Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW

Koczi23 26 Aug 2020 18:40 35070 158
Testo
    przemasd
    Level 11  
    Jakby ktoś szukał wiatrak do TLX to doskonałe pasuje model PF80251B1-000U-S99 SUNON. Co prawda jest cieszy ma 25mm a nie 38mm ale robi robote. Zachować kolory kabli przy lutowaniu.
    Ps. Kosztuje ponizej 50zl i jest dostępny w PL.
  • Testo
    futek2
    Level 18  
    Witam zainteresowanych zrobienia WIFI do inwertera Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW
    Pare miesiecy temu napisalem kod programu na ESP8266 z mysla o WiFi do inwerterów solarnych KYOCERA KC 5.4i, DANFOSS ULX.
    Ale dzis czytajac ten temat przyszla mi mysl ze byc moze jest identyczny protokol i mozna bylo by wykorzystac ten moj opis do Danfoss TLX Pro + 15kW do opisu link ponizej.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3699403.html

Jezeli by mogl ktos z kolegow byly chetny to przetestowac i ewentualnie podzielic sie uwagami to mogl bym zrobic poprawki aby to zadoptowac do Danfoss TLX Pro + 15kW.
    Uklad jest banalnie prosty i latwy do wykonania bo testowalem na innych modelach.
    A pozytywny wynik testow by poszerzyl grupe inewerterow do ktorych mozna bylo by wykonac WIFI na bazie ESP8266.

Dla testow prosze pobrac starsza wersje softu posiada AP z prosta strona WWW z parametrami a nowsza wersja posiada konfiguracje pod PV MONITOR aby wysylac dane.
    Tu link do nowszego opisu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18814868#18814868

Warunek aby dane byly pobierane po RS485 to nalezy dokonać zmiany adresu inwertera na 13.9.40 ja uzylem programu firmowego ale Danfoss TLX Pro + 15kW posiada mozliwosc zrobienia to przez swoja strone WWW.
    Opis tego jak zrobic jest w pkt 6.2.Communication a dokladniej 6.2.1.RS485 opisie w zalaczonym pliku pdf.

DANFOSS-TLX8Pro-TLX10Pro-TLX12.5Pro-TLX15ProkW-manual-usuario-EN.pdf

Prosze o informacje jak wypadly testy i jestem gotowy do wspolpracy aby dokonac poprawek ale inwertera Danfoss TLX Pro + 15kW nie posiadam.

W zalaczeniu jest opis protokolu komunikacji po RS485 na ktorym bazowalem piszac kod programu.

