Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC nie działa po wymianie procesora

easyrajder 24 Gru 2014 13:38 1611 20
  • #1 24 Gru 2014 13:38
    easyrajder
    Poziom 5  

Hej,
    Wiem ,że ten temat przewinął się już nieraz na forum ale niestety nic mi nie pomogło, więc poniżej opisze swój problem.
    Parametry mojego PC: Płyta główna Asus P5Q pro, 4 GB Ram, karta graficzna Geforce gtx 750 (wcześniej była 9800 gtx +, wymieniona wraz z procesorem).
    zasilacz Chieftec 500W, procesor przed wymianą Intel Core 2 duo E8400 (działa :D).

Na początku wymieniłem kartę graficzną przy procesorze intel core 2 duo wszystko działa. Później zabrałem się za wymianę procesora na Intel Core 2 QUAD Q8400. Przeprowadziłem aktualizację BIOS-u i chipsetu, procesor umieściłem analogicznie tak jak poprzedni oraz posmarowałem go pastą termoprzewodzącą. Po uruchomieniu komputera uruchamiają się wentylatory na kilka sekund po czym maszyna gaśnie i znowu się uruchamia, dalej pracuje, ale nie mam obrazu na monitorze. Próbowałem wyjąc baterię BIOS-u oraz zrobić reset CMOS, niestety bez pozytywnego rezultatu.
    Na stronie Asus podane jest, że moja płyta główna obsługuje procesor Intel Core 2 QUAD Q8400. O dziwo kiedy włożę stary procesor wszystko idealnie się uruchamia.
    Proszę o pomoc. :|

0 20
  • #2 24 Gru 2014 13:47
    mlewan
    Poziom 20  

Poszukaj w sieci kalkulatora zapotrzebowania na energię i sprawdź czy Twój zasilacz nie jest za słaby. Obejrzyj też procesor pod kątem zabrudzenia styków, choć raczej bym to wykluczył.

0
  • #3 24 Gru 2014 14:02
    easyrajder
    Poziom 5  

Sprawdziłem i jeżeli wszystko ustawiłem poprawnie to mam dosyć spory zapas mocy.
    Dla pewności porównałem parametry starej karty i starego procesora do nowego sprzętu i o dziwo stara karta była dużo bardziej prądożerna, niż nowa, a różnica poboru mocy pomiędzy procesorami jest niewielka bo jest to zaledwie 30W.
    Nie wiem czy to ma jakiś wpływ, ale mam zainstalowany Win 7 32 bit, a nowy procesor jest 64 bitowy.

0
  • #4 24 Gru 2014 14:10
    mlewan
    Poziom 20  

A BIOS rusza? O ile dobrze kojarzę to ta płyta ma własny system operacyjny. Da radę go odpalić?

0
  • #5 24 Gru 2014 14:13
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Witaj.
    Podaj rewizję twojego Quada lub napisz jego pełne oznaczenia.
    http://www.asus.com/pl/Motherboards/P5Q_PRO/HelpDesk_CPU/
    Napisano, że obsługiwany jest Q8400 w rev R0.

0
  • #6 24 Gru 2014 14:44
    easyrajder
    Poziom 5  

Z podłączonym nowym procesorem BIOS się nie uruchamia i mam czarny ekran mimo tego, że komputer pracuje. Natomiast z podłączonym starym procesorem BIOS i windows uruchamiają się normalnie.

Co do rewizji to dzięki za podpowiedź, zaraz sprawdzę.

Edit:
    Na procesorze napisane jest tak:

Intel core 2 quad Q8400 SLGT6 MALAY 2,66 GHz/4M/1333/05A L027B744

Nie wiem gdzie znaleźć tę rewizję...

A co sądzicie o przetarciu spodu procesora? Bo zaproponowano mi takie rozwiązanie. Jeśli tak, to jak i czym to zrobić, aby nic tam nie uszkodzić?

1
  • #7 24 Gru 2014 14:57
    swiercm
    Moderator na urlopie...

easyrajder napisał:
    SLGT6

http://www.cpu-world.com/sspec/SL/SLGT6.html
    Jest to rewizja R0.

Zamontuj procesor, wykonaj CLR_CMOS i sprawdź efekt raz jeszcze.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1204376.html
    Nie zapomnij o podłączeniu wszelkiego dodatkowego zasilania.

easyrajder napisał:
    A co sądzicie o przetarciu spodu procesora? Bo zaproponowano mi takie rozwiązanie. Jeśli tak, to jak i czym to zrobić, aby nic tam nie uszkodzić?

Sprawdź styki i delikatnie możesz je przetrzeć np. wacikiem nasączonym izopropanolem.

0
  • #8 24 Gru 2014 23:37
    easyrajder
    Poziom 5  

Zrobiłem wszystko zgodnie z zaleceniami ale niestety nadal występuje ten sam problem. Dodatkowo uruchomiłem komputer na mniej prądożernych komponentach aby sprawdzić czy problemem nie jest zasilacz (nie jest) nadal występuje ten sam problem. Nie wiem co jest przeszkodą w poprawnym uruchomieniu tej maszyny, podsyłam foto, może ktoś z Was dopatrzy się czegoś co może powodować taką reakcje komputera.

