Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okap Ariston 49081 - Spalony Triak+rezystor

kosiarski 20 Gru 2014 10:50 954 5
  • #1 20 Gru 2014 10:50
    kosiarski
    Poziom 2  

Witam elektrodowiczów. Rodzice zakupili ostatnio wyżej wymieniony okap. Po miesiącu użytkowania przy włączeniu zobaczyłem błysk i lekki dym. Po wyciągnięciu elektroniki okazało się iż spalił się triak oraz rezystor. Triak wymieniłem i lewa żarówka się świeci natomiast prawa nie, ponieważ muszę wymienić rezystor. Nie mam pojęcia jaka może być jego wartość dlatego załączam zdjęcie na którym długopisem wskazuję ten rezystor. Wymieniony Triak to BT137. Proszę o szybką odpowiedz :)

• #2 20 Gru 2014 11:50
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Kup sobie kilka rezystorów (np: 510om, 220om, 180om, 100om) zapłacisz za to grosze.

Zacznij od 510om i zobacz jakie efekty.
    Jak nie będzie działać zamontuj 220om itd...

• #3 20 Gru 2014 12:09
    TONI_2003
    Moderator

Czyli rozumiem, że masz tam na sterowniku dwa triaki BT137 :?: Jeśli tak to wspomniany zaznaczony długopisem rezystor lub może po prostu zworka SMD powinna występować również w obwodzie tego drugiego...

Zaznaczyłem na zdjęciu, że masz brak połączenia wspomnianego rezystora z nóżką triaka. Jeszcze jest kwestia wartości rezystora A w porównaniu do rezystora B (ponieważ ten A) ma raczej uszkodzenie zaznaczone strzałką. Sprawdź te detale i napisz wyniki :D

Okap Ariston 49081 - Spalony Triak+rezystor

• #4 20 Gru 2014 13:28
    kosiarski
    Poziom 2  

Dziękuje za szybką odpowiedź :) Nóżka przylutowana. Ten rezystor smd to napewno nie zwora bo pod lupą widać pierwszą cyferkę 5 czyli moze 510R. Rezystor A też wymienimy ale to dopiero w poniedziałek bo sklepy zamknięte. Rezysor A i B mają te same kolory to są 170R. Koło Triaka nie spalonego jest rezystor o wartości 189R, więc jak kolega wyżej wspomniał najpierw dam 510r potem 220r itd zobaczymy w poniedziałek :)

• #5 20 Gru 2014 13:48
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Rezystory A i B wraz z kondensatorami obok (te klocki) pracują w układzie gasika - tylko do wyeliminowania zakłóceń - nawet gdybyś wylutował rezystory A i B całe urządzenie będzie nadal funkcjonowało.

Spalony rezystor SMD jest bardzo istotny ponieważ jest on w układzie sterowania bramką triaka.

To może być 180om - zaproponowałem zacząć od 510 i iść w dół tak dla pewności.

• #6 21 Gru 2014 11:03
    kosiarski
    Poziom 2  

No i wymieniłem rezystor na 480ohm taki miałem i nic. Pierwszy włącznik steruje światłem niestety włącza się tylko jedno.

Dodano po 12 [minuty]:

Działa Panowie nie było styku między żarówką a blaszką :) Dziękuje za pomoc. Wesołych świąt

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME