Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dioda BAP811 - jak sprawdzić?

chudy_b 25 Dec 2014 19:04 1515 12
 • #1
  chudy_b
  Level 20  
  Witam
  Dioda BAP811 to dwie połączone diody. Napięcie przewodzenia to około 1,5V. Jak sprawdzić ją miernikiem? Mój miernik na teście diody pracuje na napięciu 3V i teoretycznie powinno dac się sprawdzić taką diodę. Niestety w kierunku przewodzenia tylko na moment pojawiają się przypadkowe wskazania, potem jedynka. Mam kilka egzemplarzy, w tym nowe nie lutowane i na wszystkich jest tak samo.
 • #2
  perch
  Level 27  
  Najprościej to wykorzystać właściwość diod.
  Zasilanie, odbiornik i dioda włączona szeregowo, w jednym położeniu przewodzi, a w drugim nie.
  Tylko nie przesadź z prądem, If=0,05A.
 • #3
  SlawekKedra
  Level 43  
  Podłącz tą diodę przez opornik szeregowy np.1kOhm do jakiegoś napięcia stałego 9 lub 12V i zmierz spadek napięcia na tej diodzie. Jeśli będzie około 1,5V to można ją uznać za sprawną
 • #4
  janszy3643
  Level 29  
  Zasilacz np 6V w szereg z diodą rezystor który wymusi przepływ prądu kilka miliamper, teraz wystarczy zmierzyć spadek napięcia na diodzie.
 • #5
  chudy_b
  Level 20  
  Dzięki za informacje. Na taki sposób to wpadłem. Dlaczego jednak nie mogę tego zmierzyć miernikiem? Z Darlingtonami nie było problemu
 • #6
  SlawekKedra
  Level 43  
  Ile Ci pokazywał miernik na złączu B-E darlingtona?
 • #7
  chudy_b
  Level 20  
  Nie pamiętam dokładnie, powyżej jeden. 1.4 1.6?
 • #8
  SlawekKedra
  Level 43  
  Możliwym powodem tego że pokazywał darlingtona a diody nie pokazuje jest to, że zwykle darlingtony mają wewnątrz rezystor równoległy do jednego ze złącz B-E, co powoduje że spadek napięcia na dwóch złączach jest nieco niższy niż gdyby go tam nie było. Może to być na granicy wskazań.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeśli masz diody germanowe to możesz przetestować przy ilu sztukach będzie jeszcze pokazywał. One mają ok 0,2V spadku na każdej
 • #9
  chudy_b
  Level 20  
  Niestety nie mam diód germanowych. Sprawdzę je w układzie pomiarowym. Dzięki za pomoc.
 • #10
  adam.eltra
  Level 12  
  Najczęstszym zastosowaniem diody BAP811 jest źródło napięcia odniesienia do regulatorów obrotów w magnetofonach kasetowych. Zwróćmy uwagę , że jest włączona zaporowo, tak jak dioda Zenera, chociaż ma symbol zwykłej diody, można ją zastąpić diodą Zenera 1,5V lub łatwiej dostępnymi 0,8V połączonymi szeregowo.
 • #11
  SlawekKedra
  Level 43  
  adam.eltra wrote:
  Zwróćmy uwagę , że jest włączona zaporowo, tak jak dioda Zenera,

  Ta dioda nie jest taka jak diody Zenera. Dioda Zenera w kierunku przewodzenia ma spadek napięcie taki jak zwykła dioda. BAP811 przy napięciu wstecznym 6V ma prąd mniejszy niż 1uA.
 • #12
  BANANvanDYK
  Level 40  
  Odkop!
  Diodę BAP811 można spróbować zastąpić czerwoną diodą LED, jeśli jest możliwość regulacji. Działa skutecznie w odbiornikach radiowych Selena 216, w miejsce jeszcze gorszego (awaryjnego) elementu produkcji radzieckiej. W ostatniej serii produkcyjnej (1992 rok) producent radioodbiornika zastosował w nich radziecką diodę podczerwieni. Niestety typowa dioda IR to niższe napięcie przewodzenia, tak samo jak dwie zwykłe diody przełączające np. 1N4148 połączone szeregowo. Dioda Zenera o takim napięciu stabilizacji to dość trudno dostępny towar.
 • #13
  adam.eltra
  Level 12  
  Właśnie wymieniłem diody 1N4148 bo mi pływały obroty w Mai, bo zastosowaniu diod Zenera 0,8V śmiga aż miło.