Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitodens 200 W - Sterowanie wraz z Vitocal 161-A oraz Vitotronic 200

GREGSMRQ 23 Gru 2014 16:25 2031 5
  • #1 23 Gru 2014 16:25
    GREGSMRQ
    Poziom 10  

Witam, temat jest dość ciekawy dla mnie jako laika.

Zainstalowane urządzenia to Vitodens 200 W ze sterownikiem Vitotronic 200 spięty z pompą Vitocal 161-A (moduł 2 wężownicowy) oraz kominek z płaszczem wodnym 12kW.
    Kominek tylko do C.O. piec C.O. + C.W.U., pompa ciepła jako zasobnik C.W.U. oraz do C.W.U.

Pierwszy temat to klasyk przy nowej instalacji. Temperatura zewnętrzna < 5 to piecyk w/g krzywej grzewczej 1,4 ładuje non - stop. Ale do tego wrócę po opisie drugiego zagadnienia, bo są niestety powiązane.

Drugi temat to sterowanie całym systemem. Instalacja C.O. mieszana podłogowo - grzejnikowa, na parterze skrzynka podłogówki z rozdzielaczem i pompą obiegową plus skrzynka grzejnikowa, na piętrze skrzynka mieszana bez pomp.
    Przy kominku zestaw pompowy sterowany Tatarkiem z kominka. Piec pcha swoje wewnętrzną pompą.
    W większości pomieszczeń kablowa instalacja pod termostaty pokojowe, kable schodzą się do skrzynek.
    Niestety niedoróbka elektryka i kabel termostat pokojowy - piec prowadzi do łazienki na górze, która raczej na referencyjne pomieszczenie się nie nadaje.

Problem pierwszy, to jak nakłonić piec, by nie trzepał kiesy Putinowi rachunkami za gaz. Piec -> w kotłowni, a tam ciepło nie jest. Temperatura referencyjna ustawiona na 22, ale przy krzywej pogodowej 1,4 i tak poniżej 5 stopni wali non-stop. Krzywą skoryguję do 1,1 ale jak rozwiązać temat czujnika wewnętrznego? Tylko trolami? I tu kolejny problem, z racji że kabel raczej należy przekreślić to zostaje tylko RF, a tu trzeba doposażyć piecyk o kolejny moduł za 600 PLN + sterownik kolejne 500 PLN za trola 200 . Czy dobrze myślę?

Wracając do sterowania to chciałbym jakoś zakontrolować pompą obiegową w skrzynce od podłogówki. W tym momencie chodzi non-stop, ale instalator coś wspominał o listwach Danfoss + przełącznik.
    Ja znalazłem listwy 088H0016 współpracujące z siłownikami 088H3112/3 oraz dodatkowo dołożony właśnie tak zwany Pump Relay FH-WR tylko jak on ma działać? Dwa proste scenariusze - zapalam w kominku, system pompowy od kominka na zawołanie sterownika kominka miesza wodę obiegu z płaszcza do obiegu C.O., ale jak tu wzbudzić pompę obiegową podłogówki? Drugi to włącza się piec do grzania C.O. - sam pcha swoją pompą grzejniki, ale podłogówkę też coś musi wzbudzić - pompa obiegowa?

Pozdrawiam i czekam na odzew, bo od tego wieśmana mnie już głowa boli

0 5
  • Relpol
  • #2 24 Gru 2014 15:17
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

GREGSMRQ napisał:
    Instalacja C.O. mieszana podłogowo - grzejnikowa, na parterze skrzynka podłogówki z rozdzielaczem i pompą obiegową plus skrzynka grzejnikowa, na piętrze skrzynka mieszana bez pomp.

Namieszane ! Przy tym układzie trudno będzie nad tym zapanować. Powinno być wszystko przy kotle, tj. sprzęgło hydr., pompa ob. grzejnikowego i pompa ob. podłogowego.

GREGSMRQ napisał:
    ale przy krzywej pogodowej 1,4 i tak poniżej 5 stopni wali non-stop.

I co z tego ? Jeżeli nie przegrzewa pomieszczeń to jest OK.

GREGSMRQ napisał:
    Krzywą skoryguję do 1,1

Co się dzieje po tej korekcie z temp. wewnętrzną ?

GREGSMRQ napisał:
    jak rozwiązać temat czujnika wewnętrznego? Tylko trolami?

Tak. Ale uważam że montaż reg. pokojowych należy wykonać w ostateczności.

Podsumowując. Masz dobry kocioł który nie wie że ma obsłużyć podłogówkę więc albo będzie nie dogrzewało grzejników (niższa krzywa grzania - bardziej odpowiednia dla podłogówki) albo przy dogrzaniu grzejników (wyższa krzywa grzania) będzie trzeba jakoś tłumić temp. kotła celem zapewnienia prawidłowej temp. zasilania dla podłogówki.

Rozwiązaniem może być "zestaw uzupełniający dla obiegu grzewczego z mieszaczem" (2000 zł) który komunikuje się z kotłem ale najpierw trzeba by było oglądnąć temat na miejscu.

