Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super antena na balkon , własny projekt

22 Gru 2014 19:26 5865 12
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie, chciałbym przedstawić projekt anteny na pasmo CB wykonanej własnoręcznie. Antenka idealnie nadaje się do bloku na balkon. SWR w blokowisku to 1.2-1.4. Działa super, a koszt żaden około 25zł.
    Do wykonania potrzebujemy:
    1. Rurki aluminiowe z castoramy 2szt. 1 fi.8mm, 2 fi.6mm, mają ciasno wchodzić jedna w drugą. długość po 1m.

2. walec z teflonu, drewna itp. o średnicy zewnętrznej 20mm na cewkę i do zamocowania anteny. Dł. 15cm

3. Drut 0,8mm w emalii na cewkę, dł. 40cm.

4. Kabel antenowy 50ohm + wtyczka do CB, długość jaka potrzebna.

5. uchwyt od lampki biurkowej tzw. imadełko na blat, do zamocowania antenki na balustradzie.

Wykonanie z wymiarami promiennika i liczbą zwoji umieszczam w pliku do pobrania.

Życzę udanych łączności i zadowolenia z własnej konstrukcji.

• Poziom 15  
    Można prosić o jakieś zdjęcia konstrukcji?
  • Poziom 10  
    Zrobiłem taką antenę i mam na balkonie. Nie mam miejsca za wiele na balkonie, ale ta sprawuje się bardzo dobrze. Nie przeszkadza sąsiadom, tania. SWR 1.4 nie zachwyca, ale jest dobrze.
  • Poziom 25  
    kula350 napisał:
    SWR 1.4 nie zachwyca, ale jest dobrze.

Jest jak naj bardziej dopuszczalny nie ma powodu żeby walczyć i obniżać.

Jaka skuteczność takiej anteny? Porównywałeś od innych?
    Wiele osób z pewnością się zainteresuje taką anteną przez brak miejsca i cenę.
  • Poziom 12  
    Przy zakupie rurek alu nie bierzcie tych oksydowanych. Ja się przejechałem budując antenę do auta - 1/4 fali. Musiałem wykonać połączenie elektryczne między sekcjami.
  • Poziom 26  
    Crayou napisał:
    Przy zakupie rurek alu nie bierzcie tych oksydowanych. Ja się przejechałem budując antenę do auta - 1/4 fali. Musiałem wykonać połączenie elektryczne między sekcjami.
    Oksydacja to również naturalne zjawisko w przypadku aluminium. Zawsze trzeba wykonywać połączenia starannie i w miarę możliwości "szczelne" By elementy aluminiowe nachodziły na siebie i były dobrze ściśnięte. I trzeba też pamiętać o usunięciu powierzchni tlenków papierem ściernym etc.
  • Poziom 16  
    Co do SWR i jego wielkości to polecam poczytać np. tutaj:

Link

Wysoki czy niski "SWR" nie jest wyznacznikiem sprawności anteny.
    Możemy mieć naszą antenę dostrojoną do rezonansu ale z impedancją np. 100 omów i miernik pokaże nam SWR 2:1 i z takim podwyższonym współczynnikiem fali stojącej będzie bardzo dobrze pracować. Najlepiej stroi się antenę kiedy nie mamy analizatora za pomocą prostego do wykonania "miernika natężenia pola" + miernik "SWR". Rezonans anteny nie zawsze jest tam gdzie jest najniższy w. "SWR". Szczególnie masowo się to spotyka w antenach mobilowych CB.
    Prawie dwadzieścia lat temu, strojąc antenę samochodową do CB zauważyłem sam że antena "lepiej słyszała" słabe stacje nie tam gdzie wskutek dostrajania miała najniższy SWR a trochę obok.
  • Poziom 8  
    Strojenie takiej anteny zależy od np. kształtu elementów metalowych do których mocujemy masę anteny.
    SWR będzie różny dla różnych ułożeń przewodu antenowego.
    Strona 'od mieszkania' nie będzie miała żadnej sprawności jeśli antena nie wystaje ponad dach.
    I najważniejsze:
    Jak niedaleko uderzy piorun to będziemy mieli prawdopodobnie radiotelefon do naprawy (do próby naprawy).

Testowane :(.

