Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sharp VC-B311N - nie działa funkcja "play"

vandalton 22 Gru 2014 20:44 2415 12
  • #1 22 Gru 2014 20:44
    vandalton
    Poziom 9  

Dzień dobry,

posiadam stary magnetowid. Już jakieś 5 lat temu zepsuł się, a efekty były takie, że po naciśnięciu "play" startował raz na około dziesięć razy. Wówczas zdołałem przegrać wszystkie me kasety.
    Niedawno zaszła potrzeba przegrania jeszcze jednej, lecz tym razem magnetowid nie ruszył nawet za setnym razem.
    Taśma jest naciągana na głowicę, po czym nastaje kilkusekundowe "buczenie" - jakby "nie miał siły", po czym wszystko zamiera. Ilustruje to film (oprócz "play" nagrałem przewijanie w obie strony)

Link

Próbowałem reanimować magnetowid na miarę mej wiedzy i możliwości. Zacząłem od wymiany wszystkich kondensatorów w zasilaniu. Później znalazłem instrukcję serwisową, dzięki której dowiedziałem się, że przyczyną może być "cam switch". Dobrałem się do niego, wyczyściłem najróżniejsze części, głównie zębatki i ośki, dostałem się również pod silniczek - tam również dokonałem czyszczenia. Sprawdziłem, czy gumki nie pękły. Obecnie uwagę koncentruję na regulacji różnych "sprężynek" (pokazanych na początku filmu), jednak skutkuje to jedynie tym, że czasami taśma nie wskakuje tam, gdzie powinna :) Przekopałem się również przez sporą liczbę podobnych wątków, jednak moja wiedza nie poszerzyła się znacząco w stosunku do tego, czego dowiedziałem się z instrukcji serwisowej.
    Jakieś sugestie? Nie jest to sprawa życia i śmierci, ale fajnie jakby w ramach hobbistycznego dłubania udało się wskrzesić magnetowid.

0 12
  • Pomocny post
    #2 23 Gru 2014 08:07
    dzimi
    Moderator

Faktycznie dużo zrobiłeś, ale zapomniałeś o podstawowych rzeczach:
    - sprawdzenie/wymiana pasków
    - rolka idlera (przenosząca napęd na trzpienie które przesuwają taśmę w kasecie)
    - rolka przesuwająca taśmę przy silniku

0
  • #3 23 Gru 2014 13:06
    vandalton
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź.
    Paski sprawdziłem, zapomniałem napisać o tym. Paski przy silniczku oraz napędzie wyglądają ok - być może się rozciągnęły, asekuracyjnie zamówię nowe i wymienię. Za to pasek przy lewej rolce zebrał mnóstwo kurzu (który oczywiście wyczyściłem), a guma na reel idlerze jest bardzo zmruszała. Jednak przewijanie funkcjonuje bardzo dobrze, więc tu nie upatruję problemu.
    Nagrałem jeszcze jeden film:

Link

pokazuje on, co dzieje się "z drugiej strony". Na początku widać przewijanie. Następnie próbuję uruchomić "play". Reel idler rusza się raz w jedną, raz w drugą stronę i przewija kawałeczek taśmy, co powoduje jej naciągnięcie, natomiast później, gdy normalnie następowało odtwarzanie, ruch ustaje.
    Nie widać tego na filmie, ale hamulce przy rolce nie są zwalniane. Jednak nie to jest przyczyną - gdy je ręcznie zwolniłem, napęd i tak się nie kręcił.

W instrukcji serwisowej piszą, że winny jest cam switch lub jeden ze scalaków. Magnetowid często myli funkcje (np. przewija, gdy wciskam stop) - może faktycznie jest fiśnięty i na nic wszelka dłubanina w mechanice?

Zastanawia mnie też, dlaczego kilka lat temu ruszał raz na kilkanaście razy. Może przyczyna jest bardziej prozaiczna, np. wylany kondensator poza sekcją zasilania? (W niej jeden wylał, a w pozostałych sekcja nie znalazłem gołym okiem podobnych przypadków)

0
  • Pomocny post
    #4 23 Gru 2014 21:16
    Gaguspan
    Poziom 23  

Witam. Winy upatruję w luźnym pasku silnika ładowania, kiedy to wspomniany pasek ślizga się po rolce. Proszę spróbować wspomóc palcem pracę rolki naciągowej w chwili włączenia funkcji PLAY, powinno zadziałać. Druga sprawa zużyty ( często brudny ) przełącznik funkcji powoduje podobne problemy jakie kolega opisał.

