Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gitara elektroakustyczna i elektryczna na jednym kablu - jak zrobić

24 Gru 2014 23:17 1020 8
  • Poziom 2  
    witam,
    Jestem tutaj nowy, elektronik ze mnie kiepski, ale nie wiem gdzie i kogo zapytać...
    Chodzi mianowicie o to, że posiadam gitarę elektryczną z pudłem rezonansowym epiphon joe pass.
    Standardowo gitara jest wyposażona w przystawki elektromagnetyczne - typowe dla gitar elektrycznych.
    Z racji, że gitara posiada pudło rezonansowe lutnikowi zleciłem zamontowanie przetwornika piezo z wbudowanym preampem (taki typowy do gitar elektroakustycznych). Lutnik to wykonał, ale powiedział że problem jest taki, że nie ma możliwości korzystania z układów magnetycznego i piezo na jednym kablu. Dlatego zamontował dodatkowe wyjście na kabel.
    Czyli obecnie mam jedną gitarę, ale z dwoma wyjściami. Jeśli chcę grać na akustyku to podpinam pod gniazdo z piezo, a jeśli chcę grać na elektryku to pod std gniazdo.
    Ale coś mi tu śmierdzi ponieważ gość strasznie kręcił. Stąd moje pytanie czy na pewno nie ma możliwości podpięcia obydwu układów w jedno gniazdo?
    Taki rodzaj spięcia obydwu sprzętów byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem.
    Proszę o pomoc ponieważ ja jestem laikiem a chciałbym bardzo móc korzystać z rozwiązań na jednym kablu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Admin grupy audio
    miu2001 napisał:
    Ale coś mi tu śmierdzi ponieważ gość strasznie kręcił. Stąd moje pytanie czy na pewno nie ma możliwości podpięcia obydwu układów w jedno gniazdo?

Nie ma.
    Trzeba byłoby wykonać dość specyficzny mikser - wykonać samemu, bo w sprzedaży nie znajdziesz (nikt poza Tobą nie ma takich pomysłów).
  • Poziom 42  
    Masz kanał piezo z zabudowanym preampem oraz przystawki elektromagnetyczne (zupełnie inaczej zachowujące się patrząc do strony elektronicznej, niż piezo). Siłą rzeczy powinieneś jeden sygnał puścić w jeden kanał wzmacniacza, a drugi w drugi. Może to być piec z małym wbudowanym mikserem, albo rzeczywiście osobny mikser i potem jakaś końcówka mocy. Istnieją oryginalne układy dwukanałowe, ale wtedy elektronika w gitarze ma opcję np. piezo + mikrofon, albo piezo + przystawki elektromagnetyczne (np. Alvarez 600 MK-II). W tym module elektronicznym masz możliwość ustawienia poziomów sygnałów z obu źródeł, a także wstępną korekcję barwy dla ich sumy. No i na końcu rzeczywiście jest jedno gniazdo wyjściowe. Wniosek: jeśli chcesz korzystać z obu źródeł dźwięku, powinieneś zastosować odpowiednią dwukanałową elektronikę współpracującą z posiadanymi źródłami sygnału.
  • Admin grupy audio
    yogi009 napisał:
    Może to być piec z małym wbudowanym mikserem

A znasz jakiś fabryczny piecyk z wbudowanym takim mikserem? Prawdę mówiąc ja nie kojarzę żadnego który nadawałby się do tego celu (potrzebne dwa niezależne wejścia wysokoomowe). No ale ja nie jestem gitarzystą, więc nie interesuję się tym co jest na rynku. Mam styczność tylko z tym co naprawiam.
  • Poziom 42  
    Kolego, temat wygląda prościej, przetwornik piezoelektryczny usytuowany z reguły pod podstawkiem ma w gitarze preamp, który jest zdecydowanie przyjemniejszy na wyjściu (niższa impedancja i znormalizowany sygnał), dlatego można go wpuścić do dowolnego pieca. Jeżeli wyświetlisz sobie np. piec akustyczny Crate 120VA (dwa kanały), w jeden możesz puścić sygnał z toru piezo, w drugi z przetwornika magnetycznego. Przetwornik magnetyczny z natury swojej jest odwrotny dio piezo, czyli niskoomowy. Trzeba się jedynie bardzo dobrze zastanowić, czy to ma sens brzmieniowy. Poza tym już pisałem, że profesjonalne (fabryczne) rozwiązania posiadają oba te kanały oraz "mikser" już na poziomie wbudowanej elektroniki gitarowej, co skutkuje jednym gniazdem wyjściowym.
  • Poziom 43  
    Kup elektronikę z firmy ARTEC i spróbuj :)
  • Poziom 42  
    Nie tylko Artec, jest tego cały worek. Tak sobie jeszcze raz analizuję temat. W przypadku grania jazz'u ten przetwornik magnetyczny jest jak najbardziej na miejscu.
  • Poziom 22  
    W bardzo prosty sposób można to rozwiązać . Wystarczy potencjometr z pusch pull (przełącznik). Niewiadomą jest poziom sygnałów przy takim rozwiązaniu i raczej przetwornik piezo będzie wymagał preamp. W gitarze Yamaha preamp jest zbudowany na fecie 2SK30A Z trymerkiem do ustawienia poziomu sygnału .