0
  • #9 25 Gru 2014 14:59
    easyrajder
    Poziom 5  

ok już chyba wiem w czym problem. W moim zasilaczu nie ma wtyczki 8 pin jest tylko 2x4 pin z czego jedna 4 pinówka nie pasuje do płyty głównej (niestety nie zobaczyłem tego wcześniej). Mam zamiar zamówić przejściówkę 4pin na 8pin żeby Quad dostał troche papu :D Co o tym myślicie ?

0
  • #11 25 Gru 2014 16:34
    easyrajder
    Poziom 5  

Jak rozumiem masz na myśli wejście zasilające zaznaczone na zdjęciu poniżej ?
    Z tego co się orientuję to procesory 4 rdzeniowe wymagają zasilania na 8 pinowym wejściu. W moim zasilaczu Chieftec A80 500W są dwa wejścia 4pin CPU, w poście wyżej napisałem że jeden kabel nie pasuje do tego wejścia ,zaznaczyłem go na kolejnym zdjęciu poniżej. Może coś źle robię ? Zamierzam kupić adapter 4 na 8 pin, co Wy na to ?

0
  • #13 25 Gru 2014 17:24
    easyrajder
    Poziom 5  

Nie działa na jednej 4 pinowej, próbowałem dwie podłączyć ale też nie działa.
    Może w czymś innym jest problem ale za bardzo nie wiem w czym (robiłem już CMOS, wyjmowałem baterię, akutalizowałem biosa i chipset oczywiście)
    Co mogę myśleć o tym adapterze 4 na 8 pin ?

0
  • #15 25 Gru 2014 17:36
    easyrajder
    Poziom 5  

Procesor kupiłem kilka dni temu (jako nowy), może ma on jakąś fabryczną wadę bo wątpię żebym go w jakiś sposób uszkodził. Wczoraj dzwoniłem do sklepu i też zostałem poproszony o przeczyszczenie styków, może zrobiłem to mało skutecznie.
    Nie mam za bardzo jak sprawdzić tego procesora na innej płycie głównej, czy jest jakiś inny sposób żeby sprawdzić jego stan ?

0
  • #17 25 Gru 2014 17:46
    easyrajder
    Poziom 5  

Ok dzięki, pogadam ze znajomymi może ktoś ma płytę główną na której dałoby się sprawdzić ten procesor. A w razie czego go wymienię.

0
  • #18 26 Gru 2014 13:25
    krilan5
    Poziom 16  

easyrajder napisał:
    Ok dzięki, pogadam ze znajomymi może ktoś ma płytę główną na której dałoby się sprawdzić ten procesor. A w razie czego go wymienię.

Kolego ile dałeś za tego Q8400?

Trzeba było lepiej poczytać i wrzucić Xeona LGA771 np E5450 SLBBM odpowiednik Q9650
    Twoje chłodzenia raczej nie nadaje się do procesora z TDP 95W. E5450 SLBBM TDP 80W, ostatnio sprawdzałem i duży box Intela z miedzianym rdzeniem w stresie utrzymuje ten CPU poniżej 60C

Co do wtyczki zasilania na 4 pin startują procesory TDP120W, wiec wg mnie to nie ma znaczenia.

P.S. Aby procesor nie był wąskim gardłem dla Twojej karty to wrzuciłbym X5460 SLBBA przetaktował na 3,8GHz i w pełni cieszył się z karty. Oczywiście do zestawu potrzebne odpowiednie chłodzenie

0
  • #19 27 Gru 2014 16:20
    easyrajder
    Poziom 5  

Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim za pomoc ponieważ diagnoza okazała się słuszna, procesor był uszkodzony. Wymieniłem go i wstawiłem nowy, pc działa ale rzeczywiście na CPU są bardzo wysokie temperatury, wręcz niebezpieczne (nawet do 80 stopni). Zdecydowałem się na Quada ponieważ odstraszają mnie modyfikacje na płycie głównej. Widzę że będzie mi potrzebny nowy radiator czy bylibyście w stanie mi coś polecić ?

0
  • #20 27 Gru 2014 16:23
    krilan5
    Poziom 16  

easyrajder napisał:
    Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim za pomoc ponieważ diagnoza okazała się słuszna, procesor był uszkodzony. Wymieniłem go i wstawiłem nowy, pc działa ale rzeczywiście na CPU są bardzo wysokie temperatury, wręcz niebezpieczne (nawet do 80 stopni). Zdecydowałem się na Quada ponieważ odstraszają mnie modyfikacje na płycie głównej. Widzę że będzie mi potrzebny nowy radiator czy bylibyście w stanie mi coś polecić ?

Jaki budżet?

0
  • #21 27 Gru 2014 17:15
    swiercm
    Moderator na urlopie...

easyrajder napisał:
    Widzę że będzie mi potrzebny nowy radiator czy bylibyście w stanie mi coś polecić ?

To pytanie zadaj już w dziale handlowym.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=128
    Obecny temat zamykam.

0