Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za element i jak go sprawdzić

25 Gru 2014 12:30 1320 17
  • Poziom 10  
    Witam posiadam dwie przetwornice 5DV008290-00 i nie wiem jak jes sprawdzić przed włożeniem do samochodu. Po rozkręceniu w jednej jest pęknięty element zaznaczony czarnym kołkiem w załączniku. Co to za element i jak go sprawdzić? Można na krótko jakoś sprawdzić te przetwornice?
  • Poziom 29  
    To już się w głowie nie mieści jakie totalne neptyki biorą się za naprawę elektroniki. Rym niezamierzony.
    Ten czarny element to ferrytowy rdzeń transformatora. Wie to nawet uczeń I klasy zawodówki. Jak pęknięty to daj sobie z nią spokój.
    A przetwornica z Renault Laguna II
  • Poziom 22  
    Co do sprawdzenia to najszybciej sprawdzisz miernikiem ew. wylutowanie elementu i sprawdzenie czy na złączach tego elementu nie ma zwarć. Na krótko możesz sprawdzić jak się pali reszta urządzenia. To nie jest podpięcie na krótko żarówki do baterii tutaj masz już bardziej złożoną elektronikę. Występują tutaj wysokie częstotliwości oraz wysokie napięcia. Tylko specjalistyczny sprzęt. Element oznaczony kółkiem jest to chyba dławik.
  • Poziom 29  
    KStanek napisał:
    Co do sprawdzenia to najszybciej sprawdzisz miernikiem ew. wylutowanie elementu i sprawdzenie czy na złączach tego elementu nie ma zwarć. .

To jest właśnie elektroda z doradzaczami bez pojęcia. Jak sprawdzi zwarcia, jak tam jest parę uzwojeń o małej licznie zwojów i zawsze mu na mierniku wyjdzie, że zwarcie? To raz.
    Dwa- jezeli przetwornica nie została zalana to drugą jej awarią jest własnie pęknięcie rdzenia owego transformatora. To dwie główne awarie przetwornic.
    Acha-jeszcze w BMW E46 jest taka sama.
  • Poziom 40  
    Oprysk Stonki napisał:
    To już się w głowie nie mieści jakie totalne neptyki biorą się za naprawę elektroniki. Rym niezamierzony.

Zgadzam się z każdym słowem ale nie pisz tak bo jest poprawność i dana osoba może poczuć się urażona :-)
    Ja już kilka razy oberwałem od modów za nazwanie takiej osoby ............... :D
  • Poziom 35  
    karolark napisał:
    Ja już kilka razy oberwałem od modów za nazwanie takiej osoby ............... :D

Mówimy o osobach "nauczonych inaczej" . Sprawy diagnozowania usterek , weryfikacji podzespołów i skutków nieudolnych napraw to niekończąca się opowieść. Wszystko zależy od autora tematu , czy umie się uczyć i wyciągać wnioski.

Podpowiadaczowi od mierzenia cewki zostaje rozszerzenie wiedzy na temat parametrów i funkcji cewek w obwodach , potem przyjdzie czas na weryfikację sprawności . Pomiar ? W Ohmach ? Czekam na rozwinięcie wątku.

PS. Prośba do moda :dajmy mu szansę , niech nas dokształci
  • Poziom 42  
    Najbezpieczniej taki moduł wyrwać gdzieś na szrociku, wtedy jest tanio i dobrze. Za samodzielną naprawę raczej się nie zabieraj, nie jesteś w stanie pomierzyć wszystkich parametrów.
  • Poziom 10  
    a czy da się gdzieś dokupić takie trafo?
  • Poziom 29  
    Ostatnio supermarkety Tesco miały na promocji.
  • Poziom 43  
    BULI2023 napisał:
    a czy da się gdzieś dokupić takie trafo?

A po co jak za półtorej stówy kupisz całą sprawną. I czas stracony na pisanie postów i grzebania możesz przeznaczyć na oglądanie TV i sącznie napojów.

No i nie będziesz zmuszał innych userów na wyklepywanie klawiatur.

Tak jak mówią w ulubionym PR4 majstersztyk żenady.
  • Poziom 22  
    jurekk55 napisał:

PS. Prośba do moda :dajmy mu szansę , niech nas dokształci

Powiem tak, że przewijałem już kilka cewek do przetwornic w monitorach LCD - wiem że może wydać wam się to dziwne i śmieszne ale da się. Co ciekawe są przyrządy do pomiaru mΩ.

Podchodzę do tematu z tego że lepiej i szybciej kupić używkę z uwagi że na sprzęt do naprawy tej jednej przetwornicy kolega wyda więcej kasy niż na gotowy cały moduł. Wszystko da się naprawić ale w dzisiejszych czasach kwestia opłacalności dla jednej sztuki.

Pamiętam jak ja byłem taki kajtek ja moje dzieci teraz i mój tato przewijał wirniki i stojany do młynków do kawy. Teraz to mało co kto pamięta takie urządzenie. Ale było to urządzenie ciężko dostępne a nawet czasami naprawy przekraczały wartość urządzenia ale trzeba było naprawiać bo nie było jak inaczej dostać. Teraz jest wszystko aby kasa była.
  • Poziom 40  
    KStanek napisał:
    Powiem tak, że przewijałem już kilka cewek do przetwornic w monitorach LCD - wiem że może wydać wam się to dziwne i śmieszne ale da się. Co ciekawe są przyrządy do pomiaru mΩ.

Też jestem z czasu kiedy wszystko się naprawiało - katalogi miało się w głowie ale to nie jest na poziomie autora nie mówiąc już o braku sprzętu.
  • Poziom 43  
    KStanek napisał:
    Co ciekawe są przyrządy do pomiaru mΩ

Też takie mam jego serduchem jest źródło prądowe 1A/10A i w miarę dokładnie mierzy mΩ.
  • Poziom 29  
    KStanek napisał:

Powiem tak, że przewijałem już kilka cewek do przetwornic w monitorach LCD

Tak, tylko jest malutki problem. Drobiazg, nie wiem czy warto zwrócić na to uwagę aby nie byc posądzonym o pisanie didaskaliów- w tej przetwornicy (Hella) umowne_uzwojenie jest "nadrukowane" na tej płytce pod połówką rdzenia.
  • Poziom 35  
    KStanek napisał:

Wierzę że miałeś sukcesy, zwróć jednak uwagę na różnicę w budowie oraz na to że opór cewki to nie jedyne istotne parametry. Autor nie kupi przyrządów pomiarowych żeby sprawdzić nawiniętą cewkę . A cofnięcie się napięcia w instalację napięcia , nawet krótkotrwałe "modyfikowanego"modułu nie raz miało opłakane skutki- patrz chińskie moduły. Jeżeli to auto jest własnością autora jego ryzyko i problem , inaczej ma się sprawa kiedy klient dowie się w praktyce co znaczy kilka tysięcy volt w instalacji. Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Do tego zmierzam ze lepiej kupić niż bawić się w coś do czego nie ma sprzętu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat zamykam, uważam że istotne informacje autor już otrzymał.