Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna - uziemienie

27 Gru 2014 12:54 2169 11
  • Poziom 7  
    Witam, mieszkam w starym domu i w prawie każdym gniazdku mam 2 żyły i prawdopodobnie brak uziemienia, o dziwo w łazience gdzie przed moją przeprowadzą była jakaś rupieciarnia mam gniazdo z uziemieniem podłączonym, może była tam nowa instalacja, aczkolwiek o ile mi wiadomo jeśli wymienia się instalację, to w całym domu? choć mogę się mylić. Do rzeczy, w jednym z gniazdku w pokoju ukazało się coś takiego :

od dołu idą dwie żyły i z góry również dwie, są połączone jak widać na zdj.

Czy z tego jest jakaś szansa żeby zrobić uziemienie?

Czytałem, że za starych czasów w starych instalacjach było coś takiego jak zerowanie? może u mnie jest zerowanie?
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 25  
    To przewody dochodzące (zasilające to gniazdo) i wychodzące (do następnego gniazda). To typowe instalacje w blokach. Nie stosowano wtedy puszek połączeniowych, tylko łączono gniazdka jedno za drugim.
    Bolec zerujący łączy się z przewodem "N", ale lepiej żeby to zrobił ktoś kto ma uprawnienia, i będzie w stanie wskazać przewód neutralny i fazę.
    Nie baw się w takie rzeczy sam. Pomyłka w podłączeniu grozi porażeniem!
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 7  
    Aha, rozumiem. Sprawdzałem kiedyś probówką w jednym zaświeciła, w drugim zaś nie . Czyli trzeba dać na bolec ten przy którym nie zaświeciła probówka, faktycznie dam to elektrykowi żeby zrobił, ale czy to na 100% jest bezpieczne i sprawdzi się na 100% w razie przepięcia czy coś ?

tak wygląda gniazdo w łazience i tu widać miedziane żyły i chyba jest tutaj uziemienie, ale jeśli w całym domu jest stara instalacja, to można zrobić uziemienie tak pojedynczym pomieszczeniu tak jak w moim przypadku ?

• Poziom 25  
    Popraw błędy bo moderator Cię pozdrowi;)

To nie zabezpiecza przed przepięciami, tylko ma chronić Cię przed porażeniem w przypadku "przebicia".
    Niech to zrobi elektryk.
  • Poziom 28  
    onepiotr napisał:

Bolec zerujący łączy się z przewodem "N", ale lepiej żeby to zrobił ktoś kto ma uprawnienia, i będzie w stanie wskazać przewód neutralny i fazę.
    Nie baw się w takie rzeczy sam. Pomyłka w podłączeniu grozi porażeniem!

? Na pewno. A skąd to wiesz ?
  • Poziom 7  
    Rozumiem. Chcę zrobić to uziemienie, bo będę podłączał nowy komputer i nie chciałbym niespodzianki w postaci spalonego komputera. Ewentualnie zostanie mi przeciągnięcie przedłużacza do łazienki i podłączenia tam do gniazdka.
  • Poziom 28  
    Nic nie rozumiesz. Zatrudnij elektryka. Jaki masz rodzaj sieci, że w kółko o uziemieniu wspominasz ?
  • Poziom 25  
    slawekx
    Jeśli masz coś do powiedzenia rzeczowego to proszę. To nie Lego i lepiej żeby autor nie eksperymentował.
    Przewód PEN to nie nowość, tylko to trzeba poprawnie wykonać (najpierw ochrona potem zasilanie). W tak łączonej instalacji, z aluminium, lepiej wiedzieć co robić.
  • Poziom 28  
    weider91 napisał:
    , faktycznie dam to elektrykowi żeby zrobił

I to jest właściwa postawa.
  • Poziom 7  
    Nie mam pojęcia jaką mam sieć, ale wiem, że już nie grzebie w tych gniazdach, bo mnie przed chwilą rypnęło lekko. Dobra tutaj nie dowiem się raczej niczego więcej, po prostu wyczytałem, że nie wskazane jest podłączania wszelkiego rodzaju sprzętu elektrycznego do sieci bez uziemienia, bo może to się źle skończyć. Zostaje mi sprowadzić elektryka.

• Poziom 43  
    weider91 napisał:
    ale wiem, że już nie grzebie w tych gniazdach, bo mnie przed chwilą rypnęło lekko.

Nie wykonuje się także żadnych czynności bez wcześniejszego wyłączenia prądu w danym obwodzie.
  • Poziom 42  
    Temat wałkowany tysiąckrotnie.
    Zamykam.

P.S.
    Proszę nie raportować bzdur zamieszczanych w zamkniętym już wątku.
    Ich autorzy zostali odpowiednio oznaczeni i na pewno w innych wątkach (jeśli nie zweryfikują tego co głoszą) zostaną "docenieni" jako wyznawcy elektryki alternatywnej.