0
  • #5 27 Gru 2014 12:59
    dzimi
    Moderator

vandalton napisał:
    a guma na reel idlerze jest bardzo zmruszała.
    - co kwalifikuje do wymiany- jeśli nie kręcą się rolki nie są podawane impulsy że rolka kręci co odczytywane jest przez serwomechanizm. Oczywiście
    vandalton napisał:
    Jednak przewijanie funkcjonuje bardzo dobrze,
    - bo są mniejsze opory mechanizmu.
    Gaguspan napisał:
    Druga sprawa zużyty ( często brudny ) przełącznik funkcji powoduje podobne problemy jakie kolega opisał.
    - to także - o czym zapomniałem dopisać ;)

0
  • #6 28 Gru 2014 21:50
    vandalton
    Poziom 9  

Gaguspan napisał:
    Witam. Winy upatruję w luźnym pasku silnika ładowania, kiedy to wspomniany pasek ślizga się po rolce. Proszę spróbować wspomóc palcem pracę rolki naciągowej w chwili włączenia funkcji PLAY, powinno zadziałać. Druga sprawa zużyty ( często brudny ) przełącznik funkcji powoduje podobne problemy jakie kolega opisał.

Rzeczywiście - w krytycznym momencie pasek ślizga się po rolce. Spróbowałem wspomóc go ręcznie (a raczej pierwszą zębatkę, którą porusza) i opór jest tak wielki, że nie da się nic "przepchnąć".

Dokładniej wygląda to tak. Po wciśnięciu PLAY taśma jest naciągana, części oznaczone jako 56 na TOP VIEW przesuwają się maksymalnie w górę. Część 10 na BOTTOM VIEW prawie cała "chowa się". Silniczek jeszcze chwilę rusza się w kierunku, który powodowałby dalsze "chowanie się" części 10. Próbuję mu dopomóc, ale opór jest zbyt wielki. Myślę, że najciaśniejszy pasek tu nie pomoże, choć spróbuję je wymienić, jak tylko znajdę odpowiednie.

Przeczyściłem już chyba wszystkie zębatki, odkręciłem silniczek oraz pokrywę 9, pod którą znajduje się "cam switch" (część 43). Poukładałem wszystko od nowa, sprawdzając, czy nic nie haczy. Sam "cam switch" był oryginalnie przytwierdzony do płytki 9 na dwóch wypustkach (ząbkach), które ze starości połamały się.
    Ta część zastanawia mnie najbardziej. Po pierwsze dlatego, że w instrukcji jest wymieniona jako potencjalna przyczyna podobnych problemów, a po drugie, że nie potrafię "na chłopski rozum" stwierdzić, jakie jest jej przeznaczenie. Jest ona przylutowana do płytki obok (34), której dotychczas nie udało mi się odkręcić, a która zwie się "Reel Sensor PWB". Tak po samej nazwie mniemam, że warto wyczyścić także części do niej przylutowane ;)

Dziękuję za podpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #7 29 Gru 2014 18:55
    Gaguspan
    Poziom 23  

Witam.
    "Reel Sensor PWB " to nic innego jak mówiąc na chłopski rozum -impulsator ( specjalna fotodioda ), który zlicza nam impulsy z talerzyka ( na talerzyku od spodu jest kratka ) i podaje do procesora. Sam impulsator jak i kratka powinny być czyste, w przeciwnym razie podczas odtwarzania video będzie się wyłączać po upływie ok 3 sekund. No ale myślę, że one są ok.
    Natomiast kolega nie napisał czy czyścił przełącznik funkcji i w jakim on jest stanie, czy ścieżki nie są zabrudzone ( pomaga przeszlifowanie drobnym papierem ściernym ) oraz czy ślizgacze nie są połamane.
    Następna sprawa, przy zdemontowanym module z pokrywą 9, sprawdź ręcznie jak wygląda opasanie idlerów wokół bębna głowicy- powinny przesuwać się bez oporów.
    Druga sprawa to zastanawiam się czy położenie kół zębatych w module 9 jest prawidłowe, są tam znaczniki. Przy dobrym położeniu kół, dźwignia 10 przesuwa idlery w kierunku bębna głowicy. Wystarczy niewielka odchyłka w położeniu zębatek i możemy mieć problem jaki kolega opisał.
    powodzenia

0
  • #8 31 Gru 2014 16:15
    vandalton
    Poziom 9  

Sytuacja z trudnej zrobiła się katastrofalna :) Ale po kolei.

