Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest najlepsza karta graficzna za ok. 1600 zł ?

21 Gru 2014 21:04 2424 32
  • Poziom 13  
    Witam, mam takie pytanie jaka jest najlepsza karta graficzna za ok. 1600 zł ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    Do czego ?

Kartę graficzną dobiera się do pełnej specyfikacji PC (której wbrew Regulaminowi forum nie raczyłeś podać).

Zatem: podaj pełną specyfikację komputera uwzględniając markę oraz moc zasilacza.
  • Poziom 13  
    Płyta główna Gigabyte GA-990FXA-UD3 AM3+,
    ram 2 x 4 GB fury 1866 Mhz,
    procesor fx6300,
    zasilacz xfx ts 550 (550 W).
  • Poziom 42  
    Chcesz zainwestować 1600 zł do tak archaicznego procesora ? Żenada. Sprzedaj to co masz i kup coś "konkretnego" na LGA1150.
  • Poziom 13  
    Może cię to zdziwi ale nie mam ochoty zmieniać płyty głównej. Może jednak jakiś lepszy procesor od AMD ?
  • Poziom 42  
    Mnie to nie dziwi, ale inwestycja 1600zł w umierające AM3+ to krok "desperata" w jednostkę, która za chwilę nie będzie się nadawać nawet do podstaw.
  • Poziom 13  
    Jaką płytę główną wybrać z socketem intela ? Chciałbym taką płytę główną, żeby była lepsza niż moja aktualna, obsługiwała ram 2133 MHz lub 2400 MHz.
  • Poziom 22  
    sPeRaCz.PL napisał:
    inwestycja 1600zł w umierające AM3+ to krok "desperata"

Przecież karty graficznej nie musi wyrzucać jak będzie zmieniał platformę.
    Wiadomo że na AM3+ nic nowego nie wyjdzie ale procesor 6300 nie jest taki zły jak niektórzy myślą. Zapewne osoby, które nigdy nie miały go w ręku.
    Jak widać w mojej sygnaturze, sam używam i jestem Bardzo zadowolony z jego osiągów.
    Tak, wiem. Zaraz się zacznie że mój komputer pobiera więcej prądu od takiego z Intelem. Super.
    Nie zapomnę zgasić żarówki w "kiblu" i wyjdę w rachunku na jedno.

Prawda jest taka, że ten procesor po podkręceniu, zapewni odpowiednią moc do każdej, jednordzeniowej k.graficznej na rynku. Jeśli ktoś się jara 200 FPS'ami w grach to jasne niech sobie kupuje i7.
    Gadki typu
    sPeRaCz.PL napisał:
    która za chwilę nie będzie się nadawać nawet do podstaw.
    są zwyczajnie głupie. Na serio, "wymuszanie" zmiany platformy na kimś kto ma względnie dobry procesor jest ohydne.
    Mogę się założyć że gdyby autor napisał że ma odpowiednik Intela w postaci i3 to z marszu został by mu polecony GF 970/r9 290.
    Już któryś raz z kolei widzę kolegi podejście do tych jednostek, które jest nieadekwatne do możliwości jakie prezentują.

Wracając do tematu. W tej kwocie możesz się pokusić na GeForce GTX 970.
  • Poziom 43  
    robee323 napisał:
    jaka jest najlepsza karta graficzna za ok. 1600 zł ?

GTX970. Ale nie ma sensu wkładać takiej karty do komputera wartego mniej niż ta karta, zwłaszcza z tak słabym CPU.
    Musiałbyś mieć co najmniej FX8350 @ 5GHz.
  • Poziom 22  
    wariato napisał:
    Musiałbyś mieć co najmniej FX8350 @ 5GHz

Bzdura totalna. Może trzy lata temu coś w tym było. Obecnie jednak więcej tytułów potrafi wykorzystać wiele wątków.
    Wystarczy trochę przeglądać testy, tego z pozoru
    sPeRaCz.PL napisał:
    archaicznego procesora