0
  • Relpol
  • #3 24 Gru 2014 20:07
    GREGSMRQ
    Poziom 10  

Witam ponownie,
    Po pierwsze serdeczne dzięki za odpowiedź. Muszę tu zaznaczyc że jestem lajkonikiem i nie znam się za bardzo na hydronazewnicwtie więc część opisowa może być "interesująca" dla branżystów.
    Obecnie piec działa w stanie uruchomienia 24 / 3 / 1,4 / 0.
    Efekt - zewnętrzny czujnik determinuje zachowanie pieca po krzywej, wewnętrzny tylko na piecu w kotłowni mało ogrzewanej daje mocno po zaworach.
    W kotłowni jest sytuacja w miarę OK, piec podpięty do zasobnikia C.W.U. - pompy ciepła, oraz do obiegu C.O. W kotłowni jest też zestaw 2 pomp odpowiadających za domieszanie wody C.O. z obiegu kominka sterowany przez sterownik kominka. Jak temperatura wody w płaszczu jest odpowiednia, to załączają się te pompy, ale jest to impulsowo, nie ciągle.
    Niezależnie od tego jest jedna pompa w skrzynce rozdzielczej na parterze przy obiegach podłogowych. Osobna skrzynka na obiegi grzejnikowe nie ma nic.
    Jak na to patrzę to wygląda to tak, jakby z pieca zawsze wychodziło C.O. w/g sterownika pogodowego i jeżeli w kominku jest palone to z kominka też jest ciepło w obieg wpuszczane. Jak jest za ciepło w/g sterownika pieca - docelowo vitotrolla to piec się wyłączy, ale ciepło z kominkowego obiegu nadal będzie trafiało do opiegu C.O. Tu zaczyna się problem - jeżeli pompa C.O. za obiegi grzejnikowe jest tylko na piecu - no to ciepło z kominka nie pójdzie nigdy na grzejniki, jeżeli piec nie będzie pracował.
    Jak ten temat załatwi zestaw mieszalnika Viessmanna to 2k nie boli. Chciałbym po prostu tylko wiedzieć co tu można zrobić. Wykonawca jest z grupy osób robimy firmą oficajlnie, a prywatnych na boczku więc chciałbym zbadać zasadność pewnych elementów.

Edit - chyba widzę światełko w tunelu - w/g mnie wystarczy tylko odpowiednio zasterować pompą cyrkulacyjną na podłogówkę. Do tego będę potrzebował dodatkowego sterownika pompy Viessmanna, oraz wykorzystam sterownik kominka Tatarek RT08G - wyjście na CWU oraz przekaźnik na wyłączenie pieca.
    Pytanie jakie mi pozostaje, to czy jedną pompą mogą sterować dwa urządzenia. Piec poprzez Wewnętrzny zestaw uzupełniający H1 i jednocześnie Tatarek RT08G.
    Idea jest taka. Grzeje piec - piec rządzi. Odpalam kominek - temperatura w płaszczu dochodzi to wymaganej na sterowniku dla "CWU" - Tatarek wyłącza piec i sam steruje pompą i swoją i obiegowej podłogówki.
    Sam piec dostanie Vitotrolla pewnie 200 w wersji naściennej.

0
  • #4 25 Gru 2014 23:03
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 26 Gru 2014 20:36
    GREGSMRQ
    Poziom 10  

Witam, no nie powiem, trochę mnie zdziwiła wypowiedź. Nie miałbym jej za złe gdybym to ja to wszystko wymyślił. Ale to zamontował branżysta, podobny do Ciebie. Problem polega na tym, że zanim skończył próbował mi wcisnąć grzejniki w cenie przewyższającej mój budżet na nie i po indywidualnym zakupie postanowił się odciąć od instalacji informując mnie, że moje grzejniki są be i on nie bierz odpowiedzialności za całość. Po Twoim podejściu widzę, że ta branża działa podobnie nie zależnie od regionu.
    Jak człowiek się nie zna to wpychacie na czym jest najlepsza marża, a ja już coś doczyta, podpyta i zacznie podważać jedyną słszną opinię to się zaczynają schody.

Czytanie ze zrozumieniem - a później krytyka. Chciejstwo pominę bo to czysta złośliwość. Mam 2 źródła ciepła z wymiennikiem płytowym jak podejrzewam, sprzęgła hydraulicznego rzeczywiście nie ma, kominek zabezpieczony naczyniem z ujściem do kanalizacji.
    Dlaczego mam w nocy nie grzać? Kominek się zgasi - sterownik posiadda funkcję wygaszania. Jak to nastąpi zakładam, że sterownik odblokuje aktywność pieca.
    Wszystkie obiegi mają mieć zasilanie jak podłogówka - niskotemperaturowe, bo mam teoretycznie przeliczone / przewwartosciowane grzejniki na zasilanie 55 / 35. Vitotrol ma uzmysłowić piecowi, że w kotłowni jest temperatura dla kotłowni, a w części mieszkalnej ma być 21. To jest w/g mnie kolejny trik branżystów - kup pan piec, a będzie się karmił temperaturą z kotłowni - chcesz lepszą regulację - dorzuć 5k, aaa kabli nie masz, no to RF -> 10k
    Czy to przerost formy? Odpowiedzi na ani jedno z moich pytań nie udzieliłeś, a moje pojmowanie roboty branżyty zmieszałeś z błotem. Ja pisałem, że jestem laikiem - ty masz pdpis specjalisty w systemach grzewczych i widzisz samą krytykę w pracy "kolegi" po fachu. To coś mi mówi, bo nie raz się z tym polskim "Panie o kto to robił, ale to panu zpier...." spokałem.
    Szkoda, liczyłem na pomoc, sugestie, a nie metafory i hiperbole.

1
  • #6 26 Gru 2014 21:49
    1131673
    Użytkownik usunął konto