Gaguspan napisał:

"Reel Sensor PWB " to nic innego jak mówiąc na chłopski rozum -impulsator ( specjalna fotodioda ), który zlicza nam impulsy z talerzyka ( na talerzyku od spodu jest kratka ) i podaje do procesora. Sam impulsator jak i kratka powinny być czyste, w przeciwnym razie podczas odtwarzania video będzie się wyłączać po upływie ok 3 sekund. No ale myślę, że one są ok.

Udało mi się wyciągnąć ten moduł, przeczyściłem co się dało, chociaż było w miarę czysto w porównaniu do miejsc do jakich dotarłem wcześniej i...
    Gaguspan napisał:

Natomiast kolega nie napisał czy czyścił przełącznik funkcji i w jakim on jest stanie, czy ścieżki nie są zabrudzone ( pomaga przeszlifowanie drobnym papierem ściernym ) oraz czy ślizgacze nie są połamane.

Również na tej płytce był przełącznik, jeśli to o niego chodziło - nr 35 na rysunku. Wszystko z nim w porządku. Sprawdziłem miernikiem. Jego odpowiednie przegięcie zwiera blaszki ze sobą. Przełącznik był czysty.
    Gaguspan napisał:

Następna sprawa, przy zdemontowanym module z pokrywą 9, sprawdź ręcznie jak wygląda opasanie idlerów wokół bębna głowicy- powinny przesuwać się bez oporów.

Sprawdziłem - wszystko wygląda jak najbardziej ok. Po wszystkich czyszczeniach cała mechanika chodzi płynniej niż kiedykolwiek. Po wciśnięciu PLAY taśma jest naciągana płynnie, rolka 59 dociska się do osi 51 (wcześniej był tam spory odstęp), przełącznik 35 jest odpowiednio przeginany. Na chłopski rozum, do pełni szczęścia brakuje tylko, aby silniczek naciągania taśmy się zatrzymał, a uruchomił ten obracający (pośrednio) rolkami (39). Niestety nic takiego się nie dzieje, a silniczek 47 próbuje dalej pchać zębatki mimo, że już fizycznie się nie da.
    Gaguspan napisał:

Druga sprawa to zastanawiam się czy położenie kół zębatych w module 9 jest prawidłowe, są tam znaczniki. Przy dobrym położeniu kół, dźwignia 10 przesuwa idlery w kierunku bębna głowicy. Wystarczy niewielka odchyłka w położeniu zębatek i możemy mieć problem jaki kolega opisał.

Moduł 9 rozbierałem na części już 3 razy. Rzeczywiście, są tam znaczniki i składam go zgodnie z nimi. Każde inne ułożenie zdaje się nie mieć sensu, bo wówczas koła zębate ruszają się w bardzo ograniczonym zakresie. Zatem i tu wszystko wygląda poprawnie.

I teraz najgorsze. Jako działania "ostatniej szansy" rozebrałem cały reel idler (36, 38 itp.) aby i tu dokonać czyszczenia. Poskładałem go z powrotem, sprawdziłem przewijanie oraz play. Sytuacja bez zmian. Raz dla odmiany wcisnąłem REC, po czym magnetowid oddał kasetę, zamiast w ogóle próbować uruchamiać nagrywanie. Wówczas zdemontowałem również moduł 39, aby zajrzeć, czy pod największym kołem nie zebrał się kurz itp. Przykręciłem go z powrotem i od tej pory magnetowid nie reaguje na żadne komendy. Natomiast na wyświetlaczu pokazywany jest symbol taki, jakby kaseta była w środku. Nie mogę włożyć kasety ani zrobić niczego, poza włączeniem/wyłączeniem OPERATE. Sprawdziłem, czy nie zerwałem jakichś kabelków albo nie zostawiłem czegoś "w częściach", ale nie... Nie wiem też, czy magnetowid zgłupiał po wciśnięciu REC, czy później, przy demontażu silnika.

Akapit powyżej nieaktualny. Jeden z bezpieczników padł, już jest "po staremu" :)

Pozdrawiam

0
  • #9 02 Sty 2015 03:48
    vandalton
    Poziom 9  

vandalton napisał:

Gaguspan napisał:

Również na tej płytce był przełącznik, jeśli to o niego chodziło - nr 35 na rysunku. Wszystko z nim w porządku. Sprawdziłem miernikiem. Jego odpowiednie przegięcie zwiera blaszki ze sobą. Przełącznik był czysty.

