Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung - smart test - interpretacja wyniku

Marta258 26 Gru 2014 22:19 573 5
  • #1 26 Gru 2014 22:19
    Marta258
    Poziom 2  

Witajcie,
    Od poniedziałku walczę z awarią dysku (tak mi się przynajmniej wydaje). W niedzielę komputer działał normalnie, w poniedziałek nie chciał się uruchomić Windows. Próby przywrócenia systemu za pomocą płyty Windows nie powiodły się. W związku z tym postanowiłam spróbować szcześcia z Ubuntu odpalanym z USB - udało się. Dysk jest wykrywany, jednak wydaje się pusty
    Na forum przeczytłam o testdisk, z jego pomocą udało mi się zgrać najważniejsze dane, jednak mam wrażenie, że nie wszystko jest dostępne, brakuje kilku katalogów. Poczytałam jeszcze trochę i znalazłam tematy o Smart testach, niestety nie jestem pewna czy poprawnie interpretuje wynik - dlatego zwracam się do Was z prośbą o wspracie. Wydaje mi się, że z takim wynkiem Raw Read Error Rate i Reallocated Sectors Count dysk nadaje się tylko do utylizacji, jednak mam nadzieję, że się mylę. Czy możecie się wypowiedzieć? Czy sądzicie, że jest jakaś szansa, że zgranie obrazu dysku za pomocą testdisk i wczytanie go po ponownej instalacji systemu (być może już na nowym dysku) będzie skuteczne? Czy jest w ogóle sens formatować ten dysk i podejmować próby ponownej instalcji systemu? Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
    samsung - smart test - interpretacja wyniku

0 5
  • Pomocny post
    #2 26 Gru 2014 23:20
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Źle interpretujesz SMART. Patrzy się na RAW_VALUE a nie na VALUE. Ma 8 niestabilnych sektorów i po odzyskaniu danych można próbować naprawy, choć spora wartość w atrybucie 01. Kopia posektorowa powinna się spokojnie udać i ponad 95% powinno być do odzyskania, a być może nawet wszystko.

0
  • Pomocny post
    #3 27 Gru 2014 02:03
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 27 Gru 2014 09:38
    Marta258
    Poziom 2  

Witam ponownie i dziękuje za szybką odpowiedź.
    Czy powinnam teraz wykonać kroki z Procedura naprawczo testująca HDD i próbować nagrać dane ponownie na ten dysk? Dysponuję dyskiem zewnętrznym dlatego myślę, że zrobię kopię posektorowa na drugi dysk.

0
  • #5 27 Gru 2014 20:05
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #6 27 Gru 2014 20:21
    michal7778
    Poziom 29  

Wykonaj te procedurę, jeżeli się powiedzie to jest szansa, że dysk jeszcze podziała. Jeżeli jego stan się pogorszy to niestety - do kosza. Oczywiście po wykonaniu procedury podaj ponownie cały SMART tego dysku.

0