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_mant...ctx_11_porownanie_wydajnosci_w_grach?page=0,3
    http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/mantle-przyszlosc-gier-komputerowych-wedlug-amd.html
    Tytuły artykułów mogą mylić, lecz dosadnie pokazują, jak błędne są teorie na temat "ograniczania kart" przez procesor typu fx6300/8350/8370 itp.
    Na i5, jasne że będzie więcej klatek i to wyraźnie więcej. Lecz nie jest tak że na FX nic nie działa i nadają się tylko do kart typu Radeon 7770. Tak to często wygląda w postach na elektrodzie.
    Jak FX to już tylko kosz i zmiana platformy. Gdybym miał kasę na takiego GTX'a to bym się nie zastanawiał tylko zamawiał kurierem.
  • Poziom 43  
    Ogr-odnik napisał:
    Na i5, jasne że będzie więcej klatek i to wyraźnie więcej. Lecz nie jest tak że na FX nic nie działa i nadają się tylko do kart typu Radeon 7770

Nawet do Pentium 4 można wsadzić tego GTXa nic nie stoi na przeszkodzie. Chodzi głównie o minimalny fps i miejsca tzw procesorowe gdzie gry w pewnym momencie potrafią tak obciążyć CPU że potrzeba naprawdę szybkiego procesora z silnym wątkiem.
    Stąd np w niektórych tytułach i3 bywa szybszy od FX83xx, bo procesor nadrabia szybkim IPC mimo że to tylko 2 rdzenie.
  • Poziom 22  
    wariato napisał:
    Stąd np w niektórych tytułach i3 bywa szybszy od FX83xx, bo procesor nadrabia szybkim IPC mimo że to tylko 2 rdzenie.

Bywa, bywa choć też nie za często.

Wracając do tematu. Gdyby autor sprzedał to co ma ~400-500 złotych płyta + procesor. Mamy 1600 na kartę, razem ~2000. Jakby dołożyć jeszcze ze 200-300 złotych to wystarczy na i5 + płyta z gtx 970.

robee323 napisał:
    Może jednak jakiś lepszy procesor od AMD ?

Zmiana z 6300 na 83xx się nie opłaca. Jeśli zmieniać to na i5/i7.
  • Poziom 13  
    Procesor jest praktycznie nowy nawet nie był montowany. Jaką płytę główną polecacie ? Co powinna mieć dobra płyta główna ?
  • Poziom 22  
    robee323 napisał:
    Jaką płytę główną polecacie ? Co powinna mieć dobra płyta główna ?

Do czego? Rozumiem że nie masz zamiaru zmieniać platformy i wolisz pozostać przy FX-6300.
    Z tego co wcześniej pisałeś, wynika że posiadasz już jedną z lepszych płyt do tego procesora.
    Jeżeli w dalszym ciągu chcesz zmienić tylko grafikę i nie zamierzasz na niej oszczędzać z takich bądź innych powodów, to odpowiedź otrzymałeś wyżej od różnych osób z różnymi opiniami.
    Co dalej już zależy od Ciebie.
    Jeżeli jednak wolałbyś bardziej zbalansowany zestaw to warto sprawdzić Radeon R9 280/280x.
    Karty te zaczynają się od ~700 złotych.
  • Poziom 13  
    Właśnie zastanawiam się nad tym, czy opłaca mi się zostawać czy może jednak zmienić na intela.
  • Poziom 22  
    Kartę można kupić, następnie zdobyć trochę więcej gotówki (około 300+ złotych, zależy na jaki model i5 będziesz chciał się szarpnąć). Później sprzedać obecną płytę + procesor (około 400-500 złotych, zależy czy masz gwarancje itp.). Po sprzedaży starych części brać i5 + nowe mobo.
  • Poziom 13  
    Więc na jakiego konkretnie GTX970? Asus? Gigabyte? MSI?
  • Poziom 43  
    Najlepiej Zotaca (5 lat gwarki) albo EVGA ale będzie ciut droższa.
  • Poziom 13  
    Ja myślałem nad asusem lub Gibabyte G1, czemu zotac lub evga ?
  • Poziom 22  
    wariato napisał:
    Zotaca (5 lat gwarki)

