Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator elektrolityczny - dziwna polaryzacja nóżek

26 Gru 2014 14:16 4479 32
  • Poziom 10  
    Czy dlugosc nog kondensatorow elektrolitycznych nie ma znaczenia? Dawno nie w temacie, a kupilem taki jak na foto i dlaczego noga NEGATIVE jest dluga? Przeciez wg norm/oznaczen, NEGATIVE jest krotka, POSITIVE jest dluga.

Mam teraz klopot, czy go uzyc - moze to jakas trefna seria, gdzie zafoliowany w fabryce zle kondensator ??

10uF 50v
  • Poziom 43  
    Też bym miał wątpliwości, można sprawdzić jaka jest właściwa polaryzacja tego kondensatora - przy niewłaściwej będzie miał upływność, uwaga taki test jest szkodliwy dla kondensatora, wiec należy go robić krótko i przy małym napieciu.
  • Poziom 2  
    Bez miernika kondków (upływność) szybko nie poradzisz. Proponuję kupić nowy (chyba że masz tego worek 100-1000 szt....). Ostatecznie: podłącz pod zasilanie - jak nie "spuchnie" po paru godzinach -zamontuj.
  • Poziom 10  
    Skocze i kupie kolejny. Najpierw sprawdze, czy bedzie taki sam. Sklep mam jeden w miejscie, wiec jak bedzie podobny to sprzedawca mial cala dostawe taka. Mam jeszcze jeden z wylutu, wiec nie ma tragedii (a nie chce zamawiac wysylkowo).

Mozna to zwyklym elektronicznym miernikiem sprawdzic? Jak dokladnie to zrobic?
  • Poziom 18  
    Możesz zrobić taki próbnik.Przy sprawnych kondensatorach (C > 12V) i prawidłowej polaryzacji dioda powinna błysnąć,a odwrotnie lekko świecić.

• Warunkowo odblokowany
    Dłuższa nóżka to biegun dodatni krótsza to ujemny proste.
  • Poziom 39  
    Racja. A pasek z minusem to biegun ujemny, zaś bez paska to dodatni, też proste, prawda? :)
  • Warunkowo odblokowany
    Tak ale są takie kondy na których na koszulce nie ma informacji gdzie minus a gdzie plus można to zidentyfikować po nóżkach. Spotykałem takie.
  • Poziom 39  
    Ba, sam widzisz, że coś z tym kondensatorem jest nie tak i długość nóżki gryzie się z oznaczeniem. Zresztą, z tego co pisze myduis wychodzi, że zakupił on jedna sztukę owego kondensatora i nie wiadomo jak wygląda reszta partii - a może w tym konkretnym egzemplarzu nóżka uległa jakiemuś wypadkowi czy to w trakcie produkcji czy już później i dlatego jest krótsza? "Po uważaniu" na pewno nie dojdziesz co i jak.
  • Poziom 29  
    cooltygrysek napisał:
    Tak ale są takie kondy na których na koszulce nie ma informacji gdzie minus a gdzie plus można to zidentyfikować po nóżkach. Spotykałem takie.

A jak w takim razie poznasz co jest co jak kondensator jest wylutowany?
  • Warunkowo odblokowany
    Zazwyczaj są symbole na płycie albo studiuje schemat danego bloku. Miałem takie urządzenia w których jakiś osioł wlutował kondy odwrotnie. Tu trzeba dysponować wiedzą. Nie przeczę ale czasem jest ciężko zwłaszcza z kondami smd.
  • Poziom 10  
    Chyba sprawa zle obcietych nog to nie jest jakas malo spotykana rzecz. Dzis grzebalem nieco szukajac kilku elementow w domu i znalazlem diode LED majaca takze odwrotnie obciete nogi. Dioda jest nowa, pamietam kiedys z kilkoma drobnymi elementami zamawialem ja z duzego sklepu online z elektronika. Nie zwracalem wczesniej uwagi na nogi, bo nie zostaly nigdy uzyte w projekcie.
  • Warunkowo odblokowany
    Spotykało się kiedyś LEDy z odwrotna polaryzacją już obecnie nie produkowane. Sam mam kilka takich zielonych.
  • Poziom 17  
    Spróbuj naładować ten kondensator przez rezystor np 10k ohm do wartości znamionowej napięcia(bądź mniej), jak napięcie się będzie utrzymywać to znasz poprawną polaryzację nóżek.
  • Poziom 10  
    chrust58 napisał:
    Możesz zrobić taki próbnik.Przy sprawnych kondensatorach (C > 12V) i prawidłowej polaryzacji dioda powinna błysnąć,a odwrotnie lekko świecić.

zmontowałem też sobie taki próbnik ,bo mam tez trochę elektrolitów oznaczeniem nieczytelnym ,ale wskazania są jednakowe przy zmianie polaryzacji
  • Poziom 43  
    Może trzeba mieć lepszą czułość niż daje LED i zmierzyć prąd miernikiem, oczywiście rezystor szeregowy zostaje dla zabezpieczenia miernika.

Po długotrwałym ładowaniu w przeciwną stronę, upływność przy poprawnej polaryzacji też wzrośnie.
  • Poziom 10  
    jarek_lnx napisał:
    Może trzeba mieć lepszą czułość niż daje LED i zmierzyć prąd miernikiem, oczywiście rezystor szeregowy zostaje dla zabezpieczenia miernika.