ComLynxUserGuide15THE20110513.pdf

Pozdrawiam.
    Futek2
    Vikusia
    Level 5  
    Witam wszystkich szanownych użytkowników FLX Pro 15.
    Przeglądam temat w poszukiwaniu odpowiedzi w sprawie kompensacji mocy biernej na FLX .Otóż za okres 34 dni pozycja 8.8.0 na moim nowym liczniku wskazuje 172 kVArh przy 2.8.0 370 kwh .I tu moje pytanie ,czy to zła konfiguracja inwertera ,czy ten typ tak ma.
    Pozdrawiam
    I z góry dziękuję za informację.
    NIKOLAS76
    Level 2  
    Witam jest jakiś kolega co pomorze naprawić Danfoss TLX Pro + 15kW
  • Testo
    NIKOLAS76
    Level 2  
    grzegorz dob. wrote:
    Napisz coś więcej na temat tego Danfossa, objawy, błędy płytę komunikacji i sterowania mam.
    Witam w sumie to mam trzy danfossy i mam je uszkodzone dwa przednie panele sa uszkodzone jest troche elektroniki uszkodzonej jedej juz chodzi ale tylko na jedno gniazdo podlanczam do paneli jestem laikiem w tych sprawach ale moze sie cos da zrobic .Pozdrawiam
    jarko24
    Level 11  
    Witam
    Posiadam IBC ServeMaster 15000TL+
    Do inwertera podłączone 10kW paneli, które z racji bardzo kiepskiego położenia ,rocznie dają 6000 kW.
    Obecnie mam 3 stringi:
    1-18x175W
    2-18x175W
    3-21x175W
    Potrzebuje co najmniej 6000kW rocznie więcej.
    Planuje string 1 i 2 spiąć równolegle ( i tak w Pmax. nigdy nie przekroczyły 2,5 kW) a w pozostałe wejście dołożyć paneli.
    Niestety został mi tylko dach na zachód , pochylony 45 stopni.
    Czy można sporo przewymiarować jeden string jeśli pozostałe są niedociążone ?
    Czy inwerter na tym stringu da max 5000W czy 6000W
    Gdybym podłączył np: 21 szt x 375W , co dało by max. 7875W , 863 V , 10,84 A
    Nie przekraczam 1000v i 12A na string więc chyba powinien wytrzymać ?
    Ewentualnie przy przekroczeniu max. P na string reszta się zmarnuje .
    Proszę kogoś kto może to sprawdził o komentarz.
    grzegorz dob.
    Level 20  
    Na wejście inwertera możesz max podłączyć 8 kW na string, fabrycznie są ustawione na 6 kW.Podłącz się komputerem i w zakładce fotovoltaik na dole możesz zmienić na limit do max 8 kW. Martwi mnie tylko te 863V czy to jest w punkcie mocy czy w obwodzie otwartym. Jeżeli w punkcie mocy, to po braku napięcia z sieci 3x400v przekroczy ci 1000V na stringu.
    jarko24
    Level 11  
    Panele 375 W https://sunpalsolar.com/wp-content/uploads/2020/07/SP380M-60H.pdf
    Na szczęście z panela bez logowania też można wejść w ust. PV i tam rzeczywiście można do 8kW ustawić
    Czyli mógł bym dać takich 24 szt. i wtedy na tym stringu uzyskam do 8kW?
    Przez stronę nie wchodzę (tylko w razie konieczności) bo jak zmienię date żeby się zalogować , to wysypują się logi produkcji.
    Czy dobrze zrozumiałem ? . IBC po odpowiedniej konfiguracji da 8kW z jednego wejścia? Oczywiście jeśli pozostałe będą niedociążone i łącznie nie przekroczę 15,5kW

Nikt nie odpowiedział więc sam musiałem rozwiać swoje wątpliwości.
    Jak pisałem tak zrobiłem 24 szt x 375W , kierunek zachód, pochylenie 45 stopni.
    Przestudiowałem 3 instrukcje i nigdzie nie było napisane o maksymalnej mocy na string.
    Jest za to wyraźnie napisane aby nie przekraczać 12A i 1000V.
    Jest też w kodach błędów przekroczenie prundu/napięcia więc stwierdziłem "że głupi nie jest " i w razie W się wyłączy a nie spali.
    Wyszła cała prawda czarno na białym.
    Inwerter może pracować w różnych konfiguracjach dając więcej niż owe 6 czy 8kW ze stringa.
    Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW
    jarko24
    Level 11  
    Aktualizacja :-)

I co wy na to?
    Ani pochwał ani krytyki za katowanie inwertera ?
    Barek16
    Level 11  
    jarko24 wrote:
    Aktualizacja :-)

I co wy na to?
    Ani pochwał ani krytyki za katowanie inwertera ?

Cześć wrzuciłeś soft SMA do Danfoss TLX Pro + ? jest opcja wysyłki FTP ? Pozdrawiam
    futek2
    Level 18  
    Witam
    W kazdym DANFOSS TLX PRO + jest opcja wysyłania ftp danych np na PVMONITOR ale należy w zakładce SETUP zaznaczyć - postawić ptaszka przy MASTER następnie zapisać zmiany i odczekac chwile. Wylogować
    i ponownie sie zalogować i już w SETUP pojawia sie dodatkowe nowe zakładki. Konfigurując ftp na PVMONITOR należy wpisać adres IP. Należy otworzyć zakładkę COMMUNICATION a następnie PORTAL UPLOAD.
    Jak skonfigurować pozostałe pola to obrazki w zalaczeniu.
    Haslo na PVMONITOR wpisujemy dwa razy.
    Inwerter wysyła dane co godzinę paczkę z danymi proszę ustawić ftp na Active.
    Wszystko działa poprawnie jak jest polaczenie z internetem.
    Nie ma potrzeby aktualizacji softu DANFOSS wer 4.12 i z takiej wersji sa obrazki a wysyłane dane zwierają zapis co ok 5 minut.
    Na koniec może wielu wie ale przypomnę ze aby skonfigurować ftp nie jest potrzebne hasło serwisowe wystarczy user admin , password admin.

