Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo zrobić sieć domową?

Kisielewski 25 Gru 2014 08:43 945 0
  • #1 25 Gru 2014 08:43
    Kisielewski
    Poziom 1  

Cześć,

jako człowiek bardzo skrupulatny zacząłem zagłębiać się w kwestię routerów, switchy, kabli, ich rodzajów, sposobu ich położenia, zakończenia, zarobienia, uziemienia, itd. Przejrzałem chyba cały Internet w poszukiwaniu informacji na ten temat i ostatecznego wyjaśnienia niestety nie znalazłem…znalazłem jednak wiele wskazówek i przydatnych informacji odnośnie tego jakich błędów nie popełniać by sieć działała dobrze a - przynajmniej przy zastanej konfiguracji - pracowała najlepiej jak tylko jest to możliwe.
    Dlatego też chciałem zasięgnąć Waszej opinii i poprosić o pomoc w zwróceniu mi uwagi na te szczegóły, które powinny zostać uwzględnione przy konfiguracji całości.

Rzućcie proszę okiem na plik Sieć.jpg. Jak prawidłowo zrobić sieć domową?

Zobrazowałem tam rozłożenie kabli i propozycje sprzętów dla sieci internetowej.
    Jak widać kabel, który puściłem od skrzynki w drodze do domu na strych w jednym odcinku (ok. 55 m) to kabel nieekranowany (UTP) kategorii 5e. Kabel ten na pewnych długościach styka się ściśle z kablem prądowym 230V oraz z ekranowanym kablem TV. Obawiam się, że mogą tu zaistnieć pewne zakłócenia z tym związane, choć w Internecie znalazłem, że nie koniecznie musi być to zauważalna dla mnie kwestia i że nie za dużo stracę na sygnale internetowym. (Czy tak będzie faktycznie? Jeśli nie, coś da się jeszcze zrobić?)

Dalej kabel wchodzi – na strychu – w router. Tu zaproponowałem raczej dobry sprzęt TP-LINK TDAC1200 Archer D5. Widzę, że jest to dobre urządzenie, które szczególnie w kontekście przyszłościowego przejścia na światłowód pozwoli mi bezproblemowo zmienić tylko kabel doprowadzający Internet na światłowodowy a sieć będzie działała bez zarzutu. Poza tym nawet przy obecnie położonym kablu UTP 5e (choć nieekranowanym) jest teoretyczna możliwość osiągania prędkości do 1 Giga więc a nóż trafi się, że będę mógł osiągać już niebawem prędkość np. do 100 Mega – wtedy urządzenie to lepiej spełniałoby swoje zadania niż router niższej klasy.
    Poza tym chciałbym by router ten nadawał z poziomu strychu sygnał Wi-Fi na dom. (Czy jest to możliwe by ze strychu tak nadawać? / Sugerujesz jakieś wzmacniacze sygnału?)
    Następnie do routera muszę podłączyć switch. (I tu od razu pytanie jakim kablem i wtyczkami: bez ekranowym UTP 5e czy ekranowanym FTP 5e? Dlaczego to takie istotne – dowiedziałem się, że ekran w kablu dla takiej sieci wymaga szczególnej uwagi by nie stał się większą niedogodnością niż pożytkiem dla sieci…o czym dalej.
    Switch wybrałem raczej dobry, kompatybilny z wybranym routerem bo TP-LINK TL-SG1008D. (Jak sądzisz - czy tak faktycznie jest? Może warto wziąć ten z mniejszą liczbą wejść bo tyle kabli nie ma w domu. Wtedy część podłączyłoby się do routera a część do switch’a TP-LINK TL-SG1005D?).

