Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Faac 740 - FAAC 740/741 - po co drugi kanał w pilocie?

Kruq 22 Dec 2014 21:00 12129 8
Relpol
 • #1
  Kruq
  Level 11  
  Się zastanawiam, po co jest drugi kanał w pilocie/odbiorniku?

  Jutro podłączam napęd, kupiłem skrzynkę z trzema przyciskami sterowniczymi (Open A, Open B i "grzybek" STOP). Skrzynka zawiśnie w garażu tuż obok przycisku dzwonkowego bramy garażowej.

  I wracając do pilota... czy drugi kanał to np. odwzorowanie przycisku "Open B" (furtka)?
 • Relpol
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Nie odwzorowanie ( bo nadajnik nie ma połaczonego drugiego kanału ze złączem szpilkowym) ale możliwość użycia jako furtki ( łączysz kabelkami zaciski NO nadajnika - masę z minusem centralki, styk z open B i furtka działa) albo w jakikolwiek inny sposób, np do sterowania oświetleniem.
 • #3
  grzechotnik
  Level 26  
  odp. na pierwsze pytanie

  Żeby zaprogramować funkcje furtki w bramie wjazdowej.
  Żeby zaprogramować bramę garażową.
  Żeby zaprogramować, po dołożeniu dodatkowego odbiornika, sterowaniem czegokolwiek, np lamp oświetleniowych, nawodnienia trawnika, alarmu w domu (czego akurat nie polecam), ekspresu do kawy, itd
 • Relpol
 • #4
  Kruq
  Level 11  
  grzechotnik wrote:
  odp. na pierwsze pytanie

  (...)
  Żeby zaprogramować, po dołożeniu dodatkowego odbiornika, sterowaniem czegokolwiek, np lamp oświetleniowych, nawodnienia trawnika, alarmu w domu (czego akurat nie polecam), ekspresu do kawy, itd


  Nie chodziło mi o pilot, tylko bardziej o centralę 748D - źle sformułowałem pytanie. Wiem, że mój 4 kanałowy pilot ma potencjał :) Właśnie jeden kanał bedzie na bramę garażową a dwa pozostałe na bramę wjazdową.... ale ....

  Czytam na forach, że funkcję furtki mogę sterować z pilota gdy :
  1. co oczywiste - zaprogramuję odczyt 2gi kanał na odbiorniku ;)
  2. połączę konektory przekaźnika drugiego kanału odbiornika z odpowiednimi pinami na wielozłączu centrali (dla Faac 748D będą to odpowiednio piny: 2-"Open B" oraz 7-"minus")

  I tutaj cloe sprawy, mojego pytania, dlaczego trzeba robić takie manewry dla Open B (furtka) a dla zwykłego otwierania (Open A) nie trzeba nic łączyć?

  Po co na 5-pinowym złączu radioodibiornika są 1-nieczynny, 2- masa CH2, 3-masa CH1, 4-masa, 5 - zasilanie?
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Są różne wersje odbiornika (miałem do czynienia tylko z wersją z wyprowadzonym drugim kanałem wyłącznie na złączce śrubowej) - jest jeszcze wersja ze zworką tuż obok złącza szpilkowego - wetknięta zworka wyprowadza sygnał drugiego kanału na złączkę szpilkową (była też wersja ze zworką od strony druku - lutowaną).
  Czyli wychodzi - 1- nie używane, 2 - wyjście kan. 2, 3- wyjście kan. 1, 4- masa, 5 - +24V.
  Tylko nie wiem, czy sama centrala ma podłączoną szpilkę nr 2 do OPEN_B - nie mam pod ręką takowej - przyjrzyj się płytce - będzie widać.

  PS. w odbiornikach FIX - zewnętrznym (taka ciekawostka) - jest jeszcze jeden ciekawy konstruktorski pomysł - na wyjścia sterujące odbiornik może podawać WYŁĄCZNIE masę (tak jest podpięty przekaźnik - a druk jest w taki sposób zaprojektowany że coby zrobić zwykły styk NO z dwoma wyjściami trzeba istnej rewolucji na płytce - i gwarancja pa-pa) - czyli w przypadku central ze sterowaniem plusem (np. NICE ROBO, sporo starych niemieckich) bez alpejskich kombinacji nie da się tego odbiornika użyć.....
 • #6
  grzechotnik
  Level 26  
  Kruq wrote:


  I tutaj cloe sprawy, mojego pytania, dlaczego trzeba robić takie manewry dla Open B (furtka) a dla zwykłego otwierania (Open A) nie trzeba nic łączyć?  To pytanie do FAACa chyba.

  Dawniej większość centralek miała wyprowadzenie drugiego kanału na zewnątrz, co było korzystne gdy trzeba było "spiąć" dwa różne automaty ( nie trzeba było dokupować drugiej radiolinii), lub wykorzystać do innych celów.
  Jestem generalnie zwolennikiem możliwości wykorzystania drugiego kanału do własnych celów.
 • #7
  Kruq
  Level 11  
  kotbury wrote:
  (...) Tylko nie wiem, czy sama centrala ma podłączoną szpilkę nr 2 do OPEN_B - nie mam pod ręką takowej - przyjrzyj się płytce - będzie widać.


  Wlasnie tez nie wiem, dzisiaj spojrze. Udalo mi sie wszystko popiac (6h przy -6° :) ) i poszlo od razu. Drugi kanal powoduje tylko "pykanie" przekaznika w odbiorniku.

  Acha, odbiornik to eLR-FAA2-H z Eldrimu. Idealnie wspołpracuje z pilotami bramy garażowej Wiśniowskiego (tam fabrycznie też jest odbiornik eldrimu eL16Q)
 • #9
  Kruq
  Level 11  
  Zrobiłem jak napisał wyżej kotbury i funkcja furtki pięknie chodzi.
  Dzięki.

  Teraz walczę z notorycznie przepalającą się lampą Faac_Light ale o tym już wiele napisano (zmienić żarówkę na LED).