Zycze sukcesów.
    Futek2
    Barek16
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedź, co prawda przeczytałem dokładniej instrukcję i już na to wpadłem, ale i tak dzięki. Będę próbował uruchomić to wysyłanie bezpośrednio z dunfosa na pvmonitor przez ftp. Wykres mocy chwilowej to bedzie średnia z godziny?
    O aktualizacje softu pytałem w kontekście tego, że to temat Danfosa a pokazałeś zdjęcie z softem SMA.
    jarko24
    Level 11  
    W kwestii softu to pobrałem soft do IBC ze strony SMA (jest link gdzieś wcześniej)
    W kwestii przewymiarowania to 9800W z jednego wejścia to max , potem inwerter zbija napięcie i wywala przekroczenie prądu.
    Dzieje się tak po 3-5 razy w dni STC+ czyli zimno wiatr i wyskoczy pełne słońce.
    W czasie normalnego słonecznego dnia panele się nagrzewają i problem nie występuje.
    Można to wyeliminować zwiększając moc paneli na pozostałych wejściach , ponieważ inwerter ograniczając moc obcina z tego gdzie najwięcej. Jak miałem "kaganiec" do 10,5 bo jeszcze nie było zgłoszone , to problem nie występował. Gdybym dorzucił z kilowat do pozostałych wejść to inwerter uzyskiwał by przy takim piku swoje 15500W ale mając więcej na pozostałych wejściach ograniczył by moc na przewymiarowanym .
    Przy okazji hasła jedno dniowe działają zamiennie IBC/TLX PRO , ważna jest tylko data.
    Jeśli ktoś posiada takie hasło jedno dniowe od jakiegokolwiek inwertera SMA/DANFOS ,to prosił bym o podesłanie .
    Może pomoże w rozszyfrowaniu algorytmu generowaniatych haseł.
    Serwis nie zbiednieje a nam się przyda :D
    Barek16
    Level 11  
    Uzyskałem od SMA hasło serwisowe 24h na security level2, jednak nie jestem pewien które opcje warto zmieniać z zapisanych Niemieckich. Zmieniając kraj z "Misc" na Polskę kod sieci mam do wyboru tylko "EN 50438" wcześniej ustawiony był "VDE 0126-1-1". Zmienić? Jest również konfiguracja kontroli mocy czynnej biernej i pozornej, warto coś tam konfigurować czy lepiej nie ruszać ?
    Może dla ułatwienia pokażę jakie są różnice EN 50438- VDE 0126-1-1 oraz co jest do konfiguracji w opcjach mocy:

Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW
    prezesdjserwis
    Level 11  
    Witam , może zadam dziwne pytanie , ale czy serwery danfosa działają nadal bo w żaden sposób nie jestem w stanie wysłać na nie danych , mam Sma flx 17 Pro, strona # http://clxportal.danfoss.com/ # nie działa, jak szczytujecie dane zdalnie , przez www będąc poza domem ? Jeśli coś napisałem niezrozumiale
    LH44
    Level 1  
    Cześć Wszystkim,
    Kilka dni temu podłączyłem Danfoss'a FLX Pro 17. Nie próbowałem jeszcze się z nim łączyć po LAN, dopiero zaczynam poznawać urządzenie. Pierwszy objaw, który mi się rzucił w oczy to, że po odłączeniu zarówno strony PV jak i AC resetuje się ustawienie daty i godziny. Pytanie do Was czy to normalne, czy jest też gdzieś na płycie jakaś bateria/kondensator podtrzymujący pracę zegara? Na tych obwodach widocznych po zdjęciu przedniej obudowy nie ma takich elementów, a nie chcę bez potrzeby dostawać się głębiej.
    Pozdrawiam.
    PS
    Będę Wam truł pewnie dalej na inne tematy :D
    jgsado
    Level 2  
    LH44. Jest bateria, ale jak potrzymasz parę dni falownik pod napięciem, to będzie trzymać datę.
    konglomerat
    Level 10  
    Witam wszystkich.
    Posiadam Danfoss tlx 15 pro+. Na jednym stringu podpięte 15 modułów Canadian Solar po 255W, łącznie 3800 W, wytworzona dziennie energia wg odczytu z panelu na pokrywie do 19-20 kW. Panele skierowane na południowy wschód. Po podpięciu drugiego stringu drugie 15 sztuk x 255W. Sumarycznie 30 paneli moc paneli 7.6 kW
    Falownik teraz produkuje do max 26 kW energii. Wskaźnik energii podczas dużego nasłonecznienia oznaczony jako Output power mocno skacze, wartości od 1800 W do 4000 W. Pracuje tak średnio 2800-4000W, czasem skoki do 5000W. Spadki nie po parę watów tylko po 200, 300, 400, 500W. W Event log wskakują zdarzenia Grid_41 off zaraz potem on i tak w kółko generuje błędy grid 41 ,42,43. w załączeniu Inverter Danfoss TLX Pro + 15kW
    Zdjęcie jednego z logów. To był zapisany ostatni dzisiaj błąd jak już słońce nie generowało już dużej mocy. W AC odczytanym z falownika napięcie w okolicach 247-250V. Falownik blisko paneli w szopce na narzędzia. Kabel od rozdzielnicy w domu do skrzynki przed falownikiem około 30 metrów 5x4mm2. Jakieś sugestie, co może być nie halo. :?: Pozdrawiam :bye:
    futek2
    Level 18  
    Witam.
    Ten kabel moze byc za cienkia na te 30 metrow dlugosc.
    Zaloguj sie do danfoss przez www i pogladaj wartosci napiec po stronie sieci czy nie ma przekroczen powyzej 253VAC.
    Tam jest mozliwosc ogladania histori kilka dni wstecz.
    Bo tak na pierwsze bym to sprawdzl.
    To mozesz pogladac logujac sie admin admin.
    Pozdrawiam.
    Futek2
    Barek16
    Level 11  
    Event ID 41-43
    Description:
    The inverter has detected that grid voltage was below a certain level.
    Jak sugeruje kolega wyżej, za wysokie napięcie po stronie AC. W takich warunkach jak dziś (mocne słońce, wiatr, stosunkowo niska temperatura) bardzo możliwe że instalacje "sąsiadów" na tym samym trafo podbiły napięcie tak wysoko.
    studniarz
    Level 18  
    Barek16 wrote:
    The inverter has detected that grid voltage was below a certain level.

voltage was below => napięcie było poniżej
    Pozdrawiam.
    Barek16
    Level 11  
    Rzeczywiście, mój błąd, przepraszam. W takim razie nieco dziwne. Chyba rzadko spotykana sytuacja w naszych sieciach?
    konglomerat
    Level 10  
    W szopce nie mam internetu. Czy bezpośrednie podłączenie z laptopem kablem rj-45 umożliwi wejście? Menu serwisowe dostępne jest tylko przez stronę www? W sieci energetycznej za moim przyłączem jest jeszcze jeden dom, z instalacją 13,5 kW. Napięcie w sieci w ciągu dnia z danych z panelu falownika oscylowało 245- 250 V.
    studniarz
    Level 18  
    Witam
    Znalazłem takie coś o Twoich panelach: Bateria słoneczna CANADIAN SOLAR 255W Poly CS6P-255P
    oraz o falowniku:
    Napięcie stringu 15 szt x30V = 450V to ledwo!!! sięga napięcia startowego falownika a pod obciążeniem może robią się zapady i stąd komunikat o za niskim napięciu...
    Pozdrawiam
    konglomerat
    Level 10  
    Witam pod falownik było wpiętych 60 paneli (20 na string) 230 W, Energia wyjściowa output power mocno skakała, a gdy szedł tylko z jednym stringiem, zachowywał się w miarę poprawnie. Tak jak szedł na 15 i produkuje w słoneczny dzień do 19 kW, a na 30 panelach dobijał do 26-27 kW.
    Edytowałem [krzysiek7]
    studniarz
    Level 18  
    A w menu ustawioną masz pracę na ilu stringach? Może tylko na pojedynczym. Często samo wpięcie wtyczek nie wystarcza i potrzeba w menu zmienić ustawienia.....
    Pozdrawiam.