Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana wiatraczka

19 Mar 2003 19:18 1113 5
  • Poziom 15  
    Niby prosta rzecz ale.. po wymianie wiatraczka na procku pojawił
    sie czarny ekran.
    Płyta zapiszczy jeszce 4 razy (4 długie dźwięki, pomiędzy nimi króciuteńka, ledwo wychwytywalna przerwa) i wyłącza sie całkowicie.
    PROC: Athlon 1.3 GHz
    Płyta ABIT KT7aRAID
    Czy ktoś miał może podobny przypadek?
    Pozdr
    D.M
  • Poziom 14  
    Wiatrak to nic ale sposób jego zakładania to rzecz inna chyba sobie uszkodziłeś proca nie jest to rzecz przyjemna. :roll:
  • Poziom 15  
    Problem juz rozwiązany...
    Okazało się , że jednak proc jest cały.
    Uszkodzony jest wiatrak a konkretnie (chyba?) przewód sygnałowy od ilości obrotów wiatraka.
    Rozwiąznie drugie - Wiatrak nie współpracuje z płytą główną:) - wydaje mi się mniej prawdopodobne ale....
    Swoją drogą jeszcze takich jaj nie widziałem...
    W każdym razie dzięki za pomoc.
    Konkretnie - juz po zainstalowaniu nowego wiatraka...
    Płyta pamiętała predkość pprzedniego wiatraka - około 5000 r.p.m
    Nowy miał "tylko" 3000 więc płyta stwierdzała uszkodzenie i nie chciała ruszyc... . Mysiałem wyłączyc jedną opcję w Biosie i po kłopocie. Co ciekawe płyta juz "nauczyła" się nowych ustawien i teraz działa bez problemów.
    A przy okazji przy wiatraku 5000 - temp proca 60-70 st Celc.
    Przy 3000 temp prooca 40-45 st. celc

Pozdr
    D.M
  • Poziom 14  
    Stary co innego uszkodzenie wiatraka a co innego jego rpm. Jeżeli wiatrak miał jakieś 2000 RPM or less to płyta musiała piskać. bo poniżej 2000 jest zabezpieczenie aktywne i nie pozwala startować pod warunkiem ze jest ustawiona odpowiednia opcja w BIOS'ie
  • Poziom 11  
    Ja miałem to samo na Duronie 1,3 GHz. Sie okazało, że nie dość ciasno założyłem wiatrak na podstawke pod procka... Wystarczyło troszke wygiąć te blaszke do mocowania i hula jak złoto :-)
  • Poziom 13  
    Ta opcja w biosie to pewnie "CPU FAN PROTECTION" . Jeżeli chodzi o obroty to stosunek obrotów do wydajności nie jest funkcją liniową tylko ma harakter logarytmiczny, czyli dobrze zaprojektowany kształt łopatek i duże rozmiary wiatraka dają większą wydajność niż "wyjec" z wyśrubowanymi obrotami! Między innymi dlatego samoloty o napędzie śmigłowym, nawet z silnikiem o mocy 10000 KM nigdy nie osiągną prędkości dźwięku w locie poziomym.