Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DVD-Rom MSI problem z odczytem

-=[OLO]=- 09 May 2005 19:09 2836 9
    -=[OLO]=-
    Level 24  
    Napęd DVD-Rom MSI ma problem z odczytem niektórych płyt DVD(większości). Co ciekawe płyty CD, CDR, CDRW czyta bez żadnago problemu nawet lepiej niż mój CDROM. Czyszczenie głowicy nie pomaga więc chciałem podkręcić laser. Po rozkręceniu napędu okazało się że na głowicy są dwa potencjometry. Którym kręcić? Od czego jest pierwszy a od czego drugi?
    argon
    Level 16  
    W głowicy masz 2 lasery: do CD i do DVD. Jeden potencjometr dostraja napięcie (prąd?) jednego lasera, drugi - drugiego (który którego nie mam pojęcia).
    Z moich doświadczeń z CD wynika, że przy kręceniu potencjometrem jest pewien optymalny punkt, przy którym czyta najlepiej.

Tyle wiem, mogę się mylić, to jest moja prywatna opinia.
    Agentlos
    Level 25  
    Zanim zaczniesz coś kręcić, to zaznacz sobie punkt początkowy lub zmierz opór miernikiem (bardziej dokładne). Będziesz miał wtedy pewny punkt porównania i będziesz mógł do niego wrócić. Im mniejszy opór tym większa ilość prądu idzie na laser.
    Ja na początek radzę (jeśli nie wiesz który jest od CD a który od DVD), zmniejszyć opór na jednym potencjometrze i zobaczyc czy CD lub DVD przestało czytać. Wystarzy lekki ruch potencjometrem, a wartości abrdzo szybko się zmieniają. Może ma ktoś inny sposób na sprawdzenie funkcji potencjometrów?
    Czym czyściłeś laser? Czy stopniowo przestawał czytać?
    CD-ROM może przestać czytać albo przez brudny laser, lub przez zużycie jednej z dwóch diódy (diody są 2 w 1).
    -=[OLO]=-
    Level 24  
    Chyba faktycznie tak jest po pokręceniu pierwszym potencjometrem napęd przestał czytać płyty CDRW ale wróciłem potencjometr na miejsce i jest OK.

Natomiast kręcenie drugim nie ważne w jakim kierunku nie polepsza odczytu płyt DVD. Czy to znaczy że laser od DVD jest słaby i głowica jest do wymiany? Może można coś zewrzeć i uzyskać wyższe napięcie, a przez co silniejszy laser?

Czy jest jakiś inny sposób aby napęd zaczął czytać płyty DVD?
    Agentlos
    Level 25  
    Ja mam w domu uszkodzone stacjonarne DVD DAYTEK. Ma uszkodzny laser. Nie może zogniskować promienia. Gdy w nim kręciłem potencjometrem, też nie mogłem dojść który jest do czego, bo jak przekręciłem leżący po prawej stronie, to przestał widzieć CD i DVD.
    DVD-Rom MSI problem z odczytem
    W końcu nie doszedłem do wniosku, który jest do czego. Czy mierzyłeś opór na tym drugim?

Nie odpowiedziałeś mi na pytania:
    -=[OLO]=-
    Level 24  
    Quote:
    Nie odpowiedziałeś mi na pytania:

Soczewkę czyściłem specjalnym płynem który kupiłem wraz z czyszczącą płytą CD i patyczkiem z watą (takim do czyszczenia uszu). Napęd stopniowo przestawał czytać płyty. Niektóre nadal czyta bez problemu, inne jak włoże wykrywa bez problemu wyskakuje menu jak włącze play to filmu już nie czyta, jeszcze innych nie widzi wcale a żeby było ciekawiej najsłabiej czyta oryginalne płyty DVD te nagrywane lepiej (przeważnie jest odwrotnie).
    Agentlos
    Level 25  
    Taki objaw to raczej zabrudzenie lasera, i powinno pomóc czyszczenie, a tu nie pomaga... Jeśli specjalny środek, to raczej chodzi o Izopropanol i muszę uwierzyć, że to nim czyściłeś. Co do płyt czyszczących to nie łudź się, bo one przeważnie nic nie dają. Może spróbuj lekko podkręcić ten potencjometr przez który przestało czytać CD-RW. Może on reguluje i DVD a tamten to jakiś pomocniczy? Za mało wiedzy, za dużo gdybania...
    Możesz ewentualnie przedmuchać laser sprężonym powietrzem aby usunąć zabrudzenia wewnątrz optyki, lecz jeśli był by one tam były, to i CD by nie przeczytał...
    Może ktoś ma jakiś pomysł? Mnie się one już skończyły :-(.
    OlekR
    Level 14  
    Hmm ja kiedys szorowałem soczewkę w Cd ROMie i nic. Okazało sie, że pryzmat(lusterko półprzepuszczalne), znajdujące się pod soczewką,jest zakurzone. Przy pomocy powyginanego drucika z watka nasączona metanolem wyczyściłem ten element wsuwając drucik pod soczewkę i naped działa do dziś.
    Przyjrzy się dokładnie czy jest dostęp do tej części optyki i spróbuj go wyczyścić - powinno pomóc.
    Pozdrawiam
    -=[OLO]=-
    Level 24  
    Nic z tego próbowałem czyszczenia, przedmuchiwania, kręciłem potencjometrami we wszystkich możliwych kierunkach i nic nie poprawia odczytu DVD, CD za to czyta bez zarzutu.
    ATOMICH 007
    Level 19  
    Agentlos wrote:

Możesz ewentualnie przedmuchać laser sprężonym powietrzem aby usunąć zabrudzenia wewnątrz optyki, lecz jeśli był by one tam były, to i CD by nie przeczytał...
    Może ktoś ma jakiś pomysł? Mnie się one już skończyły :-(.

Nie przedmuchujcie laserów AirSpray'em. On pozostawia pewne zanieczyszczenia co może uszkodzić optykę bezpowrotnie!!!

2,06,2005
    przeczyszczenie pryzmatu pomogło, ale pojawił się problem, że jak zaczyna czytać DVD naped jakby zniknął z Windows'a.
    szczegóły
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1546425#1546425

co z tym możnaby zrobić?

06062005
    juz odkryłem. Zainstalowałem sterowniki i już DVD też chodzi :-)))