Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tv + dekoder + amplituner

longer90osw 23 Gru 2014 19:58 2796 40
  • #1 23 Gru 2014 19:58
    longer90osw
    Poziom 8  

Witam, wiem, że podaje dość mało informacji, ale chyba nie są one tutaj zbyt istotne... Do rzeczy: mam dekoder vectry podłączony przez HDMI do TV. W dekoderze jest też wyjście optyczne audio i tymże kabelkiem podłączyłem dekoder do amplitunera. Jednak dźwięk gra tylko na głośnikach w TV. Dodam, że w telewizorze mam wyjście COAXIAL, jednak póki co chciałem podłączyć bezpośrednio dekoder do amplitunera. Chyba ze robię coś źle i muszę podłączyć COAXIALEM z TV do AMPLI?

ferguson av-770 7.1

• Pomocny post
    #2 24 Gru 2014 08:11
    Polon_us
    Poziom 39  

longer90osw napisał:
    Witam, wiem, że podaje dość mało informacji, ale chyba nie są one tutaj zbyt istotne

Jest zasadą (a nawet przepisach) Elektrody, że podaje się dane wszystkich urządzeń. A kwestia istotne/nieistotne to bardzo "śliska" sprawa. Lepiej powiedzieć, co nieco za dużo niż za mało. Ale to tak na uboczu.

longer90osw napisał:
    Chyba ze robię coś źle i muszę podłączyć COAXIALEM z TV do AMPLI?

Nie ma takiej potrzeby, aczkolwiek można to zrobić.

longer90osw napisał:
    tymże kabelkiem podłączyłem dekoder do amplitunera

Do którego?
    Wybrał kolega te wejście jako źródło sygnału wejściowego?
    Czy wzmacniacz jest w właściwym trybie - mam tu na myśli -> analogowy czy cyfrowy sygnał wejściowy.

Proszę to sprawdzić, a przy okazji podać resztę danych posiadanego sprzętu.

Swoją drogą, kolega może połączyć dekoder z wzmacniaczem kablem HDMI i dalej z wzmacniacza do telewizora.
    Jakieś przeszkody, aby wykonać takie połączenie?

• #3 24 Gru 2014 14:17
    longer90osw
    Poziom 8  

Tak musiałem zmienić tryb z analogowego na cyfrowy/optyczny i działa.. Z tego co wiem ten amplituner przesyła przez HDMI albo tylko dźwięk albo tylko obraz, w tej chwili nie pamiętam.. A jeszcze mam pytanko bo mam zestaw 5.1 a nie 7.1, czy tylne głośnik mają być podłączone jako BR/L czy SR/L? Bo np nie mogę ustawić poziomu głośności dla tylnych a dla pośrednich mogę chociaż nie są podłączone.

Dodam jeszcze ze kiedy włączę w TV program HD to graja tylko przednie głośniki a tylne nie ;/

• Pomocny post
    #4 25 Gru 2014 06:28
    Polon_us
    Poziom 39  

longer90osw napisał:
    czy tylne głośniki mają być podłączone jako BR/L czy SR/L?

Wg instrukcji, głośniki tylne powinny być podłączone do gniazd RB i LB.
    longer90osw napisał:
    nie mogę ustawić poziomu głośności dla tylnych a dla pośrednich mogę chociaż nie są podłączone

Proszę sprawdzić menu "Speaker Configuration". Odnoszę wrażenie, że zostało zadeklarowane, że nie ma głośników tylnych (Surround Back), ale są obecne boczne (Surround).

Moja sugestia ustawień:
    Surround -> NO
    Surround Back -> Small
    longer90osw napisał:
    Dodam jeszcze ze kiedy włączę w TV program HD to graja tylko przednie głośniki a tylne nie ;/

Jest to normalne dla programów nadawanych tylko w stereo. Jeżeli kolega chce, aby grały wszystkie głośniki, to trzeba w takiej sytuacji przełączyć się na Dolby Pro Logic. System ten wytworzy pseudo-przestrzenny dźwięk.
    A do kalibracji ustawień głośników sugerowałbym użycie/podłączenie odtwarzacza DVD lub BR z oryginalna płytą zapisaną z dźwiękiem 5.1

longer90osw napisał:
    Z tego co wiem ten amplituner przesyła przez HDMI albo tylko dzwiek albo tylko obraz

Po przejrzeniu instrukcji wiem teraz, co kolega miał na myśli. Wzmacniacz ten, mimo, że przechodzi przez niego sygnał HDMI video/audio nie może skorzystać z audio. W przypadku HDMI działa tylko jako przełącznik wejść. A dźwięk trzeba wprowadzić dodatkowym przewodem.

