Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa power banku 20Ah 5V 2A

21 Gru 2014 18:23 2967 20
  • Poziom 14  
    Co potrzebuję do budowy pawer banku 20000mah 5V i 2A na wyjściu ? Na pewno ogniwa 18650 ile sztuk ? Ładowarka i przetwornica jaka? Czy taki pawer bank się naładuje w 5 godzin? I najważniejsze ile by to kosztowało?
    Cytat:
  • Poziom 23  
    Jeżeli ma być 20Ah to przy ogniwach powiedzmy 2Ah potrzebujesz 10szt połączonych równolegle. Gotowych przetwornic jest pełno, pytanie czy 2A ma być na jedno gniazdo USB? Czas ładowania jest uzależniony od mocy ładowarki, a ta z kolei od funduszy jakie chcesz przeznaczyć :)
  • Poziom 21  
    Zależy jakie ogniwa kupisz. Np: 2,2ah 10 sztuk. Będziesz potrzebował ładowarki dużej mocy. Mój power bank 10ah bierze 2A i ładuje się jakieś 6H. Tym większe natężenie ładowania tym krócej się ładują ogniwa ale żywotność spada.
    Ogniwa są drogie, nowe i markowe Np: nr. aukcji(4904179540).
  • Poziom 22  
    Rozumiem, że chodzi o takie ogniwa? LINK

Widzę, że napięcie znamionowe mają 3.6V, pojemność 3350 mAh. Pytanie, ile Ty potrzebujesz, bo w tytule napisałeś 2 Ah (2000 mAh), natomiast w samym poście 20 000 mAh. To jednak spora różnica :) Zakładam, że jednak chodziło o tę drugą opcję, czyli 20 000 mAh.

W taki wypadku łączysz ogniwa równolegle ze sobą, żeby uzyskać większą pojemność. Jedno ogniwo ma (teoretycznie) 3350 mAh, ty chcesz 20 000 mAh.

Potrzebujesz zatem: 20000 / 3350 = ~5.97, czyli 6 ogniw. To da pojemność teoretycznie 3350*6=20100 mAh, czyli ok. 20 Ah. Ale... Takie połączenie dałoby Ci rzecz jasna większą pojemność, ale nadal to samo napięcie, czyli 3.6V.

Żeby zwiększyć napięcie musisz łączyć ogniwa szeregowo. Zatem łącząc 2 ze sobą otrzymasz 7.2V, łącząc 3 ze sobą będziesz miał 10,8V. Musiałbyś zatem połączyć równolegle po 2-3 ogniwa. To już znacząco zwiększa koszta.