Pozdrawiam

73!
  • Poziom 16  
    Taka antena to zwykły promiennik ćwierćfalowy skrócony cewką w punkcie zasilania. To jaki ma "SWR" zależy m.in. od tego co dzieje się z "masą-ziemią". Kabel i jego ułożenie nie ma prawa zmieniać tego parametru. Jeśli dotykanie i zmiana ułożenia kabla coś zmienia to znaczy to że jego ekran jest aktywną częścią anteny co skutkować będzie tym że będzie promieniować oplotem oraz zbierać wszelkie śmieci z eteru.
    Jeśli antena jest w rezonansie co łatwo sprawdzić ale ma podniesiony lekko "SWR" to jest wszystko ok i próby jego zminimalizowania poprzez zabawy np. długością promiennika tylko pogorszą sprawę nawet jeśli obniżymy "SWR". Poniesiony współczynnik fali stojącej jest spowodowany tym że taka antena jeśli jest dobrze "zmasowana" do balustrady ma niską impedancję w rezonansie wynoszącą ok 25-30 omów.
    Tak więc tym lekko wyższym VSWR się nie przejmować bo to nie ma wpływu na sprawność o ile nie przekracza powiedzmy "2,5" a na kabel jak najbliżej anteny założyć należy rdzeń ferrytowy z materiału np. "43" i przewlec go tam kilka razy. Odetnie to prądy w.cz. pojawiające się ekranie kabla. To o tyle ważne że taka antena bez odcięcia tych prądów będzie siała energią w.cz. po całym mieszkaniu powodując zakłócenia oraz co gorsze będzie zbierała wszelki syf z ładowarek, zasilaczy impulsowych i żarówek LED.

Żeby taką skróconą antenę balkonową idealnie zestroić i dopasować, można oprócz cewki zastosować tam kondensator zmienny.

Coś takiego :

Można też zrobić to w układzie "PI ". Cewka na schemacie powinna być powietrzna z odczepami co zwój, o maksymalnej indukcyjności zależnej od długości anteny i pasma. W tym wypadku pewnie jakieś 2-3uH. Kondensator zmienny o pojemności maksymalnej jakieś pewnie 200pF.

Tym można dostroić nawet karnisz.

Strojenie jest proste. Włączamy radio aby słychać było szum lub słabe stacje i szukamy odczepu na cewce i pozycji kondensatora na max. szumu-sygnału.
    Jak już znajdziemy ta pozycję na cewce gdzie przy danym ustawieniu kondensatora mamy najlepszy odbiór to dostrajamy dokładnie za pomocą miernika SWR.

Taka najprostsza skrzynka antenowa ;)
    Jeśli antena jest innego typu np. dłuższa od 1/4 fali i ma wyższą impedancję niż 50 omów to kondensator zmienny powinien być po stronie anteny. A idealnie jest mieć 2 kondensatory zmienne czyli właśnie wspomniany układ PI.

Przy odpowiednich wartościach elementów zestroić można do nadawania nawet widelec. Sprawność tak krótkiej anteny pomijam ;)

A piorunami bym się nie przejmował bo jak walnie bezpośrednio to będą większe problemy niż spalone radio i tez wiem co mówię :D

Najsprawniejsza antena to antena minimum ćwierć fali która jest tak wysoko jak to możliwe. Im antena bardziej schowana i bardziej skrócona tym sprawność brutalnie spada...
  • Poziom 8  
    Jak antena nie wystaje ponad dach to marna antena :).

Piorun wali tam gdzie ma dobrą ziemię :)
    A w przypadku tej anteny wystarczy 1 km i po radio.

Wg mnie wszelkie cewki i kondensatory na kablu nie wnoszą zysku ani charakterystyce antenie, a ferryciki na przewodach dobre są przy zabezpieczaniu układów m.cz. od w.cz. i nic nimi nie poprawimy poza swoim samopoczuciem :).
    Przy AM słychać i tak wszystko wszędzie i ferryt nie pomoże.

Ma ktoś inne zdanie :) pisać proszę :)

Jak znajdę czas to za zgodą autora postu narysuję schemat innej anteny w tym wy miarze....
  • Poziom 16  
    Sorry Kolego ale Twoja wypowiedź nic nie wniosła do tematu a co gorsza miesza w głowach mniej wiedzących. Bez urazy, ale widzę u Ciebie brak elementarnej wiedzy na temat podstaw działania anten i układów w.cz.
    Akurat siedzę w antenach dość mocno i mogę coś o tym powiedzieć.
    Tak się trochę śmiesznie składa że właśnie w tym momencie stroję wstępnie antenę a właściwie taki brzydki model anteny na pasmo m.in CB o długości ok. 2m która jutro wyląduje na dachu. Chcę przez kilka dni zrobić kilka testów.
    Jestem krótkofalowcem i mimo posiadania innych anten chcę coś porównać stąd taka zabawa ;)
    Antena ma mieć możliwość dość szerokiego przestrajania więc cewka ma wiele odczepów. Mam właśnie podłączony do niej analizator antenowy więc może zamiast gadać pokaże kilka zrzutów z ekranu i foto.

