Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszanie dysków twardych...jak?

10 Maj 2005 09:23 24699 47
  • Poziom 12  
    Proszę o porady na temat wyciszania dysków twardych.Każdy ma inne doświadczenie, inną szkołę i zna plusy i minusy takiego chłodzenia...
  • Poziom 12  
    Nie,nie chodzi o chłodzenie.Tylko wyciszanie.Dyski są tak skonstruowane,ze bez problemu moga pracowac w wysokich temperaturach.Ale niektóre firmy nie mialy czasu pomyslec o ciszy...
  • Poziom 14  
    To nie tyle sprawa dyskow samych w sobie bo az takie glosnie nie sa, ale mocowania ich do obudowy i wibracji calek konsrukcji ktora jest nieunikniona przy takich predkosciach obrotowych. Rozwiazaniem moze byc umieszczenie dysku w miescu stacji 5,25 cala i odizolowanie go jakimis gumowymi odbojnikami.
    zobacz tu=http://pc-tuning.pl/index.php?action=search&IDKategorii=64

Kiedys widzialem propozycje polegajaca na wlozeniu Hdd to worka i wrzuceniu do miski z woda :D, ale jakos nie jestem zwolennikiem takich rozwiazan.
    Jesil chodzi o temparatury pracy dyskow to nie przecenial bym ich mozliwosci, dla mnie temperatura graniczna dla dysku to 55-60 stopni. Moj Seagate Barracida ST316082 7AS SCSI Disk Device (160 GB, 7200 RPM, SATA) ma maxymalnie 27 stopni bo owiewa go powietrze z wentyla 120x120 z przodu obudowy
  • Poziom 27  
    gabki itd a ich usytuwanie zalezy od temp dysku
  • Poziom 12  
    Ale jakie gąbki?Są tysiące odmian.
  • Poziom 27  
    sa specjalne do wyciszania podobnie ... jak nie to takie grubsze jak sie czasami do mobo dostaje
  • Poziom 30  
    Metody stare jak świat i skuteczne jak Lepper na blokadzie:

1. Uszczelki gumowe między obudowe, a dysk do tego mata bitumiczna do obłożenia całości, wyprowadzenie chłodzenia radiatorem z nisko obrotowym wiatrakiem.

2. Skrzynka 5,25', wyłożona gabką akustyczną wprowadzenie chłodzenia dwoma niezależnymi wolnoobrotówkami.

Pozdrawiam Lt.
  • Poziom 27  
    bluealfa -> dlatego napisalem wyciszanie=chlodzenie, bo Ty napisales tak :

bluealfa napisał:
    Proszę o porady na temat wyciszania dysków twardych.Każdy ma inne doświadczenie, inną szkołę i zna plusy i minusy takiego chłodzenia...

i nie wiedzialem o co CI chodzi:)

pozdrwiam
  • Poziom 11  
    heh dysk grzac sie nie może to po pierwsze napisz jaki masz dysk to tez ważne najważniejsze jest odizolowanie od obudowy można do tego użyć :P tego co ja czyli gumek używanych w cdromach :D przeciwwstrzasowych a zreszta dysk twardy chodzi ci głośniej niż wentylatorki na obudowie , procku ,k-g? no nie wiem mozna uzyc też korak ewentualnie takiego jak na ściany sie daje do chaty
  • Warunkowo odblokowany
    MNICH_1987, dokładnie. Mi się wydaję, że wiatraczek od proca głośniej chodzi niz twardy :D
    Zależy też co chciałbys wyciszyć, jeżeli sam twardy, to zgadzam się z przedmówcami, jeżeli przy okazji całego kompa, to możesz użyć do tego np. pad-ów od myszki ponoć dobrze się sprawdzaja.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    no u mnie dysk jest najglosniejszy a potem zaraz wentyle na ok 4V puszczone ...
  • Poziom 27  
    Ja też będę musiał znaleźć jakiś sposób na wyciszenie mojego dysku SP0802N, nie chodzi mi o wyeliminowanie dragań wtedy gdy coś łąduje, tylko wyciszenie go podczas spoczynku.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    heh dysk grzac się nie może to po pierwsze

Bardzo ciekawa opinia. Jasne ze dyski 5.400rpm nie osiagaja tempertur w jakis zastraszajacych granicach, ale 7.200 lub 10.500 to juz na pewno
  • Poziom 12  
    W pierwszym moim poście w tym temacie wkradł się błąd-zamiast chłodzenie powinno byc wyciszanie.A mój dysk naprawdę chodzi głośniej od wiatraków.Ale muszę napisać, niektóre pomysły są niezłe.Będę eksperymentował.Wyniki opiszę wkrótce.
  • Poziom 32  
    Chmmm podoba mis sie pomysł z wlozeniem Hdd do folii i wrzuceniu do miski z woda, tylko co zrobić z odparowujaca wodą?
    A ten kto nie ma łożysk olejowych w dysku nie wie jak może męczyć metaliczny odgłos silnika dysku.