Musiałbyś wziąć przetwornicę. Teraz pytanie - jaką? Zależnie od rozwiązania, musisz poszukać odpowiedniej. Jeśli połączyłbyś równolegle po 3 ogniwa (w sumie 3*6=18 ogniw), czyli napięcie 10.8V to wtedy bierzesz przetwornicę step-down, która obniży Ci to napięcie do 5V na wyjściu. Oczywiście przetwornica DC/DC o wydajności prądowej 2A (wydajność może być większa).
  • Poziom 23  
    A jaki sens w obniżaniu napięcia? Przecież można zastosować 3,6V czyli jedno ogniwo (szeregowo) i podnieść to do 5V. Taka przetwornica o wydajności 1A kosztuje niecałe 10zł. Daltego pytałem czy 2A ma być na jedno gniazdo. Bo jak nie to nierzemy dwie takie przetwornice i dwa gniazda i mamy cel osiągnięty.
  • Poziom 33  
    Witam
    Najlepiej idź do sklepu i kup gotowca, wyjdzie taniej i bezpieczniej.
    Widzę że nie bardzo się orientujesz a i koledzy dają Ci porady z kosmosu.
    Trzeba wiedzieć jakie ogniwa zastosujesz, o jakim napięciu i w jakiej technologii produkowane. Czym innym ładuje się NiMh, czym innym LiPo itd.
    Zastosowanie nieodpowiedniej ładowarki może doprowadzić nawet do eksplozji ogniwa, ładowanie szeregowo połączonych ogniw litowych wymaga specjalnych zabiegów ( co najmniej balansera ).
    Aby otrzymać na wyjściu stabilne napięcie 5V należy zastosować przetwornicę, należy zapomnieć o stabilizatorach liniowych.
    Jeśli połączysz ogniwa równolegle to potrzebna będzie przetwornica step up.
    Jeśli połączysz ogniwa szeregowo i na wejściu będzie ponad 5V, to potrzebna będzie przetwornica step down.
    Nie wnikając w szczegóły, ze względu na przetwarzane prądy wyższą sprawność będzie można uzyskać z przetwornicy step down.
    Nie jest niestety tak wesoło jak piszą poprzednicy że 6 połączonych szeregowo ogniw o pojemności 1Ah da nam baterię o pojemności 6Ah, to będzie dalej 1Ah tylko bateria będzie miała wyższe napięcie.
    Oczywiście możemy połączyć ogniwa równolegle i wtedy dostaniemy baterię 6Ah ale o napięciu dla litowych około 3,7V, co po uwzględnieniu sprawności przetwornicy da nam tylko 3,55Ah na wyjściu dla napięcia 5V.
    Należy zauważyć że dobrą sprawność uzyskuje się tylko dla wąskiego zakresu obciążeń, trzeba dokładnie przemyśleć jakim prądem zamierzasz obciążać układ.
    Piotr
  • Poziom 22  
    Masz rację. Może być tak, jak mówisz, czyli przetwornica step-up. Tylko nie wiemy czy kolega chce pojemność 2 Ah czy jednak 20 Ah :)
  • Poziom 14  
    Chodziło o 20Ah jedno gniazdo min 2A. Ogniwa planowałem Li-ion 4.3V i teraz lepsze zabezpieczone kupić czy zwykle ? Pomyślałem że ogniwa spakuje do koszyka z koszyczka do przetwornicy i ładowarki. Koszt całej operacji pomyślałem że 150zł.
  • Poziom 21  
    Według mnie to nie wypali . Nawet nie wiesz ile ogniw potrzeba...
    Ja ci polecam power bank taki jak poniżej. Mam jeden z tej firmy i od tego samego sprzedającego. Gwarancja, 100% oryginalny sprzęt, aluminiowy.
    Budowa power banku 20Ah 5V 2A
  • Poziom 14  
    Równolegle 10sztuk. Chcę zbudować sam nauczyć się czegoś i ogniwa mi się przydają do czego inneg.
  • Poziom 33  
    Witam
    Nie wiem jakie planujesz ogniwa ale 10 połączonych równolegle to chyba mało.
    Bez zbędnych obliczeń jeśli chcesz uzyskać 20 Ah na wyjściu to ogniwa powinny mieć w sumie koło 35 Ah, może się okazać że same ogniwa będą Cię kosztować więcej niż gotowy sprzęt.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    misterbociek koledze PiotrPitucha chodziło chyba o to, że wraz z rozładowaniem ogniw spada napięcie. No i może się okazać, że "efektywna pojemność" (jeśli tak to można określić) będzie mniejsza. Napięcie w pewnym momencie spadnie do poziomu, który będzie po prostu za niski. Chyba, że się mylę...
  • Poziom 21  
    tomekm33 napisał:
    misterbociek koledze PiotrPitucha chodziło chyba o to, że wraz z rozładowaniem ogniw spada napięcie. No i może się okazać, że "efektywna pojemność" (jeśli tak to można określić) będzie mniejsza. Napięcie w pewnym momencie spadnie do poziomu, który będzie po prostu za niski. Chyba, że się mylę...

Raczej chodzi o to :
    5V 20Ah 100Wh
    3,7V 27,7Ah 100Wh
    Bo jeśli chcemy na wyjściu 5V mieć 20Ah to ogniwa powinny mieć minimum 28Ah
  • Poziom 33  
    Witam
    Po części masz rację, ale zapomniałeś o sprawności przetwornicy.
    Myślę że 80% dla step up przy takim napięciu zasilania to będzie szczyt możliwości dla całego zakresu rozładowania akumulatorów.
    Dzielimy sobie Twoje wyliczenia przez 0,8 i dochodzimy do moich szacunków robionych na wyczucie.
    Dodajmy do tego kłopot w ładowaniu w rozsądnym czasie, powiedzmy 5 godzin, prąd ładowania wyjdzie nam koło 7A a jak nie wykombinujemy impulsowej przetwornicy to dostaniemy niezłą grzałkę.
    Wszystko się da zrobić ale jak coś jest sprawdzone i produkowane w tysiącach to ma szanse zejść do rozsądnej ceny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    I tak o to doszliśmy że taniej kupić. Mam na oko xiaomi 16000.