Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Elektrolux EWT10120W - Nie załącza przekaźnika grzałki. Nie grzeje wody.

kesa 25 Gru 2014 21:23 2217 12
  • #1 25 Gru 2014 21:23
    kesa
    Poziom 9  

Witam
    Pralka Elektrolux EWT10120W nie załącza przekaźnika sterującego grzałką(brak napięcia 12v, napięcie 240 na stykach prawidłowe).

1.)Grzałka sprawdzona - Sprawna
    2.)Termostat czujnik temperatury w grzałce sprawdzony- pracuje ale nie wiem jakie powinien mieć wartości mój ma takie: 90st.-0,8kohm / 25st.-4kohm
    Pracuje płynnie można zrobić dokładną charakterystykę.
    3.)Pozycjoner bębna sprawdzony- przy braku ruchu brak przewodności.
    - ruch zwarcie.
    4.)Programy przebiegają teoretycznie prawidłowo poza graniem grzałki. Jak była sprawna to ponoć dłużej prała a jak nie grzeje to pierze dużo szybciej.

Edit// Kupiłem drugą płytę sterującą zapewniany że testowana i 100% sprawna.
    Po wymianie nic się nie zmieniło dalej nie załącza grzałki. Więc albo to samo uszkodzenie na płycie albo termostat powinien mieć inne parametry.
    Więcej pomysłów brak.

Zna ktoś przyczynę albo parametry jakie powinien mieć czujnik?
    Dziękuję za podpowiedzi.

0 12
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 25 Gru 2014 21:43
    zbyszeks0
    Specjalista AGD

Myślę że przyczyny powinieneś poszukać na płycie sterującej przekaźnikiem.Powodzenia.

0
  • #3 25 Gru 2014 21:47
    kesa
    Poziom 9  

No szukałem, tylko tam za bardzo nie ma co szukać. Może ktoś rozwiązał ten problem i będzie wiedział. Bo logika podpowiada że to przełącznik programatora nie zasila przekaźnika grzałki lub też procesor sterujący sfiksował. Ale pewności nie ma.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 25 Gru 2014 22:46
    SERSLAVA
    Poziom 9  

błąd w trybie serwisowym ??? Przytrzymaj " gwiazdy , pauza " i "płukanie " powinna migać przycisk " gwiazdy , pauza " liczbę mignięć będzie toostatni błąd .

1
  • Pomocny post
    #5 25 Gru 2014 22:49
    peter falk
    Specjalista AGD

kesa napisał:
    25st.-4kohm

Trochę za mało. Przy 25°C pownno być ok. 5,5kΩ

0
  • Pomocny post
    #6 25 Gru 2014 23:11
    SERSLAVA
    Poziom 9  

Variations of NTC resistance
    Temperature (°C) Resistance (Ohm)
    25 4815 +- 207
    40 2563 +- 102,5
    60 1196 +- 26,31
    80 602 +- 19,89
    NTC-Sensor
    1. NTC resistance
    2. Metallic casing
    3. Connections
    4. Plastic casing

Dodano po 4 [minuty]:

czujnik Instrukcja

1
  • #7 25 Gru 2014 23:56
    kesa
    Poziom 9  

Ta instrukcja serwisowa super sprawa i wiele wyjaśnia. Ale nie mogę na niej znaleźć co steruje przekaźnikiem grzałki. Czy tego tam nie ma czy to ja niedowidzę?

0
  • Pomocny post
    #8 26 Gru 2014 00:10
    SERSLAVA
    Poziom 9  

Przekaźnik zawiera procesor ULN2004 (2003 ), ale muszą być znane ostatni błąd w pamięci urządzenia. Błąd (miga przycisk START )wiele rzeczy do powiedzenia

0
  • #9 26 Gru 2014 00:21
    kesa
    Poziom 9  

SERSLAVA napisał:
    Przekaźnik zawiera procesor ULN2004 (2003 ),...

ZAWIERA?Czy to zwykła literówka i miało być ZWIERA? Bo tak mi się wydaje.

Jak będę przy sprzęcie to posprawdzam czy są jakieś błędy i opiszę dalej.

0
  • Pomocny post
    #10 26 Gru 2014 00:32
    SERSLAVA
    Poziom 9  

złe pisanie w języku polskim , ponieważ mieszkam na Ukrainie . Рrzepraszam

0
  • #11 26 Gru 2014 04:08
    kesa
    Poziom 9  

SERSLAVA napisał:
    złe pisanie w języku polskim , ponieważ mieszkam na Ukrainie . Рrzepraszam

@SERSLAVA Nie ma za co "Przepraszać" literówki się zdarzają. Za to ja mam wielki powód do Podziękowania za okazaną pomoc.

0
  • Pomocny post
    #12 26 Gru 2014 11:24
    TONI_2003
    Moderator

kesa napisał:
    Ale nie mogę na niej znaleźć co steruje przekaźnikiem grzałki

Cofnięcie się do tyłu po obu stykach przekaźnika (sprawdź jeszcze diodę 1N4148-czerwona w piętą równolegle do cewki przekaźnika) grzałki doprowadzi cię do celu jak jest sterowana i skąd...
    Pralka Elektrolux EWT10120W - Nie załącza przekaźnika grzałki. Nie grzeje wody.

2
  • #13 26 Gru 2014 22:20
    kesa
    Poziom 9  

Panowie gorące podziękowania za udzieloną pomoc szczególnie SERSLAVA i TONI_2003.

Elektronika sprawdzona (dioda itd.)- sprawna. Książka serwisowa niezwykle pomocna w lokalizacji usterki. Po załączeniu testu pralka nie przeszła testu szczelności (odnaleziona uszczelka bębna i uszkodzone łożysko lewe) ciekła woda i układ prawdopodobnie z tego powodu nie załączał grzałki.
    W czasie testu pompy obiegowej grzałki (test 6) grzałka normalnie się załącza.
    Jeśli uda mi się zdobyć łożysko i uszczelkę bębna (rozsypała się w pył) to dopiero będę mógł potwierdzić czy to była przyczyna usterki i powód niezałączania przekaźnika grzałki.

Myślę że temat można zamknąć (chyba że z czasem dopiszę po wymianie łożyska i uszczelki czy problem rozwiązany).

Gorąco pozdrawiam Paweł

0