Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica elektryczna w mieszkaniu- dobór

26 Gru 2014 15:20 1641 12
  • Poziom 9  
    Witam.

Czy możecie mi pomóc w znalezieniu rozdzielnicy elektrycznej pasującej do moich preferencji?

Mianowicie musi być:
    1. Wewnątrz-mieszkaniowa, natynkowa,
    2. Wielkość możliwie jak najmniejsza z uwagi, że rozdzielnica będzie w widocznym miejscu w mieszkaniu. Maksymalne pole do wykorzystania szerokość/wysokość 700x350 mm,
    3. Miejsce na szynie th35 (x12szt+zapas x3szt.)=przynajmniej x15szt elementów ("eski", zug-i itp.),
    4. Musi zawierać tablicę licznikową 1-fazową (mam licznik elektroniczny Apator/Pafal 12EA52rn/1).

Najlepiej jakby:
    5. Była z tworzywa,
    6. Miała drzwi transparentne.

Generalnie nie ma problemu ze znalezieniem rozdzielnicy, ale o pasujących wymiarach niestety nie zawierają tablicy licznikowej (patrz punkt 4). Większość jest o konstrukcji pionowej.
    Można sobie samemu zbudować rozdzielnicę (osobno kupić skrzynkę, tablicę licznikową itp.) niestety ja nie mam takiej wiedzy i mogę źle dobrać elementy :-(.
    Instalację w mieszkaniu będzie wykonywał elektryk, ale on proponuje zamontowanie dwóch skrzynek- jednej na okablowanie i wyłączniki a drugą na licznik. Jednakże dwie osobne skrzynki różnego rozmiaru nie zdobią ściany w mieszkaniu :-(.

Dacie jakieś wskazówki?
    Z góry dziękuję :-)
  • Moderator Elektrotechnika
    MajorBoss napisał:
    ale on proponuje zamontowanie dwóch skrzynek-

I tak powinno być, jak przyjedzie pan z ZE i zaplombuje ci twoją cała skrzyneczkę tak misternie zaprojektowaną to w razie zadziałania zabezpieczenia co zrobisz.
    MajorBoss napisał:
    niestety ja nie mam takiej wiedzy i mogę źle dobrać elementy

Dlatego zostaw to elektrykowi.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź.

Krzysztof Reszka napisał:
    MajorBoss napisał:
    ale on proponuje zamontowanie dwóch skrzynek-

I tak powinno być, jak przyjedzie pan z ZE i zaplombuje ci twoją cała skrzyneczkę tak misternie zaprojektowaną to w razie zadziałania zabezpieczenia co zrobisz.

Hmmm, poprzednia instalacja również była w jednej skrzynce (instalacja + licznik).
    (Chyba, że tak się robiło kiedyś?)

Wydawało mi się, że ZE zaplombuje tylko sam licznik a nie całą skrzynkę?
  • Poziom 42  
    Kolego, postawiłeś warunek
    Cytat:
    Maksymalne pole do wykorzystania szerokość/wysokość 700x350 mm,
    Więc według tych kryteriów prowadź poszukiwania.
    Możesz szukać w necie (chociażby Link ) lub pytać w hurtowniach.
  • Poziom 9  
    Szukałem w necie.
    Większość gotowych (mieszkaniowych 1-fazowych) rozdzielnicy elektrycznych mają budowę "pionową" (tablica licznikowa a powyżej szyna TH35 niestety do maksymalnie na 7-9 pozycji elementów).

Wierzę, że da się skompletować odpowiedni zestaw, jednakże ja nie mam wiedzy i mogę popełnić podstawowe błędy.
    Mój Elektryk za to nie ma chęci (zmieniać go raczej nie będę ponieważ ogólnie jest w porządku a nikt idealny nie jest :wink: )
  • Poziom 9  
    kkas12 napisał:
    Zmień sposób myślenia i nie sugeruj się tym iż masz licznik jednofazowy.

Właśnie taka jest moja rozmowa z moim Elektrykiem.
    Ja chciałbym mieć jedną rozdzielnicę, a on politycznie odpowiada i zostają dwie rozdzielnice.

A mógłbym jednak prosić o jasne propozycje rozwiązania mojego problemu?
  • Poziom 42  
    Widzisz jak sam się zaszufladkowałeś i nie potrafisz już inaczej myśleć.
    Ja o chlebie a Ty o niebie.

Rozdzielnia z tablicą dla licznika trójfazowego z powodzeniem pozwala na zamontowanie licznika jednofazowego. Jednak jej wymiary są nieco większe, więc siłą rzeczy więcej modułów można w rozdzielni z taką tablicą zamontować.
  • Poziom 9  
    kkas12 napisał:

Rozdzielnia z tablicą dla licznika trójfazowego z powodzeniem pozwala na zamontowanie licznika jednofazowego. Jednak jej wymiary są nieco większe

Wszystkie 3-fazowe (gotowe) które znalazłem są już niestety za duże (poza moimi dopuszczalnymi wymiarami).
    Ale wiadomo, że Producenci nie robią na gotowo wszystkich możliwych konfiguracji- to zostawiają ludziom którzy się na tym znają- czyli Wam :D
  • Poziom 9  
    Mówiąc krótko: Jak pisałem w pierwszym poście dysponuje mniejszą ilością miejsca na wysokość a większą na szerokość.
    Chciałbym rozdzielnicę elektryczną której wysokość pozwalałaby na zainstalowanie tablicy licznikowej 1-fazowej, a po jednej ze stron byłaby szyna (jedna dłuższa lub np. dwie krótsze ułożone jedna pod drugą) na którą mógłbym zamontować wymaganą przeze mnie ilość modułów.

Gotowej takiej nie znalazłem.
    Na konfiguratorach się nie znam.
    Liczyłem na pomoc z Waszej strony. Dla wtajemniczonych to jest chwila.

Czy ktoś może napisać mi przykładową konfigurację?
  • Poziom 9  
    Po rozmowie na PW z Kolegą kkas12 temat uważam za zamknięty.