Po długotrwałym ładowaniu w przeciwną stronę, upływność przy poprawnej polaryzacji też wzrośnie.

Nie chodzi mi o pomiar upływności ,lecz o identyfikację wyprowadzeń kondensatora powyższym układzie próbnika
  • Poziom 43  
    Pomiar upływności jest właśnie sposobem na zidentyfikowanie prawidłowej polaryzacji ten prosty układ z LEDem też tak działa.
  • Poziom 18  
    U mnie się sprawdza. Może spróbuj na różnych didach, albo kondensatory są niesprawne.
  • Poziom 10  
    jarek_lnx napisał:
    Pomiar upływności jest właśnie sposobem na zidentyfikowanie prawidłowej polaryzacji ten prosty układ z LEDem też tak działa.

Z tego co się wiem to upływnośc określa na czy dany konsensator nadaje się do układu ze względu na rezystancję szeregową

Dodano po 3 [minuty]:

chrust58 napisał:
    U mnie się sprawdza. Może spróbuj na różnych didach, albo kondensatory są niesprawne.

Sprawdziłem układ na różnych kondensatorach ,wskazania były też poprawne ,więc może to być wina ich jakosci
  • Poziom 43  
    kasal napisał:
    Z tego co się wiem to upływność określa na czy dany kondensator nadaje się do układu ze względu na rezystancję szeregową
    Upływność to rezystancja równoległa, jeśli włączysz kondensator elektrolityczny odwrotnie jego prądu upływu będzie duży, często jest tak duży że odwrotnie wlutowany kondensator w urządzeniu, nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur aż stopi się koszulka izolacyjna, kiedy płynie prąd, w kondensatorze zachodzi elektroliza rośnie ciśnienie i kondensator wybucha.

W układzie z postu #15 prąd jest ograniczony, wiec nie będzie tak drastycznych konsekwencji odwrotnego włączenia, ale test nie powinien trwać zbyt długo, prąd powinien być wystarczający do zaświecenia LEDa.

Z kolei w kierunku zgodnym z poprawną polaryzacją, kondensator jak się naładuje przestanie pobierać prąd, chyba że jest bardzo stary i wymaga formowania, albo miał zbyt długo przyłożone odwrotne napięcie.
    Nawet nie opisałeś w jaki sposób układ się nie sprawdził, czy przez kondensatory nie płynie prąd w ogóle czy płynie w obie strony?
    Istnieją też kondensatory elektrolityczne bipolarne rzadko spotykane ale czasem się trafia.
  • Poziom 10  
    jarek_lnx napisał:
    kasal napisał:
    Z tego co się wiem to upływność określa na czy dany kondensator nadaje się do układu ze względu na rezystancję szeregową
    Upływność to rezystancja równoległa, jeśli włączysz kondensator elektrolityczny odwrotnie jego prądu upływu będzie duży, często jest tak duży że odwrotnie wlutowany kondensator w urządzeniu, nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur aż stopi się koszulka izolacyjna, kiedy płynie prąd, w kondensatorze zachodzi elektroliza rośnie ciśnienie i kondensator wybucha.

W układzie z postu #15 prąd jest ograniczony, wiec nie będzie tak drastycznych konsekwencji odwrotnego włączenia, ale test nie powinien trwać zbyt długo, prąd powinien być wystarczający do zaświecenia LEDa.

Z kolei w kierunku zgodnym z poprawną polaryzacją, kondensator jak się naładuje przestanie pobierać prąd, chyba że jest bardzo stary i wymaga formowania, albo miał zbyt długo przyłożone odwrotne napięcie.
    Nawet nie opisałeś w jaki sposób układ się nie sprawdził, czy przez kondensatory nie płynie prąd w ogóle czy płynie w obie strony?
    Istnieją też kondensatory elektrolityczne bipolarne rzadko spotykane ale czasem się trafia.

Pisałem ,że sprawdzałem układ przy zmianie polaryzacji ,zobacz wyżej post wskazania były takie same
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Pisałem ,że sprawdzałem układ przy zmianie polaryzacji ,zobacz wyżej post wskazania były takie same
    Takie same to znaczy jakie?
  • Poziom 43  
    kasal napisał:
    Dioda się zapala po czym gasnie i jarży,
    Czyli stare kondensatory o dużej upływności, jak byś je zostawił na długi czas pod prawidłowo spolaryzowanym napięciem to się uformują i prąd spadnie, problem w tym że nie ma jak rozpoznać.

Gdybyś mierzył miernikiem zamiast LEDem mógł byś zauważyć niewielkie różnice których na oko nie zobaczysz, oraz to czy prąd ma tendencję do wzrostu czy do spadku.
  • Poziom 10  
    jarek_lnx napisał:
    kasal napisał:
    Dioda się zapala po czym gasnie i jarży,
    Czyli stare kondensatory o dużej upływności, jak byś je zostawił na długi czas pod prawidłowo spolaryzowanym napięciem to się uformują i prąd spadnie, problem w tym że nie ma jak rozpoznać.

Gdybyś mierzył miernikiem zamiast LEDem mógł byś zauważyć niewielkie różnice których na oko nie zobaczysz, oraz to czy prąd ma tendencję do wzrostu czy do spadku.

Czyli zamiast diody amperomierz ,i jeżeli prąd podczas ładowania spada to mam własciwą polaryzację
  • Poziom 18  
    A, czym to zasilasz, może to wina zasilania. Najlepiej bateria/akumulator.