Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyniki kontroli w Chinach: większość lampek choinkowych stanowi zagrożenie

retrofood 25 Dec 2014 21:48 11979 146
Optex
 • #31
  mczapski
  Level 39  
  Niestety w gruncie rzeczy tak. Skąd się wzięły te wyobrażenia o czuwaniu państwa i jego organów nad obywatelem? Zapomnieliście, że istnieje rynek, który ponoć wyeliminuje marnych. W zasadzie wszystkie gwarancje są dobrą wolą. Oczywiście, że wymagania rynkowe wymuszają określone zachowania.
  I jak nietrudno się przekonać kupisz proszek dobry do tworzenia roztworu piorącego oraz taki do rzeczywistego prania. Każdy będzie miał znaki CE. A niby skąd wzięła się opinia o dobrych proszkach niemieckich mocno nadwyrężana oczywiście przez handlowców. Odróżnijcie deklaracje i dobrą wolę od rygorystycznych wymagań. Proszę pamiętać, że w przypadku absolutnego upory sprzedawcy/producenta pozostaje tylko droga sądowa. I wreszcie nikt nie zmusza do zakupowania owych lampek po cenie najniższej.
  A poza tym życzę zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
 • Optex
 • #32
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  mczapski wrote:
  Niestety w gruncie rzeczy tak. Skąd się wzięły te wyobrażenia o czuwaniu państwa i jego organów nad obywatelem? Zapomnieliście, że istnieje rynek, który ponoć wyeliminuje marnych. W zasadzie wszystkie gwarancje są dobrą wolą.

  Niestety jest to smutną prawdą i dotyczny nie tylko branży elektrycznej i nie tylko naszego kraju. Czasami wydaje mi się, że w mniej rozwiniętych krajach ludzie potrafią wziąć więcej odpowiedzialności za swoje decyzje dotyczące zakupów.

  pzdr
  -DAREK-
 • #33
  zbich70
  Level 43  
  Tymczasem po pierwszym dniu świąt bilans pożarów i ofiar śmiertelnych to 300/12.

  A za kilka dni w niebo polecą chińske fajerwerki.
 • Optex
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  zbich70 wrote:
  Tymczasem po pierwszym dniu świąt bilans pożarów i ofiar śmiertelnych to 300/12.

  A za kilka dni w niebo polecą chińske fajerwerki.


  Niemal pół tysiąca pożarów, kilkanaście ofiar. "Najtragiczniejsze święta od lat"

  Quote:
  - Pożary, które powstają w nocy są bardzo późno zauważane i szansa na uratowanie kogokolwiek praktycznie maleje do zera - tłumaczył Frątczak tak wysoką liczbę ofiar w te święta. - O tej porze roku najczęstszą przyczyną pożarów, oprócz dogrzewania, jest niewłaściwa eksploatacja urządzeń elektrycznych i gazowych - dodał.

  Rzecznik straży pożarnej przypomniał, że świąteczne dekoracje w naszych domach powinny być wyłączane na noc oraz kiedy wychodzimy z domu. Przestrzegł też przed własnoręcznym naprawianiem urządzeń elektrycznych.
 • #36
  User removed account
  User removed account  
 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  mczapski
  Level 39  
  I mili państwo na litość nie przytaczajcie cytatów dziennikarskich odnośnie ilości pożarów. Zwyczajnie takie wytyczne kierunkowe otrzymali od swoich mocodawców i będą uparcie wciskać takie wieści. W każdym razie żadem argument. Podobnie jak przed każdym większym weekendem informują o setkach tysięcy policjantów i gwarancji bezpieczeństwa . A życie sobie.
 • #39
  zbich70
  Level 43  
  mczapski wrote:
  Zwyczajnie takie wytyczne kierunkowe otrzymali od swoich mocodawców i będą uparcie wciskać takie wieści.

  Uważasz również, że źródła tych danych (PSP, Policja) są na smyczy mocodawców medialnych? Twierdzisz, że fałszują (!) te ponure statystyki na potrzeby mediów ?
 • #40
  User removed account
  User removed account  
 • #41
  zbich70
  Level 43  
  WojcikW wrote:
  Statystyki mówią: pożarów jest mniej niż w zeszłym roku.

