Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe grzeje ledwo co...

21 Gru 2014 11:06 4434 33
  • Poziom 9  
    Nie wiem jak dokładnie sformułować moje pytanie, ale wydaję mi się, że moja podłogówka grzeje ledwo co. Mam ją na 8 rozgałęziaczach na pompie Grundfos Alpha 2. Rurki na powrocie są chłodne. A nie widzę żeby był gdzieś odpowietrznik (zapewne go nie ma,bo facet który był uruchomić piec Imergas Zeus 24kw to był zdziwiony jak oni to odpowietrzyli), skontaktowałem się później z hydraulikami to stwierdzili, że mają swój sposób). Mogę zrobić foto instalacji jeśli trzeba. Może ktoś by chciał pomóc po obejrzeniu fotki?
    Z góry dzięki za pomoc.
  • OptexOptex
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Rurki zasilajace podłogówkę (między rozdzielaczem a podłogówką) są ciepłe?
    Uruchomiłes to ogrzewanie przed chwilą czy parę dni temu?
    Odpowietrzyć można "przeganiając" obieg przez pojedynczą gałąź (pozostałe 7 odcinasz na rozdzielaczu).
  • Poziom 9  
    Nie, rurki o które pytasz są chłodne. A co do ogrzewania to uruchomione jest od ok 3 miesięcy.
    DaNkiN napisał:
    Nie,rurki o które pytasz są chłodne.A co do ogrzewania to uruchomione jest od ok 3 miesięcy.

No to:
    - zapchane
    - zapowietrzone
    - zawór trójdrogowy ograniczający temperaturę zasilania uszkodzony albo źle włączony
  • Poziom 9  
    Wstaw foto rozdzielacza i tego co znajduje sie przy tej rozdzielni podłogowki, wtedy moze cos ci doradze. Pamietaj jednak, ze temp ktora idzie na podloge nie powinna byc wieksza od 42°C. Mozliwe, ze piec masz podpiety pod czujnik zew. ktory steruje podlogowka w zaleznosci od temp na zewn. Mozliwosci jest tyle, ze ciezko cos napisac bez zadnych konkretnych danych.
  • Poziom 9  
    Ok., wstawiam 2 fotki, jeśli będą mało widoczne poprawie je:
    Ogrzewanie podłogowe grzeje ledwo co... Ogrzewanie podłogowe grzeje ledwo co...
    DaNkiN napisał:
    Ok., wstawiam 2 fotki, jeśli będą mało widoczne poprawie je:

30 stopni na zasilaniu to jest stan "grzeje" albo "słabo grzeje". Nie da sie przeregulować zaworu mieszajacego tak by osiągnąć 40st.C?

Na rozdzielaczu powrotu (dolnym) masz sygnalizatory przepływu - wyłącz pompe i zobacz jak sie zachowają - tą metodą możesz wykryć zakręcony lub zatkany/zapowietrzony obwód.
  • OptexOptex
  • spec od auto-elektro
    Dom piętrowy? Gdzie jest rozdzielacz? Ogrzewanie tylko jednego poziomu?

Dodano po 49 [sekundy]:

Rotametry - te przezroczyste rurki powinny byc na górze rozdzielacza
  • Poziom 29  
    Instalacja wyglada w miare prawidlowo. Temperatura 30 stopni na zasilaniu tez jest odpowiednia. Jakie masz temperatury w pomieszczeniach? Jesli koniecznie chcesz zwiekszyc temperature na zasilaniu, to reguluje ja termostatyczny zawor trojdrogowy przed pompa. Przepraszam za brak polskich znakow, ale wakacje i pisze przez telefon.

Dodano po 41 [sekundy]:

Jacek79 napisał:
    Dom piętrowy? Gdzie jest rozdzielacz? Ogrzewanie tylko jednego poziomu?

Dodano po 49 [sekundy]:

Rotametry - te przezroczyste rurki powinny byc na górze rozdzielacza

Nie musza, wazne zeby byly na powrocie.
  • Poziom 9  
    Instalacja wygląda w miarę ok.

Temp zadana na tym zaworze powinna być zależna od gęstości ułożenia rury. Podnieś ten czarny korek na zaworze mieszającym i pokrętłem podnieś temp do 40*C. Zobacz czy wtedy będzie różnica.

Podnieś również moc pompy do max - 18W jeśli masz możliwość.

Temp w pomieszczeniach miałyby znaczenie jeśli instalacja była by na zaworach elektrycznych. Jeśli pompa chodzi cały czas i podłogówki otwarte (nie widzę przepływu na rotametrach ale zgaduję że ustawiony) to podłoga musi grzać. Innej opcji nie ma.

