Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana ogniw ni-cad na li-Ion w taniej wkrętarce

22 Gru 2014 13:26 3906 5
  • Poziom 15  
    Mam tanią wkrętarkę z marketu.
    zasilana jest baterią ogniw ni-cad o łącznym napięciu 18V

Niestety ogniwa dawno wysiadły (chyba przeładowałem je) i wkrętarka nie działa.

Mam taki pomysł, żeby zastąpić je ogniwami li-ion (mam ich sporo z baterii do laptopa). Żeby pojawiło się napięcie 18V - potrzebuję 5 ogniw.

Są 2 problemy:

* Ładowanie.

Jak zbudować sensowną ładowarkę do takich ogniw ? czy wystarczy ładować połączone szeregowo ogniwa napięciem 4.2*5=21V z ograniczeniem prądowym ?

* Ograniczenie rozładowania.

Jak tanim kosztem zbudować zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem ? teraz przychodzi mi do głowy prosty układ, w którym zapalałby się led, jeśli napięcie byłoby mniejsze niż 5*3,6V
  • PCBway
  • Poziom 34  
    Niestety ładowanie połączonych szeregowo ogniw nie jest takie proste.
    Potrzebny jest balanser do ładowania.
    Mam wiertarkę na ogniwach li-ion i musiałem wymienić ogniwa na nowe i widziałem elektronikę wbudowaną w moją baterię.
    Płytka ma wielkość dwóch kart kredytowych i upakowana jest elementami smd.
  • PCBway
  • Poziom 34  
    Zgadza się.

Tu jest coś takiego na 5 ogniw tylko cena stawia pod znakiem zapytania sens takiej przeróbki.

http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=47475

Za taką cenę można kupić nową wiertarkę z dwoma akumulatorami li-ion. Co prawda niemarkową ale zawsze.
    Ja swoją mam ze sklepu z małym owadem. Kupiłem ją za 150 zł i po trzech latach trzeba było wymienić ogniwa. Założyłem nowe markowe ogniwa o większej pojemności niż oryginalne i zapłaciłem za nie tak samo 150 zł.
  • Poziom 34  
    Ja nie napisałem, że moja miała dwa akumulatory.
    Jak we wrześniu rozważałem sprawę - wymieniać ogniwa czy kupować nową to były oferty na znanym portalu zestawów z dwoma akumulatorami li-ion za trochę ponad 200 zł.
    Cenę odnosiłem do tego balansera z linku który podałem.