Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega16 - Podłączanie/realizacja schematu

wacuu 25 Gru 2014 20:40 480 1
  • #1 25 Gru 2014 20:40
    wacuu
    Poziom 11  

Witam,
    zgodnie z sugestią kilku użytkowników tego forum swoją przygodę zacząłem od strony mikrokontrolery.blogspot.pl. Poczytałem, budując sobie jakąś bazę w oparciu o pamiętniki Drzaśka. Różnica pomiędzy moim a jego wyposażeniem jest taka, że ja mam programator USBasp(czyli chyba bez znaczenia) i Atmege16. Z samym uC nie mam problemu, bo w oparciu o dokumentację podpinam się do odpowiednich nóżek, ale problem sprawiają mi schematy. (Pracuję na płytce stykowej)
    Atmega16 - Podłączanie/realizacja schematu Atmega16 - Podłączanie/realizacja schematu
    Co do schematu pierwszego: czy jak na 'skrzyżowaniu' jest kropka, to znaczy, że wszystkie kabelki się tam łączą? w sensie czy mam to połączyć wsadzając do jednego 'rzędu' na płytce?
    To drugie to ma być stabilizator napięcia. Czyli wszystko co będzie się podpinać do napięcia, jest podłączone do wyjścia ze stabilizatora w mniej lub bardziej bezpośredni sposób, tak?
    Pytanie z innej nieco beczki: używam kondensatorów o nieco większej pojemności. Z tego, co zrozumiałem na stronie i w podręczniku do fizyki, jedyna konsekwencja to dłuższe ładowanie na początku po podłączeniu. Czy to prawda?

I pytanie czysto techniczne: jak wyciągnąć mikrokontroler ze stykówki tak, żeby nie wyłamać z niego nóżek?

0 1
  • Pomocny post
    #2 25 Gru 2014 20:45
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tak, jeśli na schemacie dwa połączenia krzyżują się i jest kropka to znaczy, że są ze sobąfizycznie połączone.
    Co do stabilizatora - na wyjściu masz napięcie o gwarantowanej wartości i zwykle z niego się korzysta. Na twoim schemacie na wejściu dodałbym nieco większy kondensator elektrolityczny. Jeśli funkcją kondensatora jest tylko filtrowanie napięcia to dodanie większego zazwyczaj nie jest problemem. Lecz funkcja kondensatorów nie ogranicza się do filtrowania i nie każdy kondensator można zmienić.
    A mikrokontroler ze stykówki wyciągam podkładając pod niego płaski śrubokręt, najpierw z jednej strony, potem z drugiej i delikatnie się go wyciąga.

0
  Szukaj w 5mln produktów