę w gaciach,
  • Level 12  
    Przepraszam.
    Zdjęcie:

To kółko i dwie kreski to odczep, który podłączałem przez żarówkę i świeciło jasno. A te kropki to odczepy między którymi jest przejście. Te w kółko mają przejście między sobą.
    Wejściowe:
    In= 2,8/5A
    Un=230V
    Wyjście:
    Un=12/24V
    In=28/33A

Przez 2 sek ON 300A i 150 sek OFF.

Nie ma reguły z tą żarówką? Skoro żarówka świeciło jasna to Z uzwojenia była mała (bo to prąd przemienny). Mierzyłem to omomierzem.
  • Level 12  
    Wydaje mi się, że żarówka powinna się ledwo żarzyć jeśli trafo byłoby sprawne / dobrze podłączone jeśli świeci światłem ciągłym to coś jest nie tak?
  • Level 15  
    Podłączyłeś żarówkę w obwód, czy równolegle do transformatora?
  • Level 12  
    Szeregowo ją wpiąłem.
  • Helpful post
    Level 21  

Tu masz coś podobnego.
    Karkas jest otwarty i widać gdzie jest początek uzw. pierwotnego. Uzw. pierwotne jest nawijane jako pierwsze , a na nim jest uzwojenie wtórne.
  • Level 12  

Wrzucam schemat od kolegi tomasz1709. Bardzo dziękuję. To prostownik telwin 520 dynamic a on ma taki sam panel jak biltema. I widać tam oddzielne uzwojenie i ono jest wpięte w szereg. Do czego ono służy?

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

Wszystko jasne. Pozdrawiam.