Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie instalacji elektrycznej w mieszkaniu

23 Gru 2014 18:15 2586 13
  • Poziom 23  
    Mieszkanie w bloku, 46m2 - trzy pokoje, kuchnia, łazienka i WC rocznik 1972.
    W WC jest ekran za którym są rury wodno-kanalizacyjne piony i rozgałęzienia do łazienki. W tym WC zauważyłem podczas użytkowania suszarki do włosów w łazience włączonej do gniazdka z uziemieniem, że za ekranem iskrzy biało niebieskim światłem. Po odsunięciu ekranu iskrzy się na obejmie pionów kanalizacyjnych, do których przymocowany jest drut - pewnie uziemienia oczywiście podczas użytkowania suszarki w obydwu gniazdkach w łazience.
    Podczas użytkowania np. odkurzacza w pokoju również iskrzy w WC.
    Gdzie szukać przyczyny.
    Proszę o pilną informację dot. przyczyny.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    No kto wie ale wezwanie elektryka wskazane.
    Mogę tylko snuć podejrzenie że upalił się gdzieś PEN ew. N i by przywrócić zasilanie ktoś poszedł na skrót podpinając się do instalacji hydraulicznej. Wykorzystał łazienkę i gniazdko.
    Zacisk uległ osłabieniu wytworzyła się rezystancja i przy większym poborze prądu tworzą się takie efekty.
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Rury "robią" za PEN (zero). Jednocześnie ten przewód jest przerwany lub obluzowany.

Wzywaj elektryka.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    zbich70 napisał:
    Wzywaj elektryka.
    A do tego czasu należy wyłączyć instalację z eksploatacji, bo sytuacja grozi porażeniem! Uszkodzenie przewodu ochronno-neutralnego powoduje pojawienie się napięcia sieciowego na obudowach urządzeń wykonanych w I klasie ochronności (np. pralka, lodówka, żelazko, komputer).
  • Poziom 23  
    Od co najmniej 20 lat nie było żadnego remontu związanego z przebudową, elektryką itd. Od kiedy iskrzy też nie wiem. Akurat przypadkowo po ciemku korzystałem z WC, a syn obok korzystał z suszarki i zauważyłem iskrzenie. Elektryk zamówiony ale okres Świąt i muszę przeczekać kilka dni.
    Kilka lat temu były wymieniane piony wodne, co fachowcy zmajdlowali, do czego i jak fachowo podłączyli uziemienie tego nie wiem.
    Jednakże pomimo zamówionego elektryka chciałbym mieć orientację co do przyczyny.
    Od czego ten elektryk powinien zacząć?
    Czy w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym taka usterka winna być usunięta przez Spółdzielnię na ich koszt, czy raczej ponieważ usterka jest w lokalu to naprawa na koszt lokatora?

Do TWK jestem z Warszawy ul. 1Sierpnia, zająłbyś się tym?
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    galante napisał:
    Czy w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym taka usterka winna być usunięta przez Spółdzielnię na ich koszt, czy raczej ponieważ usterka jest w lokalu to naprawa na koszt lokatora?

Usterka może być w lokalu lub poza nim.
    Granica własności pomiędzy lokatorem a zarządcą powinna być jasno ustalona na piśmie.
    Z tym że zarówno lokatora jak i zarządcę obowiązuje to samo prawo, czyli konieczność przeglądów pięcioletnich, podczas których wyszłoby na jaw to co zauważyłeś dopiero wchodząc do WC po ciemku.
  • Poziom 23  
    W lokalu tym mieszkam 42 lata i o ile wentylację, gaz sprawdzają co rok o tyle instalacji elektrycznej nie sprawdzał nikt od nowości.
    Ponawiam pytanko od czego elektryk winien zacząć widząc iskrzenie pomiędzy obejmą a rurą pionową kanalizacyjną?
  • Moderator - Elektryka
    galante napisał:
    od czego elektryk winien zacząć widząc iskrzenie pomiędzy obejmą a rurą pionową kanalizacyjną?

Od określenia układu sieciowego.
  • Specjalista elektryk
    galante napisał:
    Do TWK jestem z Warszawy ul. 1Sierpnia, zająłbyś się tym?
    Niestety nie pomogę. Mam na jutro inną robotę do zrobienia. Jak koledzy powiedzieli, nie wiadomo gdzie jest usterka (być może poza lokalem), jej znalezienie i naprawa może chwilę zająć. Może być potrzeba współpracy z elektrykiem z administracji.

galante napisał:
    Nie wiem, jaka to Spółdzielnia, ale przykład: http://www.wsmrakowiec.pl/www/page17.php Par. 6 ust. 3 pkt. h "wykonywania remontów i napraw wewnątrz lokali polegających na (...) z wyłączeniem napraw instalacji elektrycznej w lokalach za urządzeniami zabezpieczającymi (bezpieczniki)".

galante napisał:
    W lokalu tym mieszkam 42 lata i o ile wentylację, gaz sprawdzają co rok o tyle instalacji elektrycznej nie sprawdzał nikt od nowości.
    To błąd, sprawdzanie powinno się odbywać co 5 lat.

zbich70 napisał:
    Ja bym powiedział, że od odłączenia zasilania.
  • Admin Elektroenergetyka
    zbich70 napisał:

Nie będzie takiej potrzeby. Bloki na 1 Sierpnia to układ sieciowy TN-C.

Niech elektryk przede wszystkim sprawdzi stan przewodów zerowych w rozdzielnicy domowej i w puszkach. Warto luknąć również na rozetę piętrową.
  • Moderator - Elektryka
    Łukasz-O napisał:
    zbich70 napisał:

Nie będzie takiej potrzeby. Bloki na 1 Sierpnia to układ sieciowy TN-C.

Autor może zatrudnić elektryka z innego regionu (np. z Katowic), który nie będzie wiedział że w Warszawie na 1 sierpnia jest TN-C.
    TWK napisał:
    Ja bym powiedział, że od odłączenia zasilania.

To oczywista oczywistość. Jak sprawdzenie braku napięcia.
  • Poziom 32  
    galante napisał:
    gaz sprawdzają co rok o tyle instalacji elektrycznej nie sprawdzał nikt od nowości.

Sprawdzali, a protokoły znajdziesz u zarządcy i nie ma w nich żadnych uwag. I to "papierowe" sprawdzanie jest również powodem stanu Twojej instalacji. Dlatego porozmawiaj z zarządcą aby usterka została usunięta na koszt Spółdzielni.
  • Poziom 23  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem. Elektryk z administracji Jadwisin w drodze zawezwany w trybie nagłym. Mam nadzieje, że ustali przyczynę i naprawi usterkę jeszcze przed Świętami. O ustaleniach poinformuję tu na forum.