Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka MASTERCOOK typ SPF-1100E nie włącza się.

bubu12 26 Gru 2014 08:57 1677 5
  • #1 26 Gru 2014 08:57
    bubu12
    Poziom 7  

witam
    mam taką pralkę MASTERCOOK typ SPF-1100E ,ale nie włącza się

sprawdziłem:
    kabel zasilający ok
    filtr na zasilaniu ok
    włącznik główny ok
    triak ok
    przekaźnik ok
    płytka elektroniki bez widocznych uszkodzeń ok

nie jestem pewny:
    1. czujnik w drzwiach [ma opis C N L i widać na rysunku zestyki między C i N,
    a między N i L uzwojenie cewki] uzwojenie ma ok.500om ok ,ale na stykach nie ma zwarcia mimo naciskania zapadki od drzwi
    2. silnik od programatora po odlutowaniu 1-go przewodu na uzwojeniu ma 11kohm

- jak sprawdzić ten czujnik w drzwiach ?
    - czy te 11 kohm na uzw. silniczka to nie za dużo ? i czy mogę go podłączyć bezpośrednio pod 230V żeby sprawdzić czy działa/kręci się w programatorze i nic nie uszkodzę ?

planuję jeszcze szczotki silnika głównego sprawdzić

co jeszcze sprawdzić ? żeby uruchomić pralkę

0 5
  • Relpol
  • #2 26 Gru 2014 15:54
    bubu12
    Poziom 7  

zrobiłem krok do przodu i krok w tył

1.podłączyłem silniczek w programatorze do 230v - działa /kręci się ,programator przeskakuje sobie

2.przykręciłem obudowę bębna śrubami transportowymi i przewróciłem pralkę na bok ,żeby dostać się do silnika głównego i żeby nic się nie pourywało przy tym
    -wzrokowo sprawdziłem przez szczelinę widać ,że szczotki są i dotykają wirnika
    -odpiąłem zaciski od szczotek i miernikiem sprawdziłem ,jest przejście od szczotek do wirnika
    -nie wyciągałem szczotek bo nie mam takiego imbusa krótkiego - ale to zbędne
    -i między szczotkami też jest przejście uzw. silnika 3,7oma ma

krok w tył jest taki ,że podłączyłem 230V do tych szczotek na 2 sek.silnik zabuczał ,ale nie zakręcił . później doczytałem ,że jakoś inaczej się go podłącza bo ma 6 kabli w kostce i jeszcze 2 dodatkowe ,chyba od czujnika temperatury. czyli źle podłączyłem [trochu zaśmierdziało,ale raczej się nic nie skopciło] nie wiem jak go podłączyć i które kable zmostkować - wrzucam foto

i jeszcze ten czujnik drzwi - jak go sprawdzić ? on tam ma uzwojenie jakieś - jakie napięcie tam podłączyć żeby sprawdzić czy działa ?

Pralka MASTERCOOK typ SPF-1100E nie włącza się. Pralka MASTERCOOK typ SPF-1100E nie włącza się. Pralka MASTERCOOK typ SPF-1100E nie włącza się.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 26 Gru 2014 19:09
    marwud6
    Poziom 17  

Sprawdź drzwiczki i bolec, który wchodzi w blokadę, czy nie jest uszkodzony. Jeśli jest dobry - wymień blokadę drzwiczek.

bubu12 napisał:
    podłączyłem 230V do tych szczotek na 2 sek.silnik zabuczał ,ale nie zakręcił

Sprawdzenie silnika komutatorowego masz tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=571469

0
  • #4 26 Gru 2014 19:14
    bubu12
    Poziom 7  

najpierw chciałbym sprawdzić tą blokadę drzwiczek ,bo mam ją już na wierzchu - tylko jak ?
    czy mam tam podłączyć 230V pod tą cewkę ,styk N i L i powinno nastąpić połączenie styków
    C i N od razu czy po przesunięciu tego metalowego zaczepu z literą M i czy takim napięciem to zasilić ?

właśnie ten temat znalazłem jak sprawdzić ten silnik ,ale nie wiem jak połączyć z samego opisu - sprzydałby się jakiś rysunek ,kolory kabli są na foto ale jest ich 6-ść i nie wiem które mam połączyć ?

0
  • Pomocny post
    #5 26 Gru 2014 19:30
    marwud6
    Poziom 17  

Możesz sprawdzić na "krótko". Podłącz przewód biały (C) z brązowym (L) na styku L.

Dodano po 2 [minuty]:

Po podłączeniu włącz pralkę.

Dodano po 8 [minuty]:

bubu12 napisał:
    właśnie ten temat znalazłem jak sprawdzić ten silnik ,ale nie wiem jak połączyć z samego opisu - sprzydałby się jakiś rysunek ,kolory kabli są na foto ale jest ich 6-ść i nie wiem które mam połączyć ?

Żółte przewody są od tacho - zostawiasz je. Zasilanie dajesz na szczotkę i uzwojenie stojana. Pozostałe dwa przewody, czyli od drugiej szczotki i drugi od stojana mostkujesz.

0
  • #6 26 Gru 2014 19:33
    bubu12
    Poziom 7  

dzięki coś ruszyło - a robiłem tak na początku tylko w odwrotnej kolejności :/
    najpierw podłączałem pralkę do gniazdka ,później włącznik główny ,a na końcu zwierałem C z L - czeski błąd

------------------------------------------------------------------------------------
    roznitowałem ten czujnik i wyczyściłem zaśniedziałe zestyki
    później skręciłem śrubkami i pralka działa - OK

koszt naprawy ~ 10zł ,bo przy tych moich manewrach zepsułem przekaźnik
    na płytce elektroniki i zamontowałem stary polski z lat 60-tych na kabelkach :)
    w którym zmieściłoby się 10 tych małych japońskich ,będę go musiał wymienić

Temat do zamknięcia . Dzięki :D

0