EVGA ma zazwyczaj fabrycznie dosyć mocno podkręcone wersje, tym samym ciut szybsze i możliwe że na ciut lepszych podzespołach. Poczytaj testy i opinie konkretnych modeli i na tej podstawie wybierz swoją kartę.
  • Poziom 43  
    EVGA to chyba jedne z lepszych jakościowo kart, dlatego są droższe od konkurencji. Mają dobre autorskie chłodzenia no i fabrycznie podkręcone chociaż obecnie to każdy producent lekko je podkręca.
  • Poziom 14  
    robee323 napisał:
    Procesor jest praktycznie nowy nawet nie był montowany. Jaką płytę główną polecacie ? Co powinna mieć dobra płyta główna ?

Słyszałeś o promocji cashback na której możesz odzyskać 200-500 zł po zakupie procesora intel + płyta główna asusa Z97 lub X99 , trwa ona jeszcze parę dni . Resztę przeznacz na kartę graficzną , spokojnie starczy na coś porządnego :) .
  • Poziom 13  
    1słoń napisał:
    Słyszałeś o promocji cashback na której możesz odzyskać 200-500 zł po zakupie procesora intel + płyta główna asusa Z97 lub X99 , trwa ona jeszcze parę dni . Resztę przeznacz na kartę graficzną , spokojnie starczy na coś porządnego :) .

Nie jakoś nie, mógłbyś wysłać mi linka do tej promocji ?

Dodano po 3 [minuty]:

Czy to jest najlepsza wersja GTX970 od EVGA ?
    http://allegro.pl/evga-geforce-gtx-970-superclocked-acx-2-0-4gb-ddr5-i4893038722.html
  • Poziom 35  
    @Ogr-odnik

FX 6300 to nie jest procesor do GTX 970 i tyle. Jak ma kupować potężną kartę to niech ma też procesor, który pozwoli tej karcie rozwinąć możliwości, a nie starą padlinę z chorym poborem prądu.

Prosty przykład:
    FX 6300 (bez OC) wyciągnie w jakiejś tam grze dajmy na to średnio 55 FPS w połączeniu z GTX 970.
    Jakikolwiek i5, nawet bez OC w połączeniu z ~R9 280(X) wyciągnie w tej samej grze też 55 FPS. Więc po jakiego grzyba trzymać procesor, który zapewni z taką potężną kartą wydajność i5 ze sporo tańszym modelem, a dodatkowo pobierze więcej prądów i w miejscach procesorowych będzie się wykładał jak długi? Dla mnie to jest nijak nielogiczne z ekonomicznego jak i praktycznego punktu widzenia.
  • Poziom 22  
    Ationx napisał:
    FX 6300 (bez OC) wyciągnie w jakiejś tam grze dajmy na to średnio 55 FPS w połączeniu z GTX 970.
    Jakikolwiek i5, nawet bez OC w połączeniu z ~R9 280(X) wyciągnie w tej samej grze też 55 FPS.

Plusem będzie chociażby gra w wyższej rozdzielczości i detalach.

Ationx napisał:
    Dla mnie to jest nijak nielogiczne z ekonomicznego jak i praktycznego punktu widzenia.

A dla mnie jest to bardzo logiczne. Chcę zmienić k. graficzną, mam na ten cel dużo kasy.
    Co robię?
    Kupuję starą kartę (rebrand 7950) za ~800 złotych?
    Czy też kupuję nowoczesną, sporo lepszą kartę za 1200-1500 złotych?

Ationx napisał:
    Jak ma kupować potężną kartę to niech ma też procesor

Przecież nikt autorowi tematu nie każe siedzieć na tym FX'ie do u*****j śmierci. Jeśli ma kasę na kartę to czemu tego nie wykorzystać. Później jak będzie miał parę wolnych groszy to sprzeda to co ma i kupi tego i5.