  W skali roku.
  Tu mowa o okresie świątecznym rekordowym względem poprzednich.
 • #42
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  W tygodniku Angora ukazał się artykuł o wybuchających żarówkach z Chin . Autor zadał sobie trud poszukania dostawcy okazała się nim firma która istnieje na papierze. W domu w którym firma podaje dane i adres, nie istnieje taki ktoś. Zapewne nielegalny towar z Chin jest sprzedawany w nielegalny sposób, a nasza administracja nie radzi sobie kompletnie z chińskim zalewem, i to nie tylko żarówek. Myślę, ze wielkość handlu nielegalnego z Chin sięga dobrych kilkunastu procent obrotów rynku, nie płacą podatków, nie zatrudniają polskich pracowników, niszczą polskie zakłady. I my tu piszemy o wielkości Chin, przecież to za nasze pieniądze ją budują .
 • #43
  elektryku5
  Level 39  
  Jakość potrafi być rozmaita i stopień bezpieczeństwa też, ostatnio widziałem lampki LED zasilane z transformatora 24V, jest różnica jak komuś "przerwą" się takie a tradycyjne na 230V...

  Co do żarówek, nie czytałem tego artykułu, ale jakoś w ostatnim czasie potrafią tak się zepsuć, że aż wywala zabezpieczenie (może przez ich rozszczelnienie), albo świecić kilka dni i również paść...
 • #44
  mczapski
  Level 39  
  Właściwie niepotrzebnie dyskutujemy nic nie wnosząc do sprawy. Kolega zbich70 chyba krótko żyje, albo na innej planecie. Czy faktycznie nie widać gołym okiem manipulacji informacyjnych. Powiem tylko, że rzecznik prasowy jest powoływany i przywoływany a by nie trzeba było mówić prawdy. Taki człowiek wie jak mówić aby ładnie brzmiało i nie niosło informacji istotnych. A policje jak najbardziej posługują się rzecznikami.
 • #45
  marcinolesno

  Level 17  
  Skoro już mowa o takich kwiatkach, powiedzcie jak prawidłowo zareagować na naświetlacz ledowy jakich wszędzie teraz pełno do kupienia z śmiesznym króciutkim wyprowadzonym przewodem, który to ma piękne żyły koloru czerwonego, żółtego i zielonego. Oczywiście oprawa w pierwszej klasie ochronności.
 • #46
  Tomiks
  Level 13  
  marcinolesno wrote:
  Skoro już mowa o takich kwiatkach, powiedzcie jak prawidłowo zareagować na naświetlacz ledowy jakich wszędzie teraz pełno do kupienia z śmiesznym króciutkim wyprowadzonym przewodem, który to ma piękne żyły koloru czerwonego, żółtego i zielonego. Oczywiście oprawa w pierwszej klasie ochronności.

  Powiemy, że musisz mieć dużą choinkę do takich lampek. :-) Oraz to, że będzie bezpieczna, skoro masz już wiedzę, i widzisz że coś mógłby ktoś źle podłączyć, gdyby nie miał tej wiedzy co Ty. Tacy ludzie mogliby wpływać na poprawienie jakości wyrobów, gdyby istniała ścieżka zwrotna do producenta.
 • #48
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Trza skręcić. Pozostałe trochę lepiej (jaśniej) poświecą :D I krócej.
 • #50
  tpl
  Level 19  
  Nasuwa mi się pytanie: Kto jest odpowiedzialny za śmierć tych 14 osób?
  Zapewne za te lampki zapłacono pieniędzmi, a za ich jakość odpowiada prezes NBP.
  Wobec tego drugie pytanie: Kto odpowiada za jakość towaru?
 • #51
  User removed account
  User removed account  
 • #52
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  A zadymienie z czego powstaje? Bronku Ty na serio z tymi maskami p gaz w domu?

  Dużym problemem chińskich lampek WEWNĘTRZNYCH jest stosowanie ich przez ogrodników na zewnątrz. Pod wpływem temperatury pęka izolacja przy wyjściu z wtyczki. Tam, zbiera się śnieg i woda (bo na zewnątrz) i mamy ciekawą sytuacje. Nagły brak prądu albo wyłączenie oświetlenia terenu o groźbie porażenia nie wspomnę. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia jak "wyżarty" przez wodę potrafi być uszkodzony przewód na skraju wtyczki.
 • #54
  wojtek_2
  Level 13  
  Zadymienie może powstać nawet z tlących się substancji. I tu Bronek ma rację, że farby, lakiery i plastiki produkują bardzo trujący dym, często bardzo drażniący.
  Kolorowe czasopisma kopcą jak szalone i wcale dobrze się nie palą.
  A czarny dym z różnych dziwnych rzeczy potrafi się zapalić. Wiem coś o tym...

