Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie mocy przyłączeniowej w mieszkaniu

26 Dec 2014 15:02 14553 25
 • Level 11  
  Witajcie. W mieszkaniu mam moc przyłączeniową 5kW, zabezpieczenie 25A. Moc urządzeń ciągle rośnie, niektóre nowe czajniki, żelazka mają już prawie po 3kW więc myślę nad zwiększeniem mocy przyłączeniowej oraz przejściem na 3 fazy. Do mieszkania mam doprowadzone 4 przewody 4mm (nie ma przewodu ochronnego) więc rozdział jest możliwy. W tej chwili po włączeniu żelazka 3000W i czajnika 2100W już mam przekroczoną teoretyczną moc umowną 5kW, zabezpieczenie jest 25A więc maksymalna moc jest faktycznie 5750W. W mieszkaniu standardowe urządzenia – pralka, suszarka, czajnik elektryczny, żelazko, telewizor plazmowy, mikrofalówka, piekarnik, komputer, laptop itd. W niektórych blokach już są montowane liczniki elektroniczne które kontrolują maksymalną moc i pewnie za jakiś czas dostawca będzie kontrolował czy ktoś nie przekracza mocy umownej. Myślę że warto podzielić na 3 fazy, zabezpieczenia 16A co da moc 11kW. Po przejściu na 3 fazy rozdzieliłbym sobie obwody np. kuchnia na jedną, pokoje i oświetlenie na drugą, łazienka na trzecią. Orientujecie się ile kosztuje w PGE zwiększenie o 6kW mocy przyłączeniowej jeśli jest to mieszkanie i przewody już są, dojście trójfazowe do miejsca przyłączenia również jest. W internecie padają kwoty około 150zł za kW ale w większości przypadków mowa jest o domkach i nowych przewodach, większej ilości pracy przy podłączeniu. W moim przypadku potrzebna jest tylko wymiana licznika i nowe zabezpieczenia. Z góry dziękuje za odpowiedź i życzę wesołych świąt.
 • Level 41  
  Nie tak szybko i tanio :-( , ja próbowałem wymienić na 3f , jak policzyłem koszty to założyłem p.priorytetowe :-)
 • Level 11  
  Przekaźnik priorytetowy to jest pewne rozwiązanie ale wolałbym przejść na 3f i zwiększyć moc, jednorazowy wydatek i spokój na lata. Po wejściu na dobre liczników elektronicznych dostawcy pewnie będą monitorowali to maksymalne zużycie jeśli ktoś często przekroczy to dodatkowe pieniądze dla nich.
 • Moderator of Electricity
  Elektronik2013 wrote:
  Orientujecie się ile kosztuje w PGE zwiększenie o 6kW mocy przyłączeniowej jeśli jest to mieszkanie i przewody już są, dojście trójfazowe do miejsca przyłączenia również jest.

  Wysokośc opłaty za moc przyłączeniową jest w taryfie operatora
  Ale nie jest to opłata za przystosowanie instalacji odbiorczej do zwiększonej mocy.
  Za to płacisz elektrykowi, który instalację przystosuje i poświadczy odpowiednim pismem.
 • Level 11  
  Według tej taryfy koszt samego zwiększenia u mnie to 58,38zł x 6kW (o tyle zwiększam) = 350,28zł + koszt wymiany licznika i zabezpieczeń. Zabezpieczenia i licznik nie jest moją własnością więc nie wiem jak tu liczone są koszty, chyba nie liczą cenę nowego licznika i nowych zabezpieczeń bo to ciągle będzie ich i stare do mnie nie wrócą tylko jakiś koszt wymiany?
 • Level 41  
  Gdzie masz licznik? nowe wlz, nowe przewody nowe zabezpieczenia nie sądzisz chyba że to za 400zł będzie zrobione?
 • Level 11  
  Licznik na klatce schodowej 2 metry od mieszkania. Przewody od mieszkania do licznika idą 4x4mm miedziane. W tej chwili wykorzystywane są 2 przewody, a kolejne przygotowane są właśnie pod 3f. Do skrzynki na klatce dochodzi 3f.
 • Moderator of Electricity
  Elektronik2013 wrote:
  Zabezpieczenia i licznik nie jest moją własnością więc nie wiem jak tu liczone są koszty

  Wymiana licznika jest na koszt operatora bez względu gdzie się znajduje.

  Czy zabezpieczenie przedlicznikowe jest własnością operatora czy Twoją, określa granica własności/eksploatacji/miejsce dostarczania energii zawarte w dotychczasowej umowie z operatorem.
 • Electrician specialist
  Elektronik2013 wrote:
  Do mieszkania mam doprowadzone 4 przewody 4mm (nie ma przewodu ochronnego) więc rozdział jest możliwy.
  Taaak, jest możliwy, tylko czy właściwy ? :D
 • Level 11  
  elpapiotr wrote:
  Taaak, jest możliwy, tylko czy właściwy ? :D


  Wiem że powinien być 5 żyłowy. Instalacja w mieszkaniu jest 2 żyłowa, przy remontach będę powoli wymieniał na nową 3 żyłową.

  karolark wrote:
  nie sądzisz chyba że to za 400zł będzie zrobione?