Swoją drogą, to ewenement ... Nigdy się nie spotkałem z takim rozwiązaniem w wzmacniaczach ...

• Pomocny post
    #5 25 Gru 2014 08:53
    intenso
    Poziom 38  

Chyba powinno być odwrotnie,
    Surround back na No, a surround na Yes i Small (małe)
    Ścieżka dźwiękowa dla kanałów surround back jest dostępna tylko przy dźwięku Hd
    Można zrobić ze zwykłego 5.1 ?7.1 tylko że z dodatkowych tylnych głośników będzie leciało to samo co z surround.

• #6 25 Gru 2014 12:49
    Polon_us
    Poziom 39  

Cóż, pozwolę pozostać sobie przy swoim zdaniu.
    Czy kolega intenso mógłby wyjaśnić, co miał na myśli pisząc:

intenso napisał:
    tylko że z dodatkowych tylnych głośników

Męczą mnie te "dodatkowe głośniki tylne"

System jest typowym układem 5.1 z możliwością dołączenia głośników bocznych.
    Przy pisaniu mego uprzedniego wpisu założyłem, że oznaczenie "Surround Back" odnosi się do lokalizacji głośników względem słuchacza.
    "Back" dla mnie oznacza "tył, z tyłu, za".
    Stąd taka, a nie inna sugestia z mojej strony.

• Pomocny post
    #7 25 Gru 2014 13:48
    intenso
    Poziom 38  

Może tak, hierarchia w nazewnictw w kolejności podłączeń jest tak że najpierw jest głośnik surround w systemie 5.1 a dopiero surround Back (czyli tył, dodatkowe głośniki) w systemie 7.1
    Dodatkowe głośniki tylne to są surround Back i zawsze się o nich mówi jako dodatkowe głośniki tylne.
    Ścieżki dźwiękowe 5.1 nie posiadają kanałów surround back tylko surround, ścieżki surround back stworzone są dla pełnego dźwięku 7.1 gdzie dla każdego kanału jest zakodowana specjalna ścieżka dźwiękowa.
    Sam mam amplituner 7.1 ale zestaw głośników 5.1.
    Nie chce mi się przepinać kabli pod surround back by sprawdzić czy kolumny się odezwą podając do amplitunera dźwięk 5.1

Można zrobić z 5.1 -7.1 ale na dodatkowych tylnych głośnikach będzie leciało to samo co z głośników surround.Czyli z 4 kolumn będzie słychać to samo.
    Chyba że posiadamy film w DD EX 6.1 gdzie mamy dodatkowy głośnik tylny, dodając do tego jeszcze jeden głośnik mamy wtedy dwa głośniki surround back które graja wtedy to samo.

• #8 25 Gru 2014 14:44
    Polon_us
    Poziom 39  

Hmm, odnoszę wrażenie, że są różne "szkoły" nazewnictwa rozmieszczenia głośników.
    Sadzę, że auto tematu będzie sam musiał zdecydować czy też poeksperymentować
    .
    Jako ciekawostkę proszę zobaczyć poniższy rysunek (z strony jednego z amerykańskich serwisów RTV) i porównać go z instrukcją tego wzmacniacza.
    Załączam wybrane strony instrukcji (rozmieszenie głośników i opis wyjść we wzmacniaczu). Sama instrukcja nie daje jednoznacznej odpowiedzi, "co jest czym" :)

Być może coś mieszam, ale dla mnie 5.1 to dwa przednie, centralny, dwa tylne głośniki i subwoofer. A dopiero boczne głośniki (surround left/right) są dodatkiem do tego.
    Tak ja to odbieram.

