Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NAD3240PE - Spalony prawy kanał

26 Gru 2014 13:05 3528 65
 • Poziom 27  
  Do rzeczy:

  Wzmacniacz trafił do mnie z brakiem tranzystorów mocy kanału prawego. do tego upalone elementy:

  R466 R468 R472 R460 R432 R426 R428 R456
  Q420 Q422

  Brak: Q424 Q428 Q418 Q430 Q426

  Ten NAD to kawał dobrej maszyny, a nie chciałbym żeby trafił tam skąd go mam:) Do tej pory naprawiałem sprzęty rodzimej produkcji, gdzie stopień skomplikowania konstrukcji nie był duży. Uszkodzenia były dość typowe.
  Jednak przy tym wzmacniaczu sprawa się komplikuje z racji tego iż schemat w sieci który jest nie jest dobrej jakości. Ciężko z niego odczytać wartości tych elementów. Może ma ktoś porządny schemat do tego wzmacniacz ? Przyznam się bez bicia że to może być moje wyzwanie :) Może ktoś spotkał się z tym u siebie na "stole" ? Wszelkie sugestie mile widziane. Do tej pory wylutowałem spalone rezystory oraz te dwa tranzystory, wyczyściłem druk oraz radiator z nadmiaru pasty.

  Dodam, że lewy kanał gra poprawnie.
 • Poziom 35  
  konti napisał:
  Dodam, że lewy kanał gra poprawnie.

  To masz ,,wzorzec".
 • Poziom 27  
  Witam

  Zamówiłem 2sa970 i 2sc2240 dlatego popaliło te rezystory bo te tranzystory były przebite B-C, lub B-C-E Te które były uszkodzone wymienię i zobaczę co dalej będzie. Spróbuję uruchomić to tak po kolei blokami najpierw para różnicowa itd. Pytanie czy na samych tranzystorach sterujących przy poprawnych parametrach wzmacniacz powinien zagrać ? Kolejna sugestia to brak rezystorów emiterowych. Nie wiem dokładnie jak dalej go ugryźć, a nie chciałbym upalić tych tranzystorów pomierzyłem napięcia i są takie :

  2x47V przy 8 ohmach i po przełączeniu na 4 ohmy spada do 2x40V
  Drugie zasilanie tranzystorów 2sa970 i 2sc2240 to 2x77V
  Nie wiem dlaczego NAD zastosował takie rozwiązanie ? Wydaje mi się że te 2x47V jest stabilizowane dla samych tranzystorów mocy ? Nie do końca rozumie jak działa ten układ i dlaczego napięcie jest takie duże. Jeżeli jest osoba która naprawiała bądź rozumie działanie proszę o wyjaśnienie.

  Ps. Dalsze pomiary jak przyjdzie paczka z elementami, a zamówiłem cały komplet elementów.
  Tutaj jest schemat który zdobyłem. PREDATOR zamienił na ten lepszy żeby nie dublować tematu. Na dole 6 strony.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12636208
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  konti napisał:
  Pytanie czy na samych tranzystorach sterujących przy poprawnych parametrach wzmacniacz powinien zagrać ?

  Nie zagra wogóle.
  konti napisał:
  Nie wiem dlaczego NAD zastosował takie rozwiązanie ? Wydaje mi się że te 2x47V jest stabilizowane dla samych tranzystorów mocy ?

  Te napięcia nie są stabilizowane. Normalnie tranzystory mocy i sterujące nimi są zasilane napięciem 2x40V lub 2x47V zależnie od położenia przełącznika impedancji. Napięcie 2x77V jest dołączane do tych tranzystorów w razie potrzeby na krótką chwilę podczas jakichś szczytowych impulsów z którymi normalne zasilanie by sobie nie poradziło. Podczas kiedy dołączone jest to napięcie, to niższe napięcie które normalnie zasila tranzystory jest blokowane. Dzięki temu wzmacniacz może w szczycie oddać znaczną moc pomimo stosunkowo niewielkiego transformatora
 • Poziom 27  
  Czyli Napięcie 2x77V Jest za wysokie bo w piku dochodzi do 154V + jakaś szpilka z indukcji głośnika lub niepewne połączenie i tranzystory lecą, bo 2sd1047 i 2sb817 są na 160V. Czyli na granicy swoich parametrów. Pytanie Uruchamiać stopniowo, czyli blokami i sprawdzać sobie pomiarami poprawność działania, a na koniec wsadzić wszystkie elementy?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  konti napisał:
  Czyli Napięcie 2x77V Jest za wysokie

  Nawet jeśli tak jest to w zasadzie nic z tym nie można zrobić.

  konti napisał:
  Pytanie Uruchamiać stopniowo, czyli blokami i sprawdzać sobie pomiarami poprawność działania, a na koniec wsadzić wszystkie elementy?