  Dlatego właśnie się tutaj pytam ile to wszystko wyniesie. Inne są koszty w nowym domu a inne w mieszkaniu. Pytam o orientacyjny koszt zwiększenie mocy, przejścia na 3 fazy i wszystkich prac aby to było możliwe.
 • User removed account  
 • Electrician specialist
  16A przedlicznikowego to za mało, bo tyle to się instaluje w obwodach gniazd, a gdzie stopniowanie zabezpieczeń? Powinno być przynajmniej 20A przed licznikiem.
 • Level 11  
  michcio wrote:
  16A przedlicznikowego to za mało, bo tyle to się instaluje w obwodach gniazd, a gdzie stopniowanie zabezpieczeń? Powinno być przynajmniej 20A przed licznikiem.


  W tej chwili mam 25A przy mocy 5kW a chciałbym zwiększyć moc i przejść na 3f więc najmniejsza rozsądna moc przy 3f to chyba 11kW z zabezpieczeniami 3x16A?

  Ewentualnie zwiększenie mocy np do 7kW przy tej jednej fazie ale nie wiem czy to przejdzie bo przewód do mieszkania jest 4mm, koszty na pewno byłyby mniejsze a taka moc myślę że spokojnie by wystarczyła.
 • Level 43  
  Osoba forsująca w dzisiejszych czasach wartość zabezpieczenia przedlicznikowego o wartości mniejszej niż 25A (bez względu czy jest to jedna czy trzy fazy) nie wie co mówi.

  A wymiany w.l.z. i tak nie unikniesz.
  Więc nie wycieraj tyłka szkłem.
 • Electrician specialist
  kkas12 wrote:
  A dlaczego nie 25A???

  Tak jak mówiłem, minimum 20A, 25A oczywiście lepiej.

  PS. I znowu problem z tymi trzema fazami. Jakby dało się po ludzku wziąć jedną fazę z zabezpieczeniem 50 czy 63A to by nie było problemu z zamawianiem większej niż trzeba mocy tylko po to, żeby zabezpieczenie przedlicznikowe miało jakieś zdatne do użytku wartości.
 • User removed account  
 • Level 32  
  Elektronik2013 wrote:
  W moim przypadku potrzebna jest tylko wymiana licznika i nowe zabezpieczenia.

  Nie kolego, w Twoim przypadku potrzeba to wykonać zgodnie z Warunkami Technicznymi jakie dostaniesz i z przepisami obecnie obowiązującymi. A stawki na 2015 rok za moc przyłączeniową wzrastają nieznacznie i powtórzę , że zabezpieczenie główne mniejsze od 25 A to strzał w kolano.Własne. :D
 • Level 28  
  Elektronik2013 wrote:
  Witajcie. W mieszkaniu mam moc przyłączeniową 5kW, zabezpieczenie 25A. W moim przypadku potrzebna jest tylko wymiana licznika i nowe zabezpieczenia. Z góry dziękuje za odpowiedź i życzę wesołych świąt.

  Zapytaj w swoim PGE, ustal warunki i zleć wykonanie fachowcowi.
 • User removed account  
 • Electrician specialist
  Nie chodzi tylko o moc. Przy B16A i gG 20A nie będzie selektywności (jeśli w ogóle będzie przed licznikiem topik...).
 • Level 11  
  Dziękuje wszystkim za pomoc. Postanowiłem że do tematu zwiększenia mocy wrócę za rok, dwa a może później. Za jakiś czas wymienią mi licznik na elektroniczny i wtedy odczytam z niego ile tej mocy faktycznie zużywam, pewnie kontroluje on maksymalny pobór i inne parametry.

  @michcio przed licznikiem mam w tej chwili zabezpieczenie C 25A tzw ES.

  Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc i porady.
 • User removed account  
 • Level 11  
  @Jerzykowski Dzisiaj u znajomych sprawdziłem i na wyświetlaczu pokazywały się 3 różne wartości po kolei. Widziałem również takie z przyciskiem który po kolejnych wciśnięciach wyświetla różne informacje.
 • Level 41  
  Różne a może mają dwutaryfowy? mam to samo pokazuje łączny , 1 taryfę i drugą.
 • Level 11  
  Ten z przyciskiem to Corax a ten drugi na którym wyświetlały się informacje przemiennie to niestety nie wiem, jakiś chyba starszy jednofazowy, rzucającej się w oczy nazwy na nim nie było.