Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybko brakuje. Podpowie ktoś jak najlepiej podnieś temperaturę na powrocie

20 Gru 2014 18:43 3399 34
  • Poziom 13  
    Proszę o wszystkie sugestie ...i uwagi..

Problem moim zdaniem jest taki że bardzo szybko brakuje ciepłej wody i bardzo długo się nagrzewa.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Zbiornik ocieplony? Wylot ciepłej wody na dole zbiornika?
  • Poziom 13  
    Tak zabezpieczenia są, wężownica jest ... piec jest przeznaczony według instrukcji producenta do układu zamkniętego... wzmocniony... wersja NZ.
    Tak zbiornik to Gelmet neptul..więc ocieplony wyjście wody u dołu...

Dodano po 2 [minuty]:

Zbiornik to 120 litrów.
  • Poziom 13  
    Nie rozumiem ... na zasilaniu zimnej ...? cyrkulacja jest ze zbiornika bezpośrednie wyjście/
  • Poziom 13  
    Czyli ta co jest cyrkulowana ma wracać jako zasilanie bojlera ? gdzie to wpiąć za zaworem bezpieczeństwa czy przed ?
    Rozumiem że przed zaworem bezpieczeństwa ?
  • Poziom 16  
    bit512 napisał:
    wyjście wody u dołu...
    W takim razie musi być rura w środku aż do samej góry poprowadzona. Spotkałem się kiedyś z patentem że rura była plastikowa która po 2 latach spadła :D i woda była pobierana z dołu. Tak samo po chwili brakowało ciepłej wody.
  • Poziom 13  
    Myślisz że Gelmet mógł dać plastikową w środku ?
  • Poziom 16  
    A ja nie mam pojęcia, nie dowiesz się jak nie zajrzysz :)
  • Poziom 13  
    A tak go ładnie doizolowałem ...
  • Poziom 17  
    Pompę cyrkulacyjną masz w dobrą stronę zainstalowaną jest zawór zwrotny za pompą? Ma ściągać wodę do zasobnika. Jeśli wolno nagrzewa możesz mieć zapowietrzoną wężownicę. Odpowietrz na wyłączonej pompie obiegowej a potem dokręć nakrętkę odpowietrznika bo przy pompie na powrocie może sobie zasysać powietrze odpowietrznikiem.
  • Poziom 13  
    Jak sprawdzić czy pompa jest w dobrą stronę ... pompa grundfosa cyrkulacyjna z zieloną diodą.
    Nie nie mam zaworu zwrotnego między pompą a zbiornikiem.

Tak w ogóle to w całej instalacji nie mam żadnego zaworu kierunkowego poza na dopływie zimnej wody razem z zaworem bezpieczeństwa.

A są jakieś wady wpięcia powrotu z cyrkulacji na dół do zasilania.

A tak przy okazji...

Warto założyć siłownik na zawór trójdrożny ?
  • Poziom 17  
    Odnośnie kierunku jest strzałka na mosiężnym korpusie pompy.Miałem przypadek że ekipa od solarów właśnie wpięła pompę odwrotnie i ciepłej wody było bardzo mało. Zawór zwrotny po to przepływ był tylko do zbiornika a nie woda cofała by sie przez pompę podczas poboru ciepłej wody. Fabryczne wyjście cyrkulacji zwykle wystarcza do wygrzania zasobnika i nigdy nie wpinałem w zasilanie przy zimnej wodzie ale możesz eksperymentować. Jest wiele fajnych schematów na zawór 4D i działa on dobrze bez siłownika.

• Poziom 17  
    Ten zawór 3d co go narysowałeś to czym jest sterowany?
  • Poziom 23  
    Łukasz2407 napisał:
    Ten zawór 3d co go narysowałeś to czym jest sterowany?

