Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika

manieczek111 23 Gru 2014 16:28 4683 6
  • #1 23 Gru 2014 16:28
    manieczek111
    Poziom 13  

Witam,

Prosze o fachowe ocene i rekomendacje jak naprawic iskrzenie komutatora. Zalaczam zdjecia oraz filmik z dzialania silnika na wysokich obrotach. Wymienilem lozysko od strony komutatora, gdyz rozpadlo sie.

Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika Zelmer/Jupiter/4000 - Iskrzenie silnika

0 6
  • Pomocny post
    #2 23 Gru 2014 16:41
    Nemonek
    Poziom 27  

Tak na moje oko, to dobrze by było przeszlifować komutator, jest nierównomiernie zużyty, są różne wysokości lamel i szczotka podskakując nie zawsze ma dobry styk. A lekkie iskrzenie na komutatorze będzie zawsze występować.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Gru 2014 17:04
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Przelecieć komutator pumeksem na niższych obrotach i będzie ok. Opis jak i czym jest na elektrodzie :)

0
  • #4 28 Gru 2014 14:51
    manieczek111
    Poziom 13  

Leciutko zeszlifowałem wirnik i szczotki papierem wodnym oraz zastosowałem czyszczenie pumeksem. Odkurzacz chodził ok 30 min na wolnych obrotach, ale niestety nie widać żadnej poprawy. Nagrałem film przy zwiększaniu obrotów do maks. Czyżby wirnik był do wymiany?

0
  • #5 28 Gru 2014 21:16
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

manieczek111 napisał:
    niestety nie widać żadnej poprawy

Mało tego z filmików wynika, że jest znacznie gorzej. Ogólnie papierem ściernym nie powinno sie czyścić komutatora, natomiast pumeksem trzeba z wyczuciem na zmniejszonych obrotach.

Mając silnik na stole wyczyściłbym dokładnie przerwy między wycinkami komutatora i spróbował ostatniej szansy z pumeksem. Komutator mający bicie może powodować takie iskrzenie nawet jeżeli wirnik nie ma zwarcia.

Jeżeli nie pomoże, bądź uszkodziłeś wirnik podczas wymiany łożyska, musisz szukać nowego wirnika, a żeby uniknąć podobnego zdarzenia proponuję oddanie silnika do zakładu, gdzie zamontują go z gwarancją. Możesz też zakupić cały nowy silnik, co jest opcją dość wygodną jeżeli nie robiłeś jeszcze takich napraw.

0
  • Pomocny post
    #6 28 Gru 2014 21:38
    brofran
    Poziom 37  

A turbinę masz zamontowaną na ośce , bo jest konieczna do prób ?

0
  • #7 25 Sty 2015 20:47
    manieczek111
    Poziom 13  

Turbo było zamontowane. Konieczna była wymiana wyrnika i stojana. Dziekuję za pomoc.

0