Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Panda 1.3 multijet diesel - Nie odpala, nie rusza rozrusznik, akumulator ok

Seweryn2k 23 Dec 2014 18:24 6165 6
 • #1
  Seweryn2k
  Level 2  
  Witam!  Mam problem z Fiatem Pandą Van Multijet 1.3 diesel

  Otóż od kilku dni pojawia się problem z odpaleniem. Początkowo sporadycznie i przy 2 lub 3 próbie odpalenia wszystko było ok.
  Natomiast wczoraj problem się nasilił...
  Wygląda to tak:
  Po włożeniu kluczyka do stacyjki i przekręceniu zapalają się standardowo wszystkie kontrolki, rusza dmuchawa, radio, światła itp. Przy próbie odpalenia silnik słychać tylko "cyk" jak przy rozładowanym akumulatorze. Dlatego też spróbowałem odpalić go za pomocą kabli i innego samochodu - bez problemu się udało (ale tylko przy odpalonym drugim samochodzie).
  Pierwszą rzeczą jaką sprawdziłem to akumulator (dwukrotnie raz w serwisie, potem jeszcze raz u kumpla w garażu za pomocą miernika) i ten jest sprawny.
  Oczyściłem klemy, po czym samochód bez problemowo odpalił (6-7 razy z rzędu) przejechałem ok 2-3 km zatrzymałem samochód, zgasiłem silnik i znowu przy próbie odpalenia problem wrócił. Ponownie wziąłem się za czyszczenie klem (tym razem nasmarowałem i zeskrobałem całą zaśniedziałą warstwę (bardzo dokładnie) i auto zaczęło odpalać bez problemu. Znowu 6-7 odpaleń przejażdżka ok 2-3 km, postój ok 5 h, potem znowu postój ok 11 h. I wydawało się, że problem zniknął, ale dzisiaj około 15 znowu wrócił.
  Na pewno działa akumulator, nie świeci się też żadna kontrolka, dopiero po pierwszej próbie odpalenia zapala się kontrolka wtrysku paliwa i znika dopiero w momencie jak odepnę akumulator na kilka sekund (z równoczesnym resetem zegara itp), bądź gdy odpalę silnik (na kablach lub na zapych). Najprawdopodobniej zepsuł się jakiś czujnik, ale nie wiem jaki i jak sprawdzić czy to na pewno ten ?
 • #2
  tzok
  Moderator of Cars
  Raczej rozszczelniła się obudowa akumulatora co powoduje przyspieszoną korozję słupków i klem. Ew. masz za duży pobór prądu na postoju (alarm, radio).
 • #3
  Seweryn2k
  Level 2  
  tzok wrote:
  Raczej rozszczelniła się obudowa akumulatora co powoduje przyspieszoną korozję słupków i klem.


  W takim przypadku nie powinna się czasem świecić kontrolka akumulatora ?
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  tzok
  Moderator of Cars
  Seweryn2k wrote:
  W takim przypadku nie powinna się czasem świecić kontrolka akumulatora ?
  Nie, "kontrolka akumulatora" sygnalizuje usterkę w obwodzie ładowania akumulatora, a dokładnie zbyt niskie napięcie ładowania lub jego brak.
 • #6
  toku74
  Level 31  
  Przy tym silniku ciekawie /a raczej w inny sposób/ rozwiązano podłączenie przewodu rozruchu / chyba nr 50/ do rozrusznika. Z czasem niestety to połączenie śniedzieje i są problemy właśnie z rozruchem. Proponuję odkręcić przewody przy rozruszniku, wyczyścić i .... sprawdzić jak będzie dalej. Masę na silniku też dobrze sprawdzić bo potrafią skorodować
 • #7
  KarizmoGSM

  Level 27  
  Mi tu wygląda na brak masy na silniku !
  Weź kable i zamiast zapinać do drugiego akumulatora zapnij do - (minusa) akumulatora w aucie i do silnika !