• Pomocny post
    #9 25 Gru 2014 14:50
    intenso
    Poziom 38  

Rysunek jest jak najbardziej prawidłowy i ja w nim nic dziwnego nie widzę.
    W systemie 5.1 wykorzystuje się terminale głośnikowe pod nazwą surround, dopiero przy rozszerzeniu do 7.1 wykorzystuje się terminale głośnikowe pod nazwą surround back jako dodatkowe głośniki tylne, ja surround mam na wysokości rogów kanapy.

Troszkę mieszam bo surround to priorytet w kinie a tylne dodatek.

• #10 25 Gru 2014 14:54
    Polon_us
    Poziom 39  

Zwracam honor. Przejrzałem dokładnie wspomnianą stronę i kolega ma rację.

Także autor tematu powinien ustawić wzmacniacz wg sugestii kolegi Intenso . I podłączyć kolumny pod gniazda RS i LS.

Tyle lat żyłem w niewiedzy ... heh

Dziękuję za sprostowanie.

• #12 25 Gru 2014 23:51
    longer90osw
    Poziom 8  

Tak tez myślałem wg własnych doświadczeń ze głośniki tylne maja być podłączone jako surround a nie back :) ale bardzo kolegom dziękuje za pomoc. Teraz jeszcze muszę dorzucić centralny i subwoofer i będzie cacy :) to może przy okazji zapytam kolegi, który przejrzał instrukcje, jakim kablem podłączyć subwoofer i do którego gniazda? I czy lepszy aktywny czy pasywny? Ja myślę nad aktywnym

• Pomocny post
    #13 26 Gru 2014 05:22
    Polon_us
    Poziom 39  

longer90osw napisał:
    I czy lepszy aktywny czy pasywny? Ja mysle nad aktywnym

I dobrze kolega myśli. Zdecydowanie aktywny.

Połączenie jest bardzo nieskomplikowane. W fragmentach instrukcji, które zamieściłem w wpisie #8 jest pokazany widok połączenia głośników. Aktywny subwoofer podłącza się do gniazda "Powered Subwoofer".
    Na wzmacniaczu opisane jest to gniazdo jako "Sub". Połączenie wykonuje się zwykłym, pojedynczym przewodem CINCH.

Zdarza się, że subwoofer ma dwa wejścia nisko-poziomowe (L i R). W takim przypadku można użyć tylko jedno z wejść.
    A jak ktoś woli, dla spokoju ducha, można użyć dwójnik CINCH (1 wej. CINCH na dwa wyjścia CINCH), aby połączyć obydwa wejścia.
    Ale moim zdaniem, dla niskich częstotliwości nie powinno to robić różnicy i połączenie pojedynczym kablem powinno być wystarczające.

Po podłączeniu subwoofera proszę sprawdzić menu "Speakers Configuration". Być może będzie potrzeba aktywacji tego głośnika.

• #14 27 Gru 2014 12:55
    longer90osw
    Poziom 8  

Mówisz o tym OSD menu? Szczerze to nie wiem jak do niego wejść :) znaczy domyslam sie ze ampli musi być podłączony jakims przewodem z TV, ale nie wiem jakim

• #15 27 Gru 2014 14:49
    Polon_us
    Poziom 39  

longer90osw napisał:
    Mówisz o tym OSD menu? Szczerze to nie wiem jak do niego wejść :) znaczy domyślam się ze ampli musi być podłączony jakimś przewodem z TV, ale nie wiem jakim

Odnoszę wrażenie, że kolega w ogóle nie przeczytał instrukcji tego urządzenia. A to tylko 24 strony ... Nic w porównaniu z innymi wzmacniaczami.

Proszę użyć pojedynczy kabel CINCH, podłączyć do gniazda Monitor OUT (żółte) w amplitunerze, a w telewizorze do gniazda Composite IN (koloru żółtego).
    W TV ustawić te wejście, a w wzmacniaczu użyć przycisk "Menu".

