Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Delta EADP-45AF B - uszkodzona strona pierwotna (podejrzenie DAP02).

elektryku5 20 Gru 2014 09:58 2088 2
  • #1 20 Gru 2014 09:58
    elektryku5
    Poziom 37  

Witam.

Być może wystarczyło wymienić kondensatory, bo ponoć świeciła dioda monitora, po podaniu zewnętrznego 12V i 5V inwerter i reszta też wydaje się działać (jest obraz), jednak monitor wrócił z naprawy bez kilku kondensatorów (znalazłem wartości po zdjęciach i dałem podobne), co gorsza chyba coś bardziej podłubali, bo niestety odlutowany był klucz po stronie pierwotnej i spalona dioda Zenera w jego bramce (wymieniana była, bo raczej producent 2 w szeregu nie wstawiał).
    Daje to do zastanowienia czy układ DAP02 może być jeszcze dobry, przetwornica w ogóle nie reaguje, mimo tego że na pinie 7 było około 12V, (siłą rzeczy) rezystory zasilające też są ok.

Niby jest SG6841, którym można zastąpić DAP02 po bardzo małej przeróbce, ale nawet gdybym go gdzieś znalazł, to nie opłaca mi się płacić za przesyłkę, tak więc podjąłem się próby przerobienia (dodanie 2 kondensatorów, przeróbka połączenia transoptora) tej przetwornicy na znany TOP223, który czekał w zapasach, ruszyła od kopa, no właśnie ale nie do końca.
    Po obciążeniu linii 5V napięcie leci w dół, 12V próbkuje, chyba sęk w tym, że w DAP02 na 99% ustalone jest 65kHz, TOP223 - 100kHz...

Teraz nie wiem czy to trafo nie pasuje zbytnio do TOP223, czy coś jeszcze jest ubite, według noty w wersji przetwornicy na szeroki zakres napięć wejściowych powinien wytrzymać 30W.
    Przyjrzę się jeszcze stabilizacji po stronie wtórnej, ale nie wiem czy to coś zmieni.

PS Da się jakoś sprawdzić DAP02? Po podpięciu zasilania nie ma przebiegu na wyjściu sterującym, nawet gdy nie ma klucza (ale ten zwarty nie jest).

1 2
  • #2 20 Gru 2014 21:21
    lisek
    Spec od monitorów

TOP nie podejdzie
    Czytaj Link
    - regulacja nap. wyjściowych jest oparta na linii +5V poprzez TL431/ opto
    - z +5v zasilana jest matryca
    - jest super-wajzor_watch-dog DAS001 ( TSM103)

0
  • #3 20 Gru 2014 22:00
    elektryku5
    Poziom 37  

Zrezygnowałem z zabawy z TOP i przywróciłem zasilacz do stanu poprzedniego, bo znalazłem w gratach OB2269 dość podobny do wspomnianego SG, wywaliłem rezystor podłączony do pinu 3, podciągnąłem tam 1M z zasilania DC, wywaliłem jeszcze rezystory łączące pin 7 z zasilaniem AC, do wymiany był też klucz, dałem 10N60 (diody Zenera nie dawałem w bramce, bo data sheet tego układu nie nakazuje).

Po stronie wtórnej wymienione tylko kondensatory (i być może wystarczyłoby to, gdyby ktoś nie próbował przede mną naprawiać).

0