Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyciszanie dysków twardych...jak?

bluealfa 29 Jun 2005 22:07 25119 47
    luke666
    Level 33  
    [quote="daur"]Ja zrobiłem takie "szelki" i dysk mam do podwieszonego pod wnękami na dyski. Można go podwiesić za pomocą dętki od roweru. Ja użyłem czegoś innego ale nie wiem jak to nazwac. Ważne żeby było to elastyczne.quote]
    Może był to kondom ;)
    Ja też mam podwieszony dysk WDC 80GB 7200rpm 8Mb pod wnękami 3,5" ale na gumkach modelarskich (szerokich) a że mam z przodu obudowy na dole wentylator 80x80mm puszczony na 5V to dysk sie nie grzeje ;)
    ADEK107
    Level 16  
    Niestety obudowa po czytniku nie spelnila egzaminu bo jest po prostu zbyt niska i waska. Do eksperymentu uzylem pudelka o wymiarach 16x25cm i wysokosci 10cm . Na pusty dysk SEAGATE ST31276A (20GB)przegrywalem filmy o lacznej objetosci ok 5GB i skasowalem. Dysk w mocowany standardowo w koszyku obudowy osiagnal max. temp 32,5C (czujnik temp przyklejony tasma do obudowy lozyska lalerzy). POGRZEB: Na dno pudelka wysypalem 4cm piasku (z plazy), a na to polozylem zawiniety szczelnie w folie dysk. Calosc zasypalem do samej krawedzi i zamknalem lekko podcietym wieczkiem. Na koniec polozylem "zombie" na podstawie obudowy. Po ponownym przegraniu tych samych filmow max. temp wyniosla TYLKO 36,2C. Moze to i cieplo, ale JAKA CISZA! DYSKU NIE SLYCHAC. Soku postaw kumplowi stosowny napitek za dobry pomysl. Moze zamiast piasku lepszy bylby olej transformatorowy? Lepiej przewodzi cieplo i jest izolatorem, ale ja takiego nie posiadam. POZDRAWIAM radykaly odlam VOODOO.
    Pytong
    Level 32  
    Ciekawe jak ten dysk popracuje sobie normalnie kilkanaście godzin. Obawiam się, ze taki kilkunasto minutowy test niewiele jak na razie mówi o funkcjonalności takiego rozwiazania. I niewielkie znaczenie ma czy dysk obciązymy na 100% czy bedzie w stanie jałowym.
    suchejro
    Level 14  
    Ja użyłem do wyciszenia i odbioru ciepła - akwarium które stoi koło kompa. Dysk włożyłem do specjalnego worka używanego do przechuwywania żywności w systemie próżniowym, uszczelniłem wszystko wokół kabelków przy pomocy glutownicy, odessałem powietrze żeby dysk miał dobry kontakt z wodą poprzez folię, przeprowadziłem próbę szczelności...i działa już od ponad roku. Ja zyskałem ciszę a ryby grzałkę :)
    Adwil
    Level 15  
    zet64 LoL twój pomysł jest "niezwykle" oryginalny gorzej jak ktoś sie nie zna to usmaży i dysk i rybki :P
    nowikzdw
    Level 22  
    Ludzie ale wy kombinujecie! Ja mam dysk w kieszeni HDD i musze przeznać że jego temperatura bardzooo spadła a po za tym niee ma żadnych drgań czyliniee hałasuje;) Ja mam dysk Wester Digital 40 GB 5200 i sunie cicho bez bulu głowy;)
    ADEK107
    Level 16  
    -PYTONG-

W ramach testu zrobilem sobie z zakopanego dysku magazyn dla DC+. Jak do tej pory chodzi metoda 24/24h i zgrywam na niego to co sciagam. Maksymalna temperatura pracy jaka do tej pory osiagnal to 38,3 stopnia, ale tego dnia ogolnie na dworzu i w domu bylo i do tej pory jest czasem bardzo goraco. Tego dnia 26oC w pokoju gdzie stoi komputer. Zaznaczam, ze dysk nie posiada ZADNEGO chlodzenia - tylko piasek w pudelku. Jak sie cos zacznie dziac na pewno powiadomie. Pozdrawiam
    mr_wiewiorek
    Level 14  
    Witam!

Do tej pory tylko biernie czytałem ten temat, ale teraz postanowiłem się odezwać.