  Ten pomysł z maską przeciwgazową zwłaszcza na wyższych piętrach nie jest taki głupi. To jest bardzo duża szansa na ucieczkę schodami z płonącego budynku. Dym nie dusi i nie drażni oczu, można iść i wydostać się z budynku.

  Posiadanie odpowiedniej gaśnicy też nie jest głupim rozwiązaniem, tylko trzeba wiedzieć kiedy i jak ją stosować.

  @Łukasz-O

  Z tymi lampkami wewnętrznymi stosowanymi na zewnątrz, to też racja.

  Ale jak czytamy w tych artykułach, najczęstszą przyczyną pożarów było:

  "najczęstszymi przyczynami pożarów są niewłaściwa instalacja lub wady urządzeń grzewczych, urządzeń elektrycznych czy gazowych. Strażacy wyjeżdżali też kilkanaście razy do zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla"

  Czyli nie lampki, chociaż ostrzegają o wyłączaniu ozdób choinkowych i oświetlenia na noc.

  Ja bym się bardziej dopatrywał problemu z gwałtowną zmianą pogody. Jeszcze przed świętami był silny deszcz i +10 w dzień. I nagła zmiana pogody, ujemna temperatura itp.
 • #55
  TWK
  Electrician specialist
  wojtek_2 wrote:
  Ten pomysł z maską przeciwgazową zwłaszcza na wyższych piętrach nie jest taki głupi.
  Najpierw trzeba się zastanowić przed jakimi gazami chroni maska pgaz. Przed CO nie chroni. Aparaty ochrony dróg oddechowych używane przez straż działają na innej zasadzie...
 • #56
  User removed account
  User removed account  
 • #57
  TWK
  Electrician specialist
  Bronek22 wrote:

  Wojacy nie są głupi i maskę z pewnościa dobrze zrobili.
  A jednak wiedza wkładana do głowy na Przysposobieniu Obronnym zostaje w głowie, choć było to lata temu. Kilka cytatów:

  "Przed tlenkiem węgla nie chroni zwykła maska przeciwgazowa." http://www.ospnabroz.pl/index.php/zatrucie-czadem

  "Pochłaniacz filtracyjny nie chroni dróg oddechowych przed tlenkiem węgla. Do tej ochrony służy specjalny typ pochłaniacza hopkalitowego (zamienia on tlenek węgla na nieszkodliwy dwutlenek węgla). Pochłaniacz hopkalitowy niezbędny jest podczas gaszenia pożarów i prac ratowniczych w zadymionych pomieszczeniach. Można go zamontować między pochłaniaczem maski przeciwgazowej a rurą łączącą. " http://www.bezpieczniej.republika.pl/odo.htm

  Bronek22 wrote:
  Jedną wnuczka/8lat/ - wzięła do szkoły.
  100 pk. nagrody po co jej była potrzebna maska w szkole.
  Przebrała się za słonia na balu przebierańców...
 • #58
  kkas12
  Level 43  
  Więc należy propagować i głośno mówić o wymogu stosowania czujników dymu, tlenku węgla czy podwyższonej temperatury na ostatniej kondygnacji na klatki schodowej.
  Może wtedy dotrze do twórców rozporządzenia by wreszcie porzucili ogłupianie elektryków a zajęli się tym co przyniesie wymierne zmiany w ilości bezsensownych zgonów.
  Zgonów których można uniknąć jeśli tylko zastosuje się odpowiednie urządzenia informujące o zagrożeniu.

  Oczywiście urządzenia te nie powinny odłączać zasilania, gdyż to strażak powinien podejmować w tej kwestii decyzję.
 • #59
  User removed account
  User removed account  
 • #60
  Inkwizycja
  Level 28  
  Jeśli chodzi o ofiary pożarów to niech dokładnie powiedzą ile z tych osób zginęło z własnej głupoty, a ile rzeczywiście przez przypadek. Dawniej to mówili i pokazywali co było przyczyną pożaru i nawet na elce można było podyskutować o tym co Polak "potrafi" (lewe podłączenia, cud piecyki itp.) a teraz cisza. Po budynkach w których wybuchł pożar to widać, że w 80% jacyś ubodzy mieszkali. :cry: Nie chcę pisać dosadniej ale pewnie zginęli na własne życzenie.

  Wracając do tematu widziałem taką scenkę w jednym z marketów: obniżono cenę lampek do jakichś śmiesznych paru zł, myślałem że się ludzie pozabijają, :D co z tego że szajs, chata może się spalić, świecą i kosztują tylko 6zł. :D Reasumując cena czyni cuda. :D