• #16 27 Gru 2014 16:23
    longer90osw
    Poziom 8  

Czytałem z grubsza, ale część opisów jest troche niezrozumiała i widziałem tez pomyłki w instrukcji. Teraz jeszcze mam pytanie jaka jest róznica pomiędzy DOLBY PL IIx a DTS/DOLBYDIGITAL. Na tym pierwszym czasami nie idzie mi SW (w zależności od kanału TV). Natomiast tej drugiej opcji czasami nie mozna wgl użyć. Zastanawiam sie który tryb włączyc oglądajac normalną tv i tą nadawaną w dolbydigital. Czasami w TV film leci w dolbydigital ale też odczówam róznice kiedy wyłącze lektora.

• #17 27 Gru 2014 16:28
    intenso
    Poziom 38  

DTS i DD nie da się samemu włączyć, on się sam włącza gdy go wykryje amplituner.
    Dolby Prologic IIx robi nam oszukane 6.1/7.1 z 5.1

• #18 27 Gru 2014 16:57
    longer90osw
    Poziom 8  

aha czyli jeśli ja mam 5.1 to wgl nie używać tego DP IIx? I dalej wkurza mnie to ze przy DTS i DD na niektórych kanałach nie gra SW, ale jak przełączę na tryb stereo to od razu słychać głośny bas z Suba (bo jest ustawione wszystko na full). A ten Surround Mode to po prostu stereo na 4 głośnikach z efektami (np echo) dobrze myślę?

• #19 27 Gru 2014 17:04
    intenso
    Poziom 38  

To zależy, ponieważ niektóre kanały są w DD ale tylko w 2.0, jak są w prawdziwym DD to nie da się włączyć innego dekodera dźwięku.
    Kanały przeważnie nadają w Ac3.
    Co do surround Mode to trudno mi powiedzieć co to może być , każdy producent daje inne nazewnictwo i inne funkcje.
    Amplitunery mają tylko identyczne dekodery dźwięku w zależności od modelu, im wyższy model tym tego jest więcej.
    Dźwiękiem 5.1 można się nacieszyć tylko z filmów z dysku lub DVD/Bd, z satelity czy kablówki to nędza.

• #20 06 Sty 2015 14:56
    longer90osw
    Poziom 8  

Teraz chciałbym pod ten sam amplituner podłączyc dźwięk z komputera stacjonarnego na którym nie mam wyjscia ani optycznego ani koaksjalnego. Co moge zrobic? To model płyty głównej m61pme-s2p - karta dzwiekowa zintegrowana

• #21 06 Sty 2015 15:15
    Polon_us
    Poziom 39  

W obecnym stanie kolega ma tylko wyjście stereo na gniazdach wyjściowych tej płyty.
    Ale wg specyfikacji płyta ma gniazdo SPD/IF, które głównie służy do połączenia z kartą graficzną.
    O ile nie zostało to wyjście SPD/IF (cyfrowe audio - elektryczne) wykorzystanie, to nie widzę przeszkód, aby je wykorzystać.
    Potrzebny będzie tzw. "śledź", tak jak na poniższym zdjęciu.

Kolega może sprawdzić aukcję #4961521311 na popularnym portalu aukcyjnym.

Tą drogą kolega będzie miał wyjście SPD/IF typu koaksjalnego w komputerze.

• #22 06 Sty 2015 15:38
    longer90osw
    Poziom 8  

Dziękuje za szybką odpowiedź, od razu zamówiłem tego śledzia. Dla pewności zdjęcie fragmentu płyty głównej gdzie jak mniemam będzie trzeba podłączyć śledzia?

tuż pod napisem SPDIF. Bede musiał tez zakupić kabel koaksjalny i tu moje pytanie czy faktycznie wystarczy kupić jakis tani czy jednak lepiej zainwestować w droższy?

• #23 06 Sty 2015 16:19
    intenso
    Poziom 38  

Jak masz w domu zwykły cinch to wystarczy spokojnie.
    Tak w to miejsce podłącza się śledzia.

Wyczyść trochę ten komputer :P

• #24 06 Sty 2015 17:22
    longer90osw
    Poziom 8  

Mam w domu kilka kabli chinch co prawda zbyt krotkich ale moge je przeciac i przedluzyc, jednak mam watpliwosci czy zwykly chinch da rade przeslac sygnal zakodowany w 5.1?