Według mnie bardziej się opłaca inwestowanie w mocne podzespoły niż rozdrabnianie się na jakieś stare padło typu 280x.
    I tak dla przypomnienia, nie składamy w tym temacie zestawu od nowa, polecamy kartę do 1600 złotych.
  • Poziom 35  
    i5 z R9 280X wyciągnie pewnie podobną ilość FPS co niekręcony FX z GTX 970 w tej samej rozdzielczości i na takich samych ustawieniach.

A skąd wiesz, że autor nie chce na tym procesorze siedzieć parę lat? Przecież sam napisał, że dopiero co go kupił, stąd pewnie takie było założenie, że kupi tanio procesor i jak najmocniejszą grafikę co okazało się błędem. Jeśli byłby w stanie zmienić procesor w przeciągu paru miesięcy to pewnie, niech bierze GTX 970. Ale jak ma siedzieć na tym procesorze rok, dwa albo więcej i dusić tego GTX 970 to to jest bez sensu. Kasa wydana na marne na kartę, która i tak nie wykorzysta swojego potencjału, a jak wymieni procesor to i tak będzie już przestarzała.
  • Poziom 22  
    Ationx napisał:
    i5 z R9 280X wyciągnie pewnie podobną ilość FPS co niekręcony FX z GTX 970 w tej samej rozdzielczości i na takich samych ustawieniach.

Niekręcony to tak, ale kto kupuje FX'a żeby go nie kręcić? Ja sobie tego nie wyobrażam.
    Do Kręconego FX'a 7950/7970 jest trochę za słabe. Ideałem w moim odczuciu byłaby karta typu r9 290 (bez X ;) ), taki GTX też by się zbytnio nie marnował.

Ationx napisał:
    A skąd wiesz, że autor nie chce na tym procesorze siedzieć parę lat?

Wywnioskowałem z przebiegu dyskusji. Proponuję powrót do posta nr 14, albo nawet wcześniej.
  • Poziom 43  
    Ogr-odnik napisał:
    na jakieś stare padło typu 280x.

I napisał to użytkownik który sam posiada starego strucla w postaci HD7950... Cóż za hipokryzja.
    Ogr-odnik napisał:
    Do Kręconego FX'a 7950/7970 jest trochę za słabe. :idea:łem w moim odczuciu byłaby karta typu r9 290

Do procesorów AMD w ogóle nie ma sensu brać Radeona bo te karty lubią szybkie wątki (wysoki ipc). Testy to ewidentnie pokazują, FX8350 @ 5Ghz z takim R9 290X ma mniej klatek w testowanych grach niż i5 na stock z wolniejszym R9 290.
  • Poziom 22  
    wariato napisał:
    I napisał to użytkownik który sam posiada starego strucla w postaci HD7950... Cóż za hipokryzja.

Gdybym miał 1600 złotych na kartę, to daje słowo że kupiłbym coś innego.
    Mój 7950 to używana koparka za pięćset.

wariato napisał:
    Testy to ewidentnie pokazują, FX8350 @ 5Ghz z takim R9 290X ma mniej klatek w testowanych grach niż i5 na stock z wolniejszym R9 290.

Nikt tutaj nie kwestionuje wyższości procesorów Intela, nie ważne czy z kartą od Nvidia'i czy też AMD. A prawda też jest taka, że oprócz 750Ti oraz nowych GTX 970/980 to nie ma co kupić z GeForce'ów.
  • Poziom 13  
    No dobrze, wszystko fajnie ale czy moglibyście powiedzieć co powinna mieć dobra płyta główna ? We wcześniejszych postach już się pytałem ale nie dostałem odpowiedzi. Znów się powtórzę, że przemyślałem i postanowiłem kupić nową płytę główną i procesor. Rozważam także skorzystanie z cashbacku tylko nie mogę tej promocji znaleźć. Co polecacie ? Jaki Chipset od intela ?