  Można uruchomić układ montując 9 tranzystorów z lewej strony schematu ale musisz sztucznie zapiąć pętlę sprzężenia zwrotnego ponieważ w przeciwnym razie napięcia na tych stopniach będą nieprawidłowe i nie będzie wiadomo czy jest to sprawne czy nie koniecznie
 • Poziom 27  
  Witam, czyli lutuje:
  jako pierwsze Q403
  Q407

  jako drugie Q404
  Q408

  jako trzecie Q410
  Q412

  jako czwarte Q414
  Q416

  jako piąty Q418

  Teraz jakie punkty złapać aby obciążyć te sprzężenie zwrotne ?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Powinien być połączony kolektor lub emiter Q418 z miejscem w którym spotykają się emitery tranzystorów końcowych. W tej konfiguracji na wyjściu powinno być zero V lub powinno się dać wyregulować tak aby było 0V za pomocą potencjometru VR402. Ponadto pomiędzy kolektorem a emiterem Q418 powinno wystąpić napięcie ok. 3,6V, które powinno dać się regulować w pewnym zakresie za pomocą potencjometru VR404. Ponadto tak skonfigurowany kanał powinien działać na słuchawkach. Głośnika nie należy do niego podłączać na tym etapie
 • Poziom 27  
  Super, jak tylko dojdą elementy zabieram się do pracy. Mogę podebrać sygnał z kondensatora C422 plus podłączony pod kolektor a minus okładziny pod emiter, wiec ok.
 • Poziom 42  
  Tylko tego Q418 brakuje z tych dziewięciu?
 • Poziom 27  
  On jest dziewiątym tranzystorem, bo go nie było w ogóle. Także jest też zamówiony :) Zamówiłem więcej w razie czego za 2sa1360 dostałem 2sc2621
  a za 2sc3423 BF470

  2sb817 i 2sd1047 miałem wcześniej więc zakup odpadł.

  NAD3240PE - Spalony prawy kanał
 • Poziom 42  
  W tych zamiennikach należy zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne napięcia czy nie są niższe niż w oryginalnych
 • Poziom 27  
  2sc2621 Vcbo 300V i VCEO 300V
  BF470 Vcbo 250V i Vceo 250V

  Więc będzie wporządku

  Diody zenera wziąłem na zapas pomierzyłem je i pomiar jest ok, nie wiem jak zachowają się pod obciążeniem nie są drogie a wymienić można żeby później uniknąć nieporozumień i błędnych parametrów.

  Edit:

  Witam ponownie

  Mam włączony soft cliping, ale dioda zamiast świecić na pomarańczowo świeci na zielono czy to ma jakieś powiązanie z niesprawnym kanałem ?

  Tranzystory wstawione 2sc2240 i 2sa970
  zakończenie Q418
  Pomiary:
  Po podłączeniu miernika pomiędzy C-E q418 ustawione 3.7V, oraz wyregulowane vr402 0V na wyjściu

  Po podłączeniu słuchawek pod emiter i masę dźwięk w słuchawce jest choć charczący - tak ma być ?

  Wlutowane Q420 i Q422 napięcia na nich są w porządku.

  Wlutowane wszystkie tranzystory, mam napiecie stale na wyjściu 10V daje się regulować VR404 w zakresie 9-10V Sekcje do Q418 sprawdziłem jeszcze raz. Działa poprawnie tzn jest charczący dźwięk. Podstawione Q420 i Q424 dalej 10V
 • Poziom 42  
  konti napisał:
  Mam włączony soft cliping, ale dioda zamiast świecić na pomarańczowo świeci na zielono czy to ma jakieś powiązanie z niesprawnym kanałem ?

  A świeciła kiedykolwiek na pomarańczowo? Ze schematu wynika że dwie sekcje tego przełącznika obsługują rzeczywiste obwody soft clippingu a trzecia sekcja załącza diodę która sygnalizuje że ta funkcja jest włączona.
  konti napisał:
  Tranzystory wstawione 2sc2240 i 2sa970
  zakończenie Q418

  Czy na tym etapie połączyłeś kolektor lub emiter z miejscem gdzie łączą się emitery tranzystorów końcowych?
  konti napisał:
  Po podłączeniu miernika pomiędzy C-E q418 ustawione 3.7V

  Jaki był zakres regulacji tego napięcia?
  konti napisał:
  Po podłączeniu słuchawek pod emiter i masę dźwięk w słuchawce jest choć charczący - tak ma być ?