Mój Seagate Barracuda 80GB jest całkiem hałaśliwym szkodnikiem :) Nie chodzi mi jednak o dźwięk generowany z wnętrza dysku, ale o bardzo denerwujące buczenie/brzęczenie, z którym do tej pory nie mogłem się uporać. Pojawiało się ono, gdy tylko dysk miał kontakt z jakimkolwiek twardym podłożem. Nie pomagało podkładanie gąbki - po kilku godzinach gąbka się wygniatała i dysk buczał jak dawniej. Folia "bąbelkowa" tylko do czasu spełaniała swoją rolę - po kilku/kilkunastu dniach folia się "uklepywała" i buczenie powracało.

Przed chwilą wykonałem kolejną próbę: jako, że miałem pod ręką rozbebeszoną kalwiaturkę, spróbowałem - za radą kolegi bluealfa - podłożyć pod dysk gumę spod przycisków [gumowy "plaster" z wystającymi "górkami"].

Dysk stał się po prostu niesłysalny!
    Ewentualny szum talerzy i tak zostaje wytłumiony, ponieważ dysk już dawno temu trafił do obudowy po napędzie CD. Z racji, że aktualnie mój komputer nie posiada obudowy i leży sobie elegancko na blacie biurka, :) przydaje się wentylacja hdd - podczas kilkugodzinnego formatowania, dysk potrafił osiągnąc 50st, dlatego obecnie twardy i jego "obudowa" są przewiewane na wylot za pomocą wentylka Arctic Fan 3 [naprawdę cichutki!]

Kolega bluealfa otrzymuje ode mnie 5 punktów za iście genialny pomysł!!
    Linoge
    Level 27  
    w takim razie daje cos ta buda od cdromu skoro i tak musza byc otwory na przelotowe powietrze ... ?
    mr_wiewiorek
    Level 14  
    Puszka pod napędzie na pewno tłumi dźwięki pochodzące z wnętrza dysku i do tego celu wcale nie musi być idealnie szczelna. Trudno mi jest jedynie określić, jak skuteczne jest to tłumienie - u mnie i tak prawie nie słychać szumu talerzy, dlatego nie da się zauważyć wyraźnej różnicy.

Gdyby talerze zaczęły kiedyś głośniej szumieć - wyłożę gąbką ścianki mojej "puszki" i będzie po problemie.
    bluealfa
    Level 12  
    mr_wiewiorek ja też próbowałem z obudową od cd - rewlacja! Tylko zapomniałem o tym wspomnieć wcześniej:) Thx za 5 pkt.
    azbest1988
    Level 14  
    ADEK107 mozesz podać jakieś zdjęcie, albo obrazek jak zrobić takie zombi?
    Loocas
    Level 12  
    Witam!

Bardzo fajny temat a i możliwości wiele..

Osobiście nie znoszę jak dysk chodzi głośno - szczegolnie w nocy! Świst wirujących talerzy i chrobotanie.. jest denerwujące i męczące!
    Miałem wiele dysków i z wyciszaniem było różnie..

Najprostszym sposobem wyciszenia dysku jest zmiana na inny! :) Ze starszych dysków polecam 40GB seagate barracuda ATA IV - wręcz niesłyszalny. Bardzo cichym dyskiem jaki miałem był też samsung SP0802N i na dodatek miał niską temp. Ostatnio też kupiłem pod kątem ciszy niewielki dysk seagate'a ST310014ACE wersja slim, jednotalerzowy 10GB 5400rpm 2MB cache wyciągniety z konsoli Xbox.

Dodano po 37 [minuty]:

Jeśli już jesteśmu zmuszeni do wyciszenia dysku to osobiście odradzam opatulania go w jakieś gąbki itp gdyż może mu znacznie wzrosnąć temperatura co skróci jego żywotność - no chyba że nam nie zależy..

Może nie będe tu opowiadał o gumkach amortyzujących itp rzeczach skupię sie natomiast na extremalnych sytuacjach kiedy to dysk wskutek eksploatacji, zużycia łożysk, uszkodzeniu mechanicznemu jest baardzo głośny!

Obecnie mam 2 głosne dyski jeden z nich fujitsu 20GB drugi samsung SV4002H 5400 rpm.
    Nie są to nowe dyski..

samsunga uzywam na przenosny więc takiego dysku nie ma potrzeby wyciszać ale.. 20GB mam w stacjonarce.. i standardowe wyciszenia nie zdały by egzaminu..