Następnie ze switcha rozchodzą się ekranowane kable FTP 5e po całym domu. Są one położone w peszlach wraz z kablami antenowymi TV – dlatego właśnie wziąłem kable ekranowane do Internetu by wyeliminować możliwie jak najwięcej zakłóceń. Nie mogę ich już wymienić np. na nieekranowane, które są powszechnie stosowane w tego typu instalacjach. (Jeśli chodzi o prędkość do 1 Giga to 5e raczej wystarczy w przyszłości więc najbardziej gryzie mnie kwestia ekranu i uziemienia).
    Dlaczego to ekranowanie i uziemienie jest w tym przypadku tak ważne – cytuję: Wszystkie instalacje w różnym stopniu ekranowane- U/FTP, S/FTP, S/UTP, U/STP muszą być uziemione! W przeciwnym razie ekran na kablu, zamiast chronić przed zakłóceniami tor transmisyjny jeszcze pogarsza jego parametry. Wygenerowane prądy błądzą zamiast być odprowadzone do ziemi - mówiąc kolokwialnie "snują" się po ekranie tam i z powrotem a cały czas dochodzące dodatkowe zakłócenia potęgują prądy błądzące i co za tym idzie potęgują zakłócenia. Gdyby kabelek nie miał ekranu (UTP) - zakłócenia elektrostatyczne jednorazowo zakłóciłyby transmisję i poszłyby sobie zakłócać coś dalej a tak ( FTP) je porostu łapiemy i trzymamy dookoła naszego toru transmisyjnego. Także generalnie - lepiej nie mieć w ogóle ekranu niż mieć niesprawny ekran.
    Jeżeli chodzi o uziemianie instalacji - wprawdzie da się kupić wtyki RJ45 ekranowane ale powinno się je stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach - do zrobienia patchcordów. Generalnie każdy kabel rozwinięty w ścianie powinien się kończyć gniazdem/keystonem/patchpanelem odpowiednio uziemionym i dopiero stąd patchcord ftp, a nie od razu wtykiem wetkniętym do urządzenia !! Każdy element okablowania FTP jest przystosowany do uziemienia go - patchpanel przenosi ładunki na racki w szafi, która musi być uziemiona via szyna balansowania napięć !! Gniazd/keystone musi być uziemione w miejscu instalacji, również switche "uziemiają" się do szyn rackowych, ew. powinny być dodatkowo uziemione odpowiednimi linkami.

Zatem bez uziemienia zakłócenia mogą wystąpić i raczej wystąpią a tego chcę uniknąć.
    Niestety, dom nie jest najnowszy i w wielu przypadkach nawet gniazdka prądowe nie mają uziemienia dlatego uziemienie kabla FTP oraz switcha należałoby zrobić przede wszystkim stosując wtyczki uziemione RJ-45 FTP oraz uziemiając ekran w tych kablach FTP 5e, które idą od switcha na dom (ze zwróceniem bacznej uwagi na odpowiednie zarobienie ekranów i wtyczek, zgodne ze sztuką montażu…choć nalazłem rozbieżne instrukcje: m.in. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1500393.html).
    Pomyślałem, że można to zrobić tak by kilka centymetrów za switchem wykroić na każdym z sześciu kabli po parę milimetrów izolacji pozostawiając ekran na wierzchu. Następnie owinąć w tym miejscu każdy kabel drucikiem a następnie druciki te uziemić…nawet do kaloryfera (jak często się z tym spotkałem w opisach w Internecie).

Dalej kable FTP 5e (o długości od 10 do 20 m) idą do gniazd ekranowanych kategorii 6tej. I tu tez podobno bardzo ważna sprawa by odpowiednio ekran kabla połączyć z ekranem gniazda internetowego!
    Kwestia połączenia kabla kategorii 5e z gniazdem kategorii 6 w tym przypadku nie jest raczej problemem bo z tego co się dowiedziałem to elementy pasujące do siebie.
    Pytanie dodatkowe – czy jeszcze gniazdo komputerowe ekranowane kat. 6 dodatkowo należałoby uziemić w każdym pokoju? Jeśli tak to jak?

Teraz z gniazd internetowych mają iść kable do urządzeń (PC, laptop, TV). I tu też – zgodnie z tym co czytałem, że jeśli mamy kable uziemione FTP to i reszta naszej sieci powinna być uziemiona – pojawia się pytanie czy z gniazd w pokojach do urządzeń mają wychodzić kable FTP 5e z zarobionymi wtyczkami ekranowanymi RJ-45 FTP? Logika podpowiada, że tak. Czy może raczej nie i powinny być to kable UTP?
    Jeśli chodzi o siec Wi-Fi to chciałbym móc ją sobie wyłączać okresami…ale kiedy byłaby potrzebna to sądzę, że przynajmniej na parterze potrzebne byłoby wzmocnienie sygnału …jakie zatem urządzenie wzmacniające sygnał sugerowalibyście zakupić? Ewentualnie, czy trzy anteny routera na strychu nie zagwarantują silnego sygnału na dole domu - promień okręgu wokół routera to ok. 12-13 metrów?

Byłbym wdzięczny za pomoc w potwierdzeniu odnośnie wyboru router’a i switch’a oraz wzmacniacza sygnału jak również odnośnie wtyczek RJ-45, zarówno tych ekranowanych jak i nieekranowanych oraz ile ich potrzebuję i w jakiej kategorii (RJ-45 kat. 5e czy RJ-45 kat. 6) powinny być?
    Będę wielce wdzięczny za info zwrotne w trapiącej mnie od kilku dni sprawie.

Pozdrawiam,

Grzegorz

0 0