Możesz jeszcze kilka razy w ciągu doby skontrolować czy pompa faktycznie chodzi czy może rozłącza ja piec lub sterownik pokojowy.
  • Poziom 29  
    Zdecydowanie zwiększyć moc pompy obiegowej, te auto adapt to do grzejników z głowicami dobre a nie do podłogówki. Dobierz moc pompy tak ,by na rotametrach było po ok 2l/min
  • Poziom 9  
    Odp na kilka pytań od razu...tak to jest piętrowy, tylko że podłogówka jest na parterze + górna łazienka. Co do temp w pomieszczeniach to jest od 21 do 23 stopni. Tylko że niepokoją mnie rurki chłodne na wyjściu z obiegu, a już nie wspomnę na powrocie (dosłownie zimne) nie chcę przepłacać w nowym domu. Dość mam rachunków w po przednim domu po 2000tyś na 2 miesiące przy łagodnej zimie taka była poprzednia). Dodam, że w rozdzielaczu mam każdy zawór otwarty na maksa. A rozmawiałem na dniach z kuzynem co drugi dom postawił(większy niż mój 123m2) i mówił parę dni wstecz że podłogówkę ma na 6 biegach z tego 4 grzeją i jest cieplutko w domu, ja mam z kolei każdy obieg otwarty na maksa i raptem w salonie 21/22stopnie.Nie do końca mnie to zadawala
  • Poziom 29  
    Szukanie dziury w całym
    Chcesz mieć cieplej, daj większy przepływ i zadaną.
    Chcesz mieć taniej, odwrotnie
    Chcesz mieć bardzo tanio, wyłącz ogrzewanie
  • Poziom 9  
    1 - Za mały bieg pompy
    2 - Zbyt długie ciągi pexa
    3 - Odstępy przewidziane na większą temp zasilania
    4 - Źle ustawione rotametry
    5 - Zapchany filtr przed zaworem 3-D
    6 - Zapowietrzony układ

To są jedyne możliwe opcje niedziałania podłogówki.
    U siebie daj pompę na max, temp 36, rotametry na ok 2l/min.
    Jesli to nic nie zmieni to punkt 5 lub 6. Cudów nie ma.

To ile idzie opalu zależy od - ocieplenia i instalacji.

Mimo wszystko popieram przedmówce.
  • Poziom 9  
    Ustawiłem pompę na PP3. Teraz pracuję na max obrotach 18W. Temp ustawiłem na ok 36stopni ale rotametry podniosłem na max 1,8l/min, Więcej nie można. Nie wiem dlaczego.
  • spec od auto-elektro
    Problemem może być to, że rozdzielacz masz na parterze, a jedna z pętli jest na piętrze, która jest ciągle zapowietrzona.
    Zmień temperature na większą na zaworze termostatycznym!
  • Poziom 9  
    Zmień temperature na większą na zaworze termostatycznym! A dokładniej?

Dodano po 10 [minuty]:

Teraz byłem w kotłowni, zwiększyłem temperaturę na 36stopni i dlaczego sama się zmniejsza? Już jest 33stopnie

Dodano po 4 [minuty]:

Temp zwiększa się nastawą pokrętła od podłogówki(moc grzania tak) ???

Dodano po 1 [minuty]:

Teraz urosła z powrotem do 36st. To ma prawo tak skakać?
  • Poziom 9  
    Jeśli nie jest zapowietrzone to powinno śmigać bez problemu. Rurki są ciepłe?

Jeśli nie najbardziej prawdopodobną opcją jest zapowietrzenie.

Wtedy masz tylko jedną możliwość - wykręcić głowice nr 7 z rozdzielacza i zastąpić ja odpowietrznikiem ręcznym bądź automatycznym jeśli się zmieści. Oczywiście wpierw odłączając pompę i zamykając zawory.
  • Poziom 9  
    A jak najszybciej i najpewniej sprawdzić że układ mam zapowietrzony ? Temp na dole w domu 21st mimo podkręcenia temperatury i włączenia pompy na 18W
  • Poziom 32  
    Myślę że masz instalacje z kopaną. Masz dwa obiegi. brak sprzęgła drugiej pompy i zły zawór 3d ( powinien być z siłownikiem). Jaka temp. na kotle?
  • Poziom 9  
    50stopni mam na kotle
  • Poziom 9  
    Mógłby być ale na tym tez powinno chodzić bez problemu.

Sprawdzić jedynie tak jak napisałem wyżej. Innej opcji nie ma.

Wedle zdjęć to nie miało jak się odpowietrzyć.

Dodano po 4 [minuty]:

Możesz jeszcze poluzować śrubunki przed rozdzielaczem. Wcześniej ich nie zauważyłem.
  • Poziom 9  
    Nie za bardzo wiem o jakich mówisz śrubunkach przed rozdzielaczem ??? I co by to miało na celu ? Pytam bo się na tym nie znam
  • Poziom 17  
    gersik zawór wcale nie musi bć z siłownikiem ten co widzę radzi sobie bardzo dobrze bo często takie montuję. Obstawiam zapowietrzoną instalację lub co jest bardzo prawdopodobne masz zamieniony powrót z zasilaniem przy rozdzielaczu bo zwykle zasilanie jest podłączone w belkę z rotametrami a odwrotne podłączenie może w zależności od budowy zaworków dociskać ci grzybek uniemożliwiając przepływ oraz jego regulację.
  • Poziom 9  
    marcin273
    jak sprawdzić czy instalacja jest zapowietrzona bądź jak spr czy mam zamieniony powrót z zasilaniem ........
  • Poziom 9  
    Śrubunki to to co masz wkręcone prosto w rozdzielacz od lewej.
  • Poziom 17  
    _Wrzosek_ dobrze ci mówi poluzuj dolny śrubunek na rozdzielaczu Ogrzewanie podłogowe grzeje ledwo co... i zobacz co poleci woda czy woda z powietrzem(ma lecieć woda) Podczas tej operacji dopuść wody do instalacji. Pompę daj na maxa przed odkręceniem śrubunku to samo tyczy sie zaworu atm na maksymalną temperaturę.
  • Poziom 9  
    zaraz zobaczę tylko który to zawór ATM ?