Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

klimatyzator split - wywala bezpiecznik

waski 22 Dec 2014 09:47 6618 7
 • #1
  waski
  Level 10  
  Witam.
  Posiadam klimatyzator ścienny SPLIT model HACI GS12HRCL i jest z nim problem, po podłączeniu do sieci wywala bezpiecznik.
  Klimatyzator ma funkcje chłodzenia i grzania, w okresie letnim chłodził bez problemu i po okresie letnim nie był używany dopiero jak zrobiło sie chłodno chciałem zacząć dogrzewać a tu niespodzianka...nie chodzi. Klima była podłączona cały czas do sieci podczas postoju i nawet nie wiedziałem że wyskoczył bezpiecznik. Wezwałem fachowca od klimatyzacji i stwierdził , że padła elektronika sterująca która jest w jednostce wewnętrznej. Rozebrałem sam jeszcze raz jednostkę wewnętrzna i zacząłem szukać jakiś śladów uszkodzeń mechanicznych , przetarć kabelków itp.
  nie znalazłem nic...ale z ciekawości odłączyłem zasilanie jednostki zewnętrznej i... po włączeniu bezpiecznika klima się włączyła, zaczęła reagować na pilota wyświetlać temperaturę, włączył się wentylator i klapa mieszająca to raczej elektronika jest chyba ok tylko jest problem z jednostką zewnętrzną i tu moje pytanie koledzy od czego zacząć sprawdzanie, co tam na zewnątrz mogło klęknąć?
  Pewnie jest sporo możliwości i dlatego proszę o pomoc i sugestie w rozwiązaniu mojego problemu.
 • #3
  waski
  Level 10  
  bezpiecznik który jest zabezpieczona klima na zasilaniu sieciowym
 • #4
  Shitashii
  Level 9  
  A do jednostki zewnętrznej idzie jeden przewód fazowy, czy może więcej? Może np do sprężarki, wentylatora, zaworu? Jeśli tak, to leć po tym przewodzie.
  A druga sprawa - gdzie Wy kupujecie takie szmelcowate klimatyzatory, że nie można instrukcji odszukać?
 • #5
  Chris_W

  Level 38  
  waski wrote:
  bezpiecznik który jest zabezpieczona klima na zasilaniu sieciowym


  Taka ogólna rada: jak nie wiesz o co chodzi, to ładuj zdjęcia - lepsze to niż ciągnąć za język. Chodziło o tzw. różnicówkę lub bezpiecznik (jaki typ) czy automat czy topik, czy automat wkręcany, czy eS-ka. To pozwoli rozróżnić rodzaj uszkodzenia - czy jest jakieś przebicie czy przeciążenie.
  Prawdopodobnie masz bezpiecznik, a to sugeruje zwarcie, trzeba zlokalizować która jednostka jest zasilana jako pierwsza i odpiąć zasilanie do tej drugiej - żeby ustalić w której jest problem. Prawdopodobnie w jednostce zewnętrznej.
 • #6
  waski
  Level 10  
  To fakt nie ma co zgadywać ani ciągnąć za język, pech chce , że cały czas pada deszcz i nie mogę otworzyć jednostki zewnętrznej bo boje się , żeby nie dostała się tam woda a widziałem , że jest tam koło transformatora jakiś układ sterujący to nie będę ryzykował. Wykluczyłem ( nie wiem czy słusznie ) uszkodzenie elektroniki w jednostce wewnętrznej tak jak to stwierdził gość od klim które montuje i serwisuje jak mówił 15 lat którego wezwałem w pierwszej kolejności do awarii, ale mam podstawy żeby to wykluczyć---odłączyłem z zasilania jednostkę zewnętrzną i.... klima się włączyła, zaczęła reagować na pilota włączył się wentylator i klapa mieszająca ( oczywiście mowa o jednostce wewnętrznej ) to jak by coś było z elektroniką to by to nie ruszyło---- mam racje??? no jasne , że mam :-)
  Jutro porobię foty tej klimy i może uda się zrobić parę fotek w środku jednostki zewnętrznej.
  Co do bezpiecznika to jest tam bezpiecznik jak są teraz wszędzie instalacja 3 fazowa to pewnie zabezpieczenie C jak nie zapomnę to jutro sprawdzę.
  Klima kupiona w Castoramie zakładałem ją sam , była podłączona pompa próżniowa i sprawdzana szczelność przez chlodniaka, chociaż pisali w instrukcji , że nie trzeba tego robić.
 • #8
  waski
  Level 10  
  Witam. Problem rozwiązany.
  Zwarcie robił dławik, przerwałem rdzeń węglowy zabezpieczyłem lakierem do paznokci poskładałem i klima ruszyła bez problemu. Dziękuje za pomoc i wszelkie sugestie z Waszej strony Panowie. Wszystkim Życzę Szczęśliwego Nowego Roku.
  Pozdrawiam