Przeciwwagami są kilkumetrowe odcinki kabla rozwleczone po podłodze.

Jak widać mimo że antena jest w pomieszczeniu, udało się ją ładnie zestroić.
    Jest w rezonansie tam gdzie trzeba co widać po wykresach. Rezonans widać najlepiej na wykresie XS gdzie opór bierny (wielkość urojona impedancji) spada do zera oraz na wykresie fazy gdzie widać zmianę kierunku. Pokrywa się to tutaj z niskim SWR w tym miejscu ale nie zawsze tak jest.

A ferryty na kablach Szanowny Kolego gdyby nic nie dawały to by ich nie stosowano. Zobacz sobie kable sygnałowe do monitora czy TV, kabel zasilacza laptopa. Wszędzie rdzenie. No idioci jacyś chyba faktycznie to wymyślili....
    No i te całe baluny, symetryzatory antenowe. Komu to potrzebne... :D

Po co to wszystko, te całe ceregiele skoro można kabel antenowy podłączyć do wieszaka do ubrań i także coś będzie słychać....

Dla tych którzy faktycznie czegoś chcą się dowiedzieć a nie słuchać "kocopołów", zawsze chętnie pomogę w granicach własnej wiedzy i doświadczenia.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Powodzenia w konstrukcjach życzę.

Starałem się pomóc bo nie chcę aby koledzy zrobili podstawowy błąd - czyli otwarta antena na dachu - na zewnątrz.

Krótkofalowcy nie obrażają innych.

Nawet najlepszy analizator nic nie wskóra jak antena będzie poniżej 'światła dachu'.
    Posiadam analizatory antenowe i nie widzę w nich nic szczególnego.
    Pokazują mi też rezonans.
    Tak samo kołek z drewna na karkas (jak proponuje autor postu), który nasiąknie wodą i już po strojeniu anteny.
    Indukcyjność tej cewki jest bardzo ważna i jej zmiana w granicy setek nH powoduje już całkowite rozstrojenie anteny. Zresztą każdą antenę należy co kilka tygodni sprawdzać bo możemy się bardzo zdziwić.
    Bardzo ważną cechą anteny jest jej trwałość, wręcz podstawową.

Zresztą po co zbędne dyskusje wokół anteny, która w sumie jest tłumikiem bo ma zysk ujemny (promiennik nawet nie ma 1/4 fali) - fakt słychać będzie ale kilka km.

Pozdrawiam i już nie zabieram głosu w tym temacie, są tu od tego fachowcy.
  • Poziom 16  
    Jeśli poczułeś się urażony to wybacz. Twój post trochę mnie sprowokował.
    Owszem masz rację w tym że otwarta antena która nie jest zwarta dla prądu stałego to proszenie się o kłopoty. Nawet odległe wyładowania atmosferyczne indukują spore impulsy napięcia na takiej antenie. Deszcz ładuje elektrostatycznie taką antenę wraz z pojemnością kabla i jeśli odbiornik nie ma zwartego dla DC wejścia to też może narozrabiać.
    Ten mój paskudny model anteny ze zdjęć powyżej stoi już na dachu i postoi jeszcze parę dni. Działa zgodnie z założeniami.
    Akurat codziennie kropi deszcz i jak tylko się zaczyna to strzela iskrami HV z wtyczki kabla antenowego. Wiedziałem że tak będzie i mam to zabezpieczone po drugiej stronie kabla. Antena jest dołączana do TRX poprzez filtr który zwiera całość do masy.
    Zgodzę się także, bo sam to często powtarzam, że lepsza marna antena na dachu niż super konstrukcja na balkonie nawet na długim wysięgniku i dość wysoko. Anteny, szczególnie UKF musza mieć wolną przestrzeń i widoczność optyczną horyzontu. Wtedy to działa. Są od tego wyjątki ale to nie miejsce na rozpatrywanie takich przypadków.

Nie zgodzę się z Tobą że ferryty na kablach nic nie dają. Sam się zdziwiłem jak wiele tła można zdjąć umieszczając dławiki na zasilaniu i fiderach. Ale oczywiście odfiltrować można tylko niektóre zakłócenia. Te wchodzące poprzez antenę to inna sprawa, ale i na to są sposoby.

Pozdrawiam i bez urazy!
    73!
    Tomek