Ja próbowałem z gąbką zwykła, taką jakiej używa się w materacach. Jednak obłożenie dysku w ten sposób powoduje wysoki wzrost temperatury z 27 stpni do około 60. Pozostałem więc jedynie przy użyciu gąbki jako podstawy wolno leżącego na nim dysku, dodatkowo wytłumienie wnętrza obudowy zwykła wykładziną podłogową. Efekt znakomity.
    Polecam.
  • Poziom 27  
    dyska mozna wlozyc w pelni do gabek tylko trzeba miec wlasnie bloka na niego a tym samym jakiegos wceta ;]
    Jesteś pewien że piszesz po polsku? <zdzich42>
  • Poziom 13  
    Dzwięk z dysku najbardziej roznosi się przez obudowę, więc trzeba by go było od niej odizolować. Ja zrobiłem takie "szelki" i dysk mam do podwieszonego pod wnękami na dyski. Można go podwiesić za pomocą dętki od roweru. Ja użyłem czegoś innego ale nie wiem jak to nazwac. Ważne żeby było to elastyczne. Dzięki temu podwieszeniu jest DUŻO ciszej i chłodzenie jest też lepsze. Można też wnętrze obudowy wyłożyć gąbką tylko trzeba pamiętać, że taka gąbka nie przepuszcza ciepła i komputer może się bardziej grzać. Ale wyłożenie "podłogi" komputera na pewno nie zaszkodzi, gorzej ze ściankami. Mogą one zatrzymywać ciepło.
  • Spec od komputerów
    zawieszony dysk ma gorsze chlodzenie, bo nie ma odpowadzania ciepla do obudowy.
    Najtrudniej wyciszyc szum talerzy i dzwiek silnika.
    Czasem po prostu najlepiej sprzedac/zamienic/kupic cichy dysk. Stuk glowic mozna regulowac programowo. Zwieksza sie wtedy czas dostepu, ale max transfer jest taki sam.
  • Poziom 30  
    Jesli dysk wyje silnikiem (wysoki pisk) to jedynie co można to wstawić go do obudowy po CD-romie i wewnątrz obłożyć go gabka by sie wypocił biedaczek i urosło mu 16 Mb cache ;) ale tak na powarznie to należy wtedy dodać mały wenty.

Jesli trzesie buda to :
    Kijowa buda zrobiona z blachy na puszki do sardynek ;) wsadzamy zwyczajnie w zatoke od 3.5 cala i przykrecamy tak dysk by jedynie wisiał na srubkach a nie był mocno skrecony lub kawałek bąbki i albo na spód obudowy położyć lub w zatoke 5.25.

3 wyjscie zmenić dysk na taki z łożyskami olejowymi.Miałem WD 80 z klasycznym łożyskiem to wiem co to był swist łożysk słyszany z 10 metrów.Teraz mam samsunga 80 i go wogóle nie słysze.
  • Poziom 12  
    MAM POMYSŁ: W zwykłych nieklikających klawiaturach tzn. tych za 15-20 złotych pod klawiszami są gumowe jakby to nazwać KÓŁECZKA.wysokość ok.5 mm szerokość ok.10 mm. Są ruchome w pionie.Więc zero drgań na obudowę.Są gumowe więc się nie ślizgają.Dysk może leżeć na dole w obudowie.Ciepło odprowadza z niego wiatrak umieszczony na przodzie obudowy np. Arctic colling którego termistor umieszczamy na tymże HDD.Taka klawiaturka kosztuje mało, ma 101 klawiszy.Nam jest potrzebne około 20 takich kółeczek maksymalnie.W 5 osób zrzuta-wychodzi po 4-5 zł.Minus-trzeba uważać przy przenoszeniu obudowy.Co wy na to?
  • Poziom 20  
    Tylko ciekawe jaką temperaturkę w takim czymś miał by dysk...
  • Poziom 15  
    jak nie chcecie zeby to było na widoku.. to na allegro są takie w miare wyglądające okładki do dysków.. ponoć świetnie wyciszają.. do tego jakis wentyl na początku i powinno byc cichutko.. tyle ze tego nie przykrecicie do obudowy.. ale to moze lepiej :D nie bedzie drgań..
  • Spec od komputerów
    Ja swojego Szajsunga SP0802N wyciszyłem tak:
    ze starej obudowy wyciąłem kawał koszyka na dyski .końcówkę na 2 dyski w kształcie U,przykręciłem dysk,na dnie obudowy przykleiłem piankę gr.2cm z pudełka od CR-RW,do pianki przykleiłem kosz z dyskiem,kosz połączyłem z resztą obudowy "ekranem"coby była "masa".Dysk stoi na wysokości wentyla z przodu obudowy (120mm,950obr.).Dysku nie słychać wogóle a temp.28-30*C.Polecam.
  • Poziom 13  
    Witam.
    Kumpel ma seagata 7200. Był "strasznie" głośny, nawet jak leżał obok obudowy na dywanie. Kumpel ma wyczulone ucho więc po prostu zakopał ten dysk w pudełku z ziemią. Ma też dodatkowo wc, więc założył na dysk jakiś blok. Od pół roku ma spokój z hałasem. Na wszelki wypadek jednak najważniejsze rzeczy od razu archiwizuje na płytach.
  • Poziom 12  
    Najlepszym sposobem wyciszenia dysku, są oryginalne kieszenie 5,25. Obłożone są one dookoła gumami, które nie pozwalają na jakąkolwiek wibracje dysku. Są to też gąbki i gumki, które ludziska montują pod i nad dyskiem, ale z mojego punktu widzenia to się nie sprawdza :(

Na twoim miejscu sprawdziłbym też obudowę, czy nie klekocze, bo może ona być głównym sprawcą tego hałasu.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Sok napisał:
    Witam.
    Kumpel ma wyczulone ucho więc po prostu zakopał ten dysk w pudełku z ziemią. .

:O hardcorowiec
  • Poziom 16  
    WITAM

Fulko, a nie wiesz, ze najprostrze to czasem najlepsze? Ja tam sprubuje zrobic jak kumpel Soka. Mam stary czytnik i wrzuce do niego dysk zawiniety w folie. Calosc zasypie piachem i uszczelnie. Puzniej Wam napisze co wyniklo z "pogrzebu" ;) bo to troszke potrwa...