Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ graficzny reaguje na zmiany napięcia w sieci

21 Gru 2014 13:35 450 3
  • Poziom 7  
    Witajcie
    Mam dziwny problem - w googlach nie potrafię znaleźć wyjaśnienia, może dlatego że nie znam zbyt dobrze na elektronice i nie wiem jak szukać. Nie wiem też wybieram właściwy dział forum.

OBJAWY PROBLEMU:
    Mam podłączone do komputera stacjonarnego dwa identyczne monitory - jeden pod HDMI, drugi pod DVI (kabel HDMI z przejściówką).
    Kiedy w pokoju (będącym "na jednym kablu"): włączam światło, wyłączam światło, włączam niszczarkę, czy nawet włącza się w terrarium 15W kabel grzewczy sterowany termostatem RT-2 - tracę na ok 2s obraz na monitorze podpiętym do DVI.
    Sprawa jest nieco irytująca.

DODATKOWE INFORMACJE:
    Komputer podpięty jest przez listwę przeciwprzepięciową (starą i niepewną ale jednak listwę). Zasilanie monitorów nie ma związku z sytuacją - jak podmieniam wtyczki w monitorach to dalej gaśnie ten sam, zatem chodzi jednak o sygnał z układu graficznego. Grafikę mam zintegrowaną.
    W pokoju jest nowa miedziana instalacja, jednak między klatką chodową (z nową miedzią) a pokojem na 99% jest stare aluminium i przypuszczam że tu tkwi niejako główna przyczyna.

PYTANIA:
    1) Dlaczego?
    2) Ważniejsze: co mogę zrobić żeby problem znikł? (wymiana aluminiowej instalacji "po drodze" do komputera chwilowo nie wchodzi w grę)

Z góry serdecznie dziękuję za dobre rady i życzę Wesołych Świąt.
  • Poziom 19  
    Z Twojego opisu wynika, że masz problem z instalacją elektryczną (a dokładniej z nieprawidłowym wykonaniem obwodu ochronnego PE). Jeżeli posiadasz odcinek ze starymi przewodami aluminiowymi to może na styku łączenia starej instalacji z nową doszło do utlenienia i wzrosła impedancja obwodu. Załączenie jakiegokolwiek obciążenia powoduje powstanie spadku napięcia na takim niepewnym złączu, co prowadzi do sytuacji, w której potencjał N względem ziemi wzrasta. Jeżeli masz wykonane "zerowanie" to część prądu będzie przepływać przez komputer do uziemionych części takich jak kablówka, uziemiony maszt antenowy itp. Przepływający prąd powoduje powstawanie zakłóceń, które powodują zanik obrazu w monitorze. Sytuacja może być poważna, istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym a nawet pożaru. Dla Twojego dobra lepiej będzie, gdy instalację obejrzy elektryk.
  • Poziom 7  
    Wizytę elektryka się da zorganizować.
    Co ciekawe - zauważyłem od czasu napisania pierwszego posta, że włączenie świetlówki na drugim końcu mieszkania też wyłącza mi na chwilę monitor. Masakra.

Rozumiem, że z tym wszystkim może się wiązać również fakt, że metalowa listwa w blacie kuchennym potrafi kopnąć jak chodzi zmywarka, a dopóki teść nie wykombinował dziwnego mostka, to pralki się nie dało dotknąć?
  • Poziom 19  
    Wszystko jest możliwe w przypadku błędnie wykonanej instalacji. Może dojść do porażenia gdy ktoś dotknie wspomnianej metalowej listwy i chwyci ręką metalowy kurek z wodą. Jak najszybciej zawezwij elektryka! Z prądem nie ma żartów.