Witam ponownie,

nie zrozumiałem, że przełącznik funkcji = cam switch i na siłę szukałem jeszcze innego przełącznika. Tymczasem, mimo że cam switch czyściłem już wcześniej, naoglądałem się ostatnio na youtube filmików o naprawie magnetowidów i z niego wywnioskowałem, że to, co uznałem za jedną część, w rzeczywistości da się jeszcze rozłożyć :) Wyczyściłem drobniutkie cześci w środku przełacznika. Przy okazji wymieniłem elektrolity na płytce capstana i... gumka na silniku w krytycznym momencie dalej ślizga się po rolce, jednak teraz po lekkim popchnięciu zębatki PLAY działa. Także wielkie dzięki za Waszą pomoc. Jak widać, problemów było kilka i uświadomiliście mi ich istnienie.

Niestety, moje eksperymenty na magnetowidzie, rozkręcanie i skręcanie czego popadnie sprawiły, że się nieco rozstroił. Tak wygląda nagranie z niego:

Link

Przy pierwszym uruchomieniu dźwięku w ogóle nie było, a taśma haczyła o spód "drąga" na prawo od rolki capstana. Uniosłem kasetę z prawej strony, aby zapobiec pomarszczeniu taśmy i wówczas (podczas trzymania jej "w powietrzu" jednym bokiem) miałem wizję bez zakłóceń. Postanowiłem dostroić głowicę Audio/Control do pracy z kasetą w pozycji normalnej, tak jak będzie pracować w przyszłości i dźwięk uzyskałem bardzo przyzwoity, natomiast zakłóceń na obrazie nie mogę się nijak pozbyć... Czym jeszcze można tu manipulować? Instrukcja serwisowa wspomina jeszcze o części o nazwie "guide roller", jednak nie wiem, gdzie on się znajduje. Głowicy video, zdaje się, dostroić nie można... Wydaje mi się, że taśma przesuwa się odrobinę za nisko. Jakieś sugestie?

0
  • Pomocny post
    #10 02 Sty 2015 13:32
    dzimi
    Moderator

Brudna, sparciała guma na rolce poruszającej się na kapstan może dać podpbne objawy. Do regulacji obrazu są także "widelce" - lewa służy do górnej części obrazu, prawa do dolnej. Ich wysokość reguluje odczyt zapisu przez głowicę video z taśmy.

0
  • #11 02 Sty 2015 20:17
    vandalton
    Poziom 9  

Uff, po wielu bojach udało się :) Ostatni problem spowodowany był błędną regulacją części znajdującej się obok strzałki przy napisie "Napięcie stykowe taśmy" na rysunku użytkownika dzimi po lewej stronie, a na moim załączniku oznaczonym jako nr 3.
    Dziękuję za pomoc. Teraz tylko czekam na nowe paski i magnetowid będzie śmigał jak nowy :)

0
  • #12 05 Sty 2015 19:25
    Gaguspan
    Poziom 23  

Brawo. To mi się podoba, że kolega nie poddał się i uparcie przy naszej pomocy dążył do celu. Tak trzymaj dalej.
    A propos "Napięcie stykowe taśmy" to nic innego jak dźwignia hamulca z cięgnem założonym na lewym talerzyku ( zapomnieliśmy o niej wspomnieć w naszych postach ), bolczyk wchodzi w tor ślimaka kółka zębatego w module 9. :spoko:

0
  • #13 14 Sty 2015 18:50
    vandalton
    Poziom 9  

Przyszły paski. Magnetowid rzeczywiście działa "jak nowy" i rusza bez popchnięcia zębatek.
    Z analizy instrukcji serwisowej oraz różnych stron w internecie wyszło mi, że w magnetowidzie użyte są następujące paski. Może komuś się przyda:

nazwa - oznaczenie sharp - oznaczenie zamienników Russel Industries - wymiary i komentarze
    pasek ładowania - NBLTK0039GE00 - SCA3.5 - kwadratowy 28mm średnicy x 1.9mm grubości
    pasek napędowy - NBLTK0055GE00 - SCA8.6 - kwadratowy 70mm średnicy x 1.9mm grubości
    bieżnia - VP-0657/B - ? - kwadratowy średnica wewnętrzna 20mm, zewnętrzna 26mm, grubość 3mm, wysokość 3mm

dwa pierwsze są takie same jak w magnetowidzie Sharp A30.

Moderowany przez arko100:

Proszę używać przycisku "zamknij temat" (symbol kłódki)

0