ZROBIŁEM TAK:

1) wyjąłem dysk z kompa
    2) wsadziłem go w kieszeń 5,25"
    3) podpiąłem pod adapter ide/usb z zewnetrznym zasilaczem
    4) zrezygnowalem z jedenj szuflady w biurku.. wyścielilem ją matą i cienką gąbką.. na to poszedł styropian - na nim kieszen 5,25" z dyskiem w srodku. Od góry znów styropian i mata. Kieszeń ma z tylu wentylator wiec zrobilem tunel powietrzny zeby był obieg powietrza dla dysku po czym uszczelniłem wszystko(oprócz komina) zasunąłęm szufladę i podlączylem.
    5) Rezultat?? Dysku prawie wogóle nie słychać(a był bardzo głośny). Temp jest OK bo ma przebieg powietrza - jest lekko ciepły po kilkunastu godzinach pracy).

Tak więc sposobów jest wiele a ten który przedstawilem wymyśliłem na poczekaniu ale zdał egzamin:)

Pozdrawiam
    banawr
    Level 2  
    Witam!

Temat nie jest najświeższy ale ponadczasowy. Od kilku miesięcy borykałem się z problemem rezonansu w komputerze. Rytmiczne powolne buczenie o amplitudzie około 2ch sekund nie pozwalało mi cieszyć się komputerem, nie mówiąc o spaniu z nim w jednym pokoju. Wszystkie komponenty markowe ale bez szaleństw: obudowa: cooler master centurion któryś tam (180zł) zasilacz chieftec 560, karta graficzna asus 8800gt + wymienione chłodzenie arctic cooling , quad 2.4 (fan kitowy).

Nie było łatwo wyśledzić który z komponentów powodował te drgania ponieważ przeważnie znikały one po zdjęciu obudowy. Jakiś czas temu w akcie desperacji wymieniłem nawet wiatrak w zasilaczu na jakiś highendowy (koło 60 zł), ponieważ podejrzewałem go o ten rezonans. Nic nie pomogło i nosiłem już się z przeniesieniem poszczególnych wiatraków na cpu itd na pasywne chłodzenie.

Dopiero wczoraj zidentyfikowałem szkodnika. A w zasadzie szkodników: trzy dyski. Po krótkim researchu najbardziej obiecującą metodą na jaką się natknąłem było montowanie dysków w kieszeniach na cd-romy na... gumę od majtek (jeden sklepowy wygłuszacz dysku kosztuje 50-150 zł). Ponieważ dyski mam trzy a majtki piechotą nie chodzą, wybrałem się do leroy merlin, gdzie jedyną nadającą się do zadania rzeczą była linka elastyczna (4 minimetry, 2,2 zł x 5 metrów = 11 zł). Zakupiłem i po dwóch godzinach zabawy z montowaniem i przewlekaniem jej przez dziurki: voila!!! Wszystko cichutko i żadnego rezonansu :D

Poniżej obrazek po wykonanej pracy jeszcze przed zamontowaniem przedniego panelu :)

Wyciszanie dysków twardych...jak?

tu kopia
    Loocas
    Level 12  
    A jak sprawa z odprowadzaniem ciepła? Gumka niestety nie jest radiatorem :)

Na allegro można kupić za parę złotych różnego rodzaju sanki do montowania dysku w zatoce 5,25" z z śrubami na gumowych dystansach.

Pozdrawiam.
    banawr
    Level 2  
    Witam,

Zaletą rozwiązania jest cena, prędkość montażu (Całość z wizytą w sklepie zajęła około 3ch godzin a w niedzielę po południu większość sklepów komp jest zamknięta) i satysfakcja z profesjonalnie rozwiązanego problemu :)

Kontakt dysku z gumką odbywa się na minimalnej powierzchni, więc nie sądzę żeby był to problem (monitorowałem temperatury speedfanem i < 38 w spoczynku, < 45 w stresie)

Poza tym dyski oddalone są od siebie bardziej niż przy zwykłej instalacji. Jak będą się w przyszłości grzały dodam 12cal wiatrak na froncie ale nie sądzę żeby to było potrzebne.

Pozdrawiam
    pitdel
    Level 10  
    kup instalacje chłodzeniową poprzez ciekły azot