• #25 06 Sty 2015 17:27
    intenso
    Poziom 38  

Da radę i to bez najmniejszego problemu, ale jak masz sztukować to lepiej kupić dłuższy fabrycznie zrobiony przewód .

• #26 06 Sty 2015 17:36
    longer90osw
    Poziom 8  

No to mnie kolega zaskoczyl, bylem przekonany ze cinchami mozna przesylac conajwyzej stereo zwlaszcza ze kanal lewy i prawy musi miec osobny przewod. Czyli nie musze znowu ladowac kasy w kable wielkie dzieki :)

Coś mi jeszcze jednak nie daje spokoju... Po połączeniu TV i amplitunera kablem przez gniazda koaksjalne (av1) zauwazyłem róznice pomiędzy bezpośrednim połączeniem dekodera vectry i amplitunera kablem optycznym (av3). Włączyłem kanał HD na którym leciał program nadawany w DD i przy takich samych ustawieniach w av1 lektor gadal na wsztskich glosnikach, a na av3 tylko na centralnym.. Wiec coś moim zdaniem jest nie tak..

I druga różnica to taka, że przy takiej samej sytuacji w av3 (optyk) nie moge zmienic dekoderu dzwieku, natomiast w av1 (coaxial) moge wybrac rózne ustawienia. No i nie wiem jak zrobic zeby było najlepiej..

• #27 07 Sty 2015 22:49
    longer90osw
    Poziom 8  

Odpisze ktos cos?:) od kompa do amplitunera kabel bedIe mial ok. 7/8 metrow chyba uzyje optycznego

• Pomocny post
    #28 07 Sty 2015 23:36
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

longer90osw napisał:
    bylem przekonany ze cinchami mozna przesylac conajwyzej stereo zwlaszcza ze kanal lewy i prawy musi miec osobny przewod

Wystarczy jeden przewód.
    Takim połączeniem przesyłany sygnał cyfrowy ma postać elektryczną (urządzenie nadające - koduje ten sygnał to takiej formy, a urządzenie odbierające - dekoduje taki sygnał).
    longer90osw napisał:
    Włączyłem kanał HD na którym leciał program nadawany w DD i przy takich samych ustawieniach w av1 lektor gadal na wsztskich glosnikach, a na av3 tylko na centralnym.. Wiec coś moim zdaniem jest nie tak..

Wszystko jest dobrze - do zrozumienia sytuacji powiem koledze, że Polsat czasami na DD ma, cytuję oryginalną odpowiedź Polsatu "dualne mono" - nie przejmuj się, nadawcy mają to w du...szy - i Ty też powinieneś.
    Z oryginalnej płyty BR, DVD będzie wszystko jak ma być, gdy z takiego nośnika będziesz audio słuchał.

• #29 08 Sty 2015 08:26
    longer90osw
    Poziom 8  

Hmm pewnie masz racje, ale ogladajac tv chce wykorzystac maksimum mozliwosci. Jeszcze inny przyklad, gdy lecial film DD ustawilem oryginalna sciezke dzwiekowa i na ekranie amplitunera podswietlilo wszystkie glosniki brzmialo to calkiem niezle, jednak po przelaczeniu na av1 (coaxial tv - ampli) zrobilo sie zwykle stereo. Podejrzewam ze moze sygnal audio ktory idzie z dekodera vectry do tv zmienia sie w stereo i tak wychodzi zlaczem koaksjalnym..

• Pomocny post
    #30 08 Sty 2015 09:22
    grubs
    Poziom 32  

To jest bardziej logiczne niż to co napisałeś wcześniej.
    Z urządzeń podpiętych do TV nie będzie sygnału 5.1 tak jest w większości TV.
    Wyjątkiem są niektóre modele LG.
    Z coaxiala powinieneś mieć 5.1 z wewnętrznego tunera TV (pod warunkiem że stacja taki sygnał nadaje) oraz z pendrive lub aplikacji smart. (Tu bywa różnie [oczywiście materiał również powinien być nagrany w 5.1]).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME