Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips MCM166 - brak dźwięku

a2d2a2m 26 Dec 2014 00:11 2469 14
    a2d2a2m
    Level 15  
    Wieża Philips MCM166 brak dźwięku. Wieża normalnie się uruchamia, działa wyszukiwanie programów. Jedyne, co nie działa to mute i oczywiście całkowity brak dźwięku. Na wyświetlaczu jest znak, że został odebrany sygnał z pilota ale mute się nie pokazuje. Jedynie kiedy na wyświetlaczu pokaże się mute, to gdy w czasie szukania stacji wciśnie się na pilocie mute, wtedy pokaże się na wyświetlaczu ale jak znajdzie stację ,to mute gaśnie i nie daje się załączyć. Wieża podobno przestała grać nagle. Nie mam schematu ale z tego, co zauważyłem, to procek na panelu głównym steruje też załączaniem zasilania układów na płycie głównej i jest nim np. układ UE2314, który steruje końcówką mocy. Samo wymuszanie tego napięcia nic nie daje, bo procek komunikuje się z tym układem cyfrowo. Odłączanie zasilania ma chyba tylko związek z trybem oszczędzania prądu ( tryb eco). Ma ktoś może jakieś doświadczenia w serwisowaniu tego sprzętu lub może schemacik. Wg mnie, to winny jest procesor na panelu sterującym ma on naklejkę GY668 v.1. Nie zrywałem, żeby sprawdzić, co to za układ. Z góry dzięki za wszelką pomoc.
    a2d2a2m
    Level 15  
    Dzięki Kolego. Po krótkiej analizie schematu utwierdzam się, że to winny jest układ GY668. Brak możliwości wyciszenia (mute się nie załącza) i brak napięcia sterującego tranzystorem, który podaje napięcie na układ UE2314 wskazuje na GY668. Jeżeli jestem w błędzie, to bardzo proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. GY668 wszystkim steruje prawidłowo tylko nie steruje głośnością.
    SlawekKedra
    Level 43  
    Nie mam pojęcia czy Twoje myślenie jest prawidłowe ponieważ nie widziałem schematu tylko wskazałem miejsce gdzie on jest. Generalnie jeśli gdzieś są procesory to się do tego staram nie dotykać przynajmniej tu na forum ponieważ nie do końca je rozumiem.
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Zagłębiłeś się w procesory a wzmacniacz końcowy działa ?
    Józio17
    Level 29  
    a2d2a2m wrote:
    brak napięcia sterującego tranzystorem, który podaje napięcie na układ UE2314

Nie bardzo rozumiem, ten sam tranzystor podaje napięcie na stabilizator tunera, a ten działa, brak zasilania IC2?
    a2d2a2m
    Level 15  
    SERVICE-AV wrote:
    Zagłębiłeś się w procesory a wzmacniacz końcowy działa ?

Kolego końcówka mocy jest ok.. Wymieniłem nawet na nową ale efekt ten sam. Dotykając na wejściu końcówki mocy słychać "buczenie". Brak sygnału na wejściu, bo nie ma prawa go być, jak przedwzmacniacz nie ma nawet zasilania. Po wymuszeniu zasilania na tym układzie nadal brak dźwięku. Ewidentnie procesor na panelu wyświetlacza nie steruje.
    Józio17
    Level 29  
    a2d2a2m wrote:
    Brak sygnału na wejściu, bo nie ma prawa go być, jak przedwzmacniacz nie ma nawet zasilania

Więc czemu przedwzmacniacz nie ma zasilania?
    Stabilizator tunera i przedwzmacniacza zasilany jest z tego samego źródła.
    a2d2a2m
    Level 15  
    Józio17 wrote:
    a2d2a2m wrote:
    Brak sygnału na wejściu, bo nie ma prawa go być, jak przedwzmacniacz nie ma nawet zasilania

Więc czemu przedwzmacniacz nie ma zasilania?
    Stabilizator tunera i przedwzmacniacza zasilany jest z tego samego źródła.

Kolego na PWR/ON brak wysterowania.
    Józio17
    Level 29  
    a2d2a2m wrote:
    Wieża normalnie się uruchamia, działa wyszukiwanie programów. Jedyne, co nie działa to mute i oczywiście całkowity brak dźwięku.

Więc jak to rozumieć?
    a2d2a2m
    Level 15  
    Wieża się uruchamia, można wybrać źródło, wyszukuje programy stereo się zapala, sterowanie cd działa ale w głośnikach cisza. Nie działa załączanie mute, na wyświetlaczu się nie załącza, tylko gdy jest w czasie wyszukiwania search wtedy wsiśnięcie z pilota mute zapla się na wyświetlaczu ale gdy wyszuka stację, to natychmiast gasnie napis mute. Cały czas cisza w głośnikach obojętnie na wybrane źródło. Procek nie podaje napięcia na pwr/on, a tym samym brak zasilania układu przedwzmacniacza . Nawet jak "ręcznie" wymusiłem napięcie, to i tak cisza, bo układ UE2314 jest sterowany przez IC2. Może procek winie niesłusznie ale wg mnie powinien podać zasilanie i dopiero sterować przez IC2.
    Józio17
    Level 29  
    Mylisz się Kolego, czy wieża daje się włączyć i wyłączyć?
    Skoro jest zasilanie tunera, to i zasilanie przedwzmacniacza powinno być, no chyba że stabilizator przedwzmacniacza uszkodzony.
    a2d2a2m
    Level 15  
    Włącznie i wyłącznie działa prawidłowo. Czy patrzyłeś na schemat. który inny Kolega podał wyżej, to odwołam się do oznaczeń. Brak wysterowania tranzystora Q7, a ten steruje Q22, a potem na stabilizator 9V1 i na układ UE2314. Jeszcze wieczorem posprawdzam dokładnie już ze schematem.

Problem rozwiązany. Kolega Józio17 miałeś rację. Poprzednio, jak sprawdzałem, to nie miałem schematu, potem z pamięci i patrząc na schemat błędnie opisłem usterkę. Faktycznie nie było zasilania układu UE2314 ale procesor prawidłowo podawał sygnały. Winny był elektrolit C45 w układzie stabilizacji napięcia dla UE2314. Miał zwarcie i stąd brak napięcia. Nie wiem czy to jakiś błąd czy celowe działanie producenta. Elektrolit był na napięcie 16V, a napięcie dochodzące było ok.18V.
    Ważne, że sprzęcik działa. Dzięki Koledzy za pomoc w temacie. Ze schematem zlokalizowanie usterki trwało kilka minut, a tak to męczarnia.
    Józio17
    Level 29  
    Na C45 nie może być wyższego napięcia niż napięcie diody zenera (9,1V), jeżeli jest 18V radzę szybko doprowadzić stabilizator do ładu.
    a2d2a2m
    Level 15  
    W sumie masz rację. Miałem na myśli napięcie dochodzące do tego stabilizatora. Dioda jest ok. kondensator ma zwarcie. Może jakiś impuls go rozwalił lub trafił się wadliwy .Stąd brak napięcia.