  Teoretycznie powinien to być czysty dźwięk chyba że masz jakieś niskoomowe słuchawki.
 • Poziom 27  
  Podłączałem kolektor lub emiter pod ten punkt i z tego punktu normalnie już według schematu z gniazda słuchawkowego przez redukcje duży/mały jack słuchawki . Po podłączeniu dokonałem pomiaru i ustawienia na 3.7V i wyregulowałem żeby było 0V
  Słuchawki jakieś chińskie douszne.
 • Poziom 42  
  Ok, czy w tej chwili jest wszystko wlutowane?
 • Poziom 27  
  Tak jak mówisz i mam 10V na wyjściu nic się nie spaliło nic się nie okopciło. Zacząłem od razu szukać w dodatniej szynie. Ale w końcu dałem sobie spokój na dziś. Nie mam pomysłu :D

  Najlepsze jest to że wlutowywałem parami i mierzyłem napięcia. Na tranzystorach tych na radiatorze elegancko w/g schematu mówie sobie super teraz ruszy, wlutowałem końcowe i nagle jakieś dziwne napięcia i stałe 10V po podłączeniu głośnika spada do 0V
 • Poziom 42  
  Będziemy musieli wrócić do tego stanu gdzie ostatnim tranzystorem był Q418 i próbować ustalić dlaczego dźwięk jest charczący. Sprawdź jaki opór mają te słuchawki.
 • Poziom 27  
  Nawet jeżeli ładnie się reguluje tym VR ? Ok. jutro jeszcze pomierzę te słuchawki. Wylutować wszystkie od tego q418 do samych końcowych i uruchomić jeszcze raz.
  Już na niego nie mam siły :( Ale zobaczę jutro rano jeszcze.
 • Poziom 42  
  konti napisał:
  Nawet jeżeli ładnie się reguluje tym VR ?

  No jak Ci się ładnie reguluje jak masz stałe napięcie na wyjściu. Ja rozumiem że chciałbyś to zrobić szybko i od razu ale nie zawsze jest to możliwe i sensowne. Ja też już dzisiaj znikam.
 • Poziom 27  
  Sprawdziłem jezcze raz na 200 ohmowych słuchawkach , ustawiłem 0V na wyjsciu i 3, 7v Na C-E Q418 dźwięk jest ok. Jak podkręce bass na max to charczy.
 • Poziom 42  
  Ok, sprawdź w jakim zakresie możesz regulować to napięcie C-E i ustaw na najniższe, następnie wlutuj Q420, ,422, 424,426, odłącz to dodatkowe połączenie od Q418 i podłącz do emitera Q426. Sprawdź napięcie na wyjściu i jeśli bliskie zera sprawdź czy gra na słuchawce.

  Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

  I jeszcze mała zagadka. Na schemacie (na tym lepszej jakości) jest błąd w prawej końcówce mocy. Gdzie i jaki?
 • Poziom 27  
  Patrzę na schemat ale nie widzę błędu wszystko jest tak samo patrząc, na schemat lewego kanału. Albo jeszcze lepiej - jestem ślepy i nie widzę :D
 • Poziom 42  
  konti napisał:
  wszystko jest tak samo

  Wszystko oprócz jednego błędu.
 • Poziom 27  
  A to ciekawe patrzę na schemat p2 tam porównałem i nic nie widzę.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Q430 opisany jako 2s8817 zamiast 2sb817 ?
 • Poziom 42  
  konti napisał:
  schemat p2

  Co to jest schemat p2?
 • Poziom 27  
  Schemat podzielony jest na 3 kartki odpowiednio podpisane końcówka strony p2 :)
 • Poziom 42  
  Może to nie ta kartka, ja sobie je skleiłem w jedną ponieważ z takiego pociętego nie wszystko można zrozumieć.
 • Poziom 27  
  Aha, napisałem że tranzystor źle opisany ? Napisz nie trzymaj w niepewności :) Też w jedno skleiłem schemat, ale mam go w piwnicy. Zresztą jak cały wzmacniacz.
 • Poziom 42  
  konti napisał:
  Q430 opisany jako 2s8817 zamiast 2sb817 ?

  Tego nie zauważyłem ponieważ na opisy nie patrzyłem.
  konti napisał:
  Napisz nie trzymaj w niepewności

  A przyłóż się trochę;)
  konti napisał:
  Też w jedno skleiłem schemat, ale mam go w piwnicy
  No to nie dziwne że nie możesz znaleźć jeśli schemat jest w piwnicy.
  Ja mam schemat przed sobą i nawet znalazłem jeszcze jeden błąd też w prawym kanale.