A może popraw rysunek bo trochę dziwnie jest właśnie ów zawór rozrysowany.
  • Poziom 13  
    No właśnie niczym i dlatego zadałem pytanie czy warto mu dołożyć siłownik...
    Sam go ustawiam obecnie 40 ogrzewanie 60 powrót.. w domu 21 stopni.
  • Poziom 17  
    Według mnie ten 3d przełącza między zasobnikiem a instalacją grzewczą. Daj go najpierw na maksa w lewo i patrz gdzie idzie gorąco a później w prawo i też sprawdź...
  • Poziom 13  
    Sprawdzałem ... jedno na powrót a drugie na instalację c.o.
  • Poziom 17  
    Przy jakiej temperaturze uruchamia się pompa a przy jakiej wyłącza? W tym układzie jest wielce prawdopodobne, że pompa uruchamia się przy 35 stopniach i przy 33 wyłącza. Podnieś temperaturę załączenia pompy na 45 i zaobserwuj zmiany...
  • Poziom 29  
    A jakie są, moc kotła i pojemność zasobnika?
  • Poziom 13  
    Witam.
    Nie mam pompy na cwu miało to działać grawitacyjnie... tak jak na schemacie który narysowałem,
    Piec to 15 kw, ale zauważyłem że jak zostało zamknięte zasilanie zbiornika to jak się umyłem tak w 3 minuty to woda z 50 spadłą do 40 stopni,, czujnik jest na 1/3 od dołu...
    Zbiornik 120 litrów...
    Założyłem zawór zwrotny między zbiornikiem a pompą...
    Tak to wygląda..
  • Poziom 17  
    Nie działa to na grawitacji tylko pompa zasila zbiornik ściągając z powrotu. Powtarzam: sprawdź ustawienia temperatury pompy.
  • Poziom 13  
    Pompa działa cały czas .... na pewno się nie wyłącza.... cały czas na AUTOADAPT ..
    pokazuje 2 , 3, czasami 4 m3
  • Poziom 29  
    bit512 napisał:
    Witam.
    Nie mam pompy na cwu miało to działać grawitacyjnie... tak jak na schemacie który narysowałem,
    Piec to 15 kw,
    Zbiornik 120 litrów...

Jesteś pewny, że podłączenie i umiejscowienie króćców wygląda tak jak na Twoim rysunku? Nie chcę krakać, ale mam wrażenie, że wisi odwrotnie, do góry dnem.
    Inna sprawa, że moce są niedopasowane. Zasobnik ma 23kW przy 70/45 i 10 temperatury wody a kocioł 15 a i to pewnie przy mniejszej ΔT.
    Sprawdź też, czy nie są zamienione zasilanie i wyjście wody użytkowej i wyłącz autoadapt. Może jest tak, że przy większy spadek temperatury w co. podczas dużego poboru wody odczytuje jako nocne obniżenie temperatury i zmniejsza obroty do minimum.
  • Poziom 17  
    Mówię o pompie przy kotle. Steruje nią sterownik pieca(kotła) czy wpięta jest na stałe do gniazdka? Jeżeli pracuje non-stop to podczas stygnięcia kotła tak samo stygnie bojler. Cyrkulacja cwu tez wychładza wodę w zbiorniku. Zaopatrz się w sterownik czasu pracy pompy i niech się wyłącza w czasie kiedy domowników nie ma w domu lub gdy śpią. Przy zbiorniku 120 litrów wychlodzenie przez cyrkulację jest bardzo szybkie szczególnie gdy odbiorniki wody są oddalone od niego. Nie spotkałem się jeszcze z pompą, która pokazuje przepływ w m3/h. Z reguły są to Waty pobieranej mocy.
  • Poziom 13  
    Ja piszę o pompie C.O Grundfosa... można zmienić co ma pokazywać czy energię czy przepływ...
    Do cyrkulacji mam sterownik włącza się w wybranym czasie i mogę ustawić jak tylko chcę... (ta nic nie pokazuje...tylko zielona dioda)

A może warto jednak założyć pompę na c.w.u. ... dużo szybciej by nagrzało taki zbiornik ?
  • Poziom 13  
    Witam ponownie...
    gdyby ktoś zechciał coś zasugerować....

przy mojej instalacji... (pierwszy post) ustawiam na piecu 70 stopni... a jak włącza się podłogówka to powrót mam 24 stopnie ... i co ? zrzuca całą wodę do kotła i piec można powiedzieć że jak by startował od nowa ?... Instalacja niestety jest już tak zrobiona ..
    Teraz wiem że hydraulik źle wstawił ten zawór trójdrożny on się tu w ogóle nie sprawdza (niestety zaufałem jego doświadczeniu...)

I moje pytanie co i jak najlepiej przerobić jak naj mniejszą demolką żeby to dobrze działało i ochroniło powrót...
    Moje przemyślenia:
    - dołożyć zawór trójdrożny na powrocie gdzie wraca woda z podłogówki i dzięki temu będę mógł przyblokować wodę powracającą zimną z podłogi
    - zamiast trójdrożnego w tym miejscu założyć czterodrożny (tu już trochę więcej kombinacji) ale wydaje mi się bardziej słuszne
    - założyć na wlocie wody powrotnej z podłogi zawór termostatyczny trójdrożny z ochroną ustawioną cały czas np 55 stopni (jednak to rozwiązanie mnie do końca nie przekonuje)

Wnioskuję to stąd że gdy na powrocie przymknołem zawór kulowy na kilka godzin to powrót wody był zupełnie inny i piec zupełnie inaczej pracował w zakresie 70 - i spadało do 67 max ...

Proszę tylko o konkretną odpowiedz, jeśli ktoś ma ochotę pomóc to dziękuje.
  • Poziom 17  
    Masz zawór termostatyczny i pompe na podłogówce ?