Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika

23 Gru 2014 16:28 5508 6
 • Poziom 13  
  Witam,


  Prosze o fachowe ocene i rekomendacje jak naprawic iskrzenie komutatora. Zalaczam zdjecia oraz filmik z dzialania silnika na wysokich obrotach. Wymienilem lozysko od strony komutatora, gdyz rozpadlo sie.
  Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Tak na moje oko, to dobrze by było przeszlifować komutator, jest nierównomiernie zużyty, są różne wysokości lamel i szczotka podskakując nie zawsze ma dobry styk. A lekkie iskrzenie na komutatorze będzie zawsze występować.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Przelecieć komutator pumeksem na niższych obrotach i będzie ok. Opis jak i czym jest na elektrodzie :)
 • Poziom 13  
  Leciutko zeszlifowałem wirnik i szczotki papierem wodnym oraz zastosowałem czyszczenie pumeksem. Odkurzacz chodził ok 30 min na wolnych obrotach, ale niestety nie widać żadnej poprawy. Nagrałem film przy zwiększaniu obrotów do maks. Czyżby wirnik był do wymiany?

 • Specjalista AGD
  manieczek111 napisał:
  niestety nie widać żadnej poprawy


  Mało tego z filmików wynika, że jest znacznie gorzej. Ogólnie papierem ściernym nie powinno sie czyścić komutatora, natomiast pumeksem trzeba z wyczuciem na zmniejszonych obrotach.

  Mając silnik na stole wyczyściłbym dokładnie przerwy między wycinkami komutatora i spróbował ostatniej szansy z pumeksem. Komutator mający bicie może powodować takie iskrzenie nawet jeżeli wirnik nie ma zwarcia.

  Jeżeli nie pomoże, bądź uszkodziłeś wirnik podczas wymiany łożyska, musisz szukać nowego wirnika, a żeby uniknąć podobnego zdarzenia proponuję oddanie silnika do zakładu, gdzie zamontują go z gwarancją. Możesz też zakupić cały nowy silnik, co jest opcją dość wygodną jeżeli nie robiłeś jeszcze takich napraw.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  A turbinę masz zamontowaną na ośce , bo jest konieczna do prób ?
 • Poziom 13  
  Turbo było zamontowane. Konieczna była wymiana wyrnika i stojana. Dziekuję za pomoc.