Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki do pokoju 14m2 - Dobór głośników

Revodill 21 Gru 2014 22:56 1425 11
  • #1 21 Gru 2014 22:56
    Revodill
    Poziom 5  

Witam

Biorę się za zrobienie nagłośnienia w swoim pokoju 14m². I proszę o pomoc w dobraniu kolumn i głośnika pod subwoofer.
    Zamiar? Ma tłuc basem , uzyskać jak największe ciśnienie . Nie zwracam aż tak bardzo uwagi na jakość dźwięku , oczywiście bez przesady.
    Czym będzie napędzane? W tej chwili mam amplituner Sony GX215 (2x50W 2x70W)

Myślę nad zrobieniem systemu 2.1. Dwie kolumny od STX F-110N i własnoręcznie robiona skrzynia pod głośnik W.STX.12.2.300.8.F.S.MC z aktywnym filtrem dolnoprzepustowym połączone mostkowo z wzmakiem o ile jest to możliwe.
    Czy takie zastawienie będzie dobre ? Są jeszcze jakieś inne godne polecenia kolumny? Oprócz Altusów. Albo do subwoofera głośnik niskotonowy od car audio ?? Większe ciśnienie?

Do wydania: 500zł na kolumny

Pozdrawiam

0 11
  • Pomocny post
    #2 22 Gru 2014 12:09
    k52
    Poziom 32  

Biorąc pod uwagę że ten amplituner ma całkowity pobór z sieci koło 110W nieco optymistycznie podałeś moc, pewnie za producentem.... Skoro jest w stanie obsłużyć kolumny 4 ohmowe ( choć nie sądzę) to moc przy 8 ohm wynosi pewnie koło 2x25W, przy 4ohm 2x 50W . Owszem stx 110n obsłuży i może nawet jako tako napędzi, ale przy próbie podłączenie czegoś więcej ( sub shock!) z głośników popłynie tylko głuche pukanie, bas zniknie. Z tym amplitunerem i kolumnami cCiśnienia tu nie będzie , o tłuczeniu basem zapomnij, obyś usłyszał dobry wokal w średnicy to będzie sukces.

0
  • #3 22 Gru 2014 13:43
    Revodill
    Poziom 5  

Okej rozumiem. Moc podawałem z instrukcji producenta ;)
    To może inaczej kupić tylko dwie kolumny do tego amplitunera a suba zrobić z osobnym wzmacniaczem np. na TDA z aktywnym filtrem. Czy odsprzedać amplituner i kupić mocniejszy wzmacniacz/końcówkę mocy . I jak się ma sprawa z graniem niskotonowych basowych głośników od car audio w domu jak dostarczyć by mu chociaż te 120W czy jest to nieopłacalne i kupić zwykły niskotonowy np. od STX i dołożyć filtr.

Pozdrawiam :)

0
  • #4 22 Gru 2014 13:59
    wariato
    Poziom 43  

Sub na 12'' w pokoju 14m2? Przecież tego basu tam nie będzie tylko 20m dalej w sąsiednich pokojach. Niskie tony się kompletnie zagubią w tak małym pomieszczeniu.
    Monitory można oczywiście wesprzeć subem ale na max 8'' głośniku. Ewentualnie kupić używane kolumny z dwoma niskotonowcami 6.5'' i masz ten sam efekt bez subwoofera.
    Ten ampli to się nadaje do małych kolumienek z taką mocą wyjściową. Sub jak już budować to najlepiej aktywny z własnym wzmacniaczem.
    Z kolumn popatrz na Tonsile Perfect 150.

0
  • #5 22 Gru 2014 15:16
    Revodill
    Poziom 5  

Okej. Właśnie zależy mi głównie o mocnym basie , więc pomyślałem , że im większy głośnik wsadzę tym więcej basu z niego wyciągnę bo i tak sub będzie ustawiony pod biurkiem ewn. pośrodku pokoju i skrzynie w takim razie zasilę osobnym TDA 7294 :) A może chociaż głośnik 10'' do takiego pokoju też się nada i dobrze umiejscowiona skrzynia? A co kolumn to już nie lepiej ALTUSY 75 bo te Perfecty to z tego co czytałem , że mało basu jest z nich a tak jak wspominałem głownie mi chodzi o mocny bass :) W przyszłości dopiero zacznę bawić się w jakieś ambitniejsze sprzęty :)

0
  • #6 22 Gru 2014 15:21
    k52
    Poziom 32  

Owszem perfecty 150, to bardzo dokładna góra pasma, jasna średnica, a bas skromny, ani niski, ani dużo, chociaż szybki (kolumna bez br). Lepiej jakieś używane w tej cenie quadrale.

0
  • #7 22 Gru 2014 15:50
    Revodill
    Poziom 5  

QLX 110 się nadadzą ewentualnie te 135 bo akurat są ładniejsze ;p Akurat do mocy amplitunera odpowiedni tak mi się zdaje i opinie też dobre czy Altusy 70/75? Już bym odpalił jakiegoś bass boosta :D

0
  • #8 22 Gru 2014 16:31
    wariato
    Poziom 43  

Revodill napisał:
    A co kolumn to już nie lepiej ALTUSY 75 bo te Perfecty to z tego co czytałem , że mało basu jest z nich a tak jak wspominałem głownie mi chodzi o mocny bas

Altki to kolumny rockowe, basu z nich praktycznie nie uświadczysz, już z perfectów jest go więcej jak dobrze ustawisz. Poza tym po co ci bas z kolumn skoro od tego będziesz miał subwoofer?
    10'' garnek na 14m2 to też ciut za dużo, optymalnie byłoby wziąć np STX GDN 22-140-SCX - obecna nazwa W.STX.8.1,5.200.8.F.S.MC.X który i tak zamiecie porządnie większość konstrukcji w takim pomieszczeniu.

0
  • #9 22 Gru 2014 16:46
    Revodill
    Poziom 5  

Oj tam za dużo ; ) Finalnie chyba z tych wszystkich wezme Altony 110 póki jeszcze są jakieś :)
    Także dzięki za wszystkie podpowiedzi i porady :)

0
  • #11 22 Gru 2014 18:42
    slazak123
    Poziom 8  

Po co Ci takie kolosy, basu z tego nie będzie tylko tłuczenie, kup sobie JBL ES 30, albo Philipsy.
    Jak je dobrze ustawisz to ręczę Ci, że subwoofer będzie naprawdę zbędny.
    Bas będzie i to naprawdę mocny ale tutaj należałoby pomyśleć o jakimś dobrym i tanim wzmaku.

0
  • #12 01 Kwi 2015 22:55
    ElvisBos
    Poziom 2  

Ja polecam sprawdzą firmę:

TONSIL ;)

0