Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop 0S351 - Nie działa kanał B- brak kreski i plamki

TELERADIOMECHANIKA 27 Gru 2014 13:44 1587 10
  • #1 27 Gru 2014 13:44
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Narobił mi się problem z oscyloskopem OS 351 prod UNITRA-UNIMA /zakład już nie istnieje/.
    Mierzyłem przebieg na przetwornicy napięcia 24/230 na kanale B i po chwili coś się stało, że ten kanał przestał pracować.
    Na początek oczywiście pomiary napięć z zasilacza- jest ok.
    Płyta wzmacniacza Y- na wszelki wypadek podmiana scalaków UL1111 i UL1101- też bez zmian. Widzę różnicę napięć na przewodach ekranowanych pomiędzy tym modułem a płytą gen.podstawy czasu. Na kanale B jest po 11 v a na kanale A jest po 5,1 v. A przecież powinno być jednakowo czyli 5,1 v tak jak na sprawnym kanale A.
    Oczywiście pomierzyłem podzespoły jak diody i tranzystory- wszystkie dobre.
    Po wyjęciu któregokolwiek scalaka w kanale B pojawia się kreska, lecz nic dalej nie można zrobić, tzn. nie działa przesuw w pionie, nie działa wejście pomiarowe.
    I w tym miejscu utknąłem. Powiem, że zabardzo nie znam zasady działania tego oscyloskopu, dlatego chciałbym uzyskać porady osób, które już naprawiały. A może jest ktoś, kto pracował w Unitrze Umima przy montażu i projektowaniu w/w oscyloskopu.
    Posiadam schemat z naszej bazy, lecz jest trochę niewyraźny, może ktoś dysponuje dobrą dokumentacją tego oscyloskopu.
    Proszę o porady i pomoc. Z góry dziękuję.

0 10
  • Pomocny post
    #2 27 Gru 2014 18:26
    RitterX
    Poziom 36  

Skoro nie masz schematu ale masz takie same dwa kanały, w tym jeden sprawny, to podepnij do wejść obu kanałów taki sam sygnał, ustaw nastawy dzielników i resztę identycznie a następnie zacznij mierzyć napięcia na kolejnych elementach. Powinny być podobne.
    Jeżeli usterka wynikła z powodu prowadzonych pomiarów to najprawdopodobniej masz uszkodzenie w stopniach wejściowych wzmacniacza YB. To zwykle pociąga za sobą nasycenie lub wyłączenie na tranzystorach kolejnego już nie uszkodzonego stopnia i reszta nie działa poprawnie.
    Dlatego porównywanie musisz zacząć od wejścia, następnie po dekadach dzielników, wzmacniacza wstępnego,...
    Według mnie uszkodzony jest tranzystor wejściowy wtórnika wysokiej impedancji. Czyli po ludzku ;) to co siedzi od razu po dekadzie i wejściowym filtrze dolnoprzepustowym. Możesz się tam zapewne natknąć na np. BF245 lub coś podobnego.

2
  • #3 27 Gru 2014 18:33
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Są tam takie tranzystory BF245 2 szt spięte radiatorem. Są to polowe tranz. Czy jeszcze są do zdobycia?

No wlasnie, na pkt 913 powinno być 0 v a jest 12, czyli coś puszcza.

0
  • Pomocny post
    #4 27 Gru 2014 19:02
    Edisan
    Poziom 18  

Porada RitterX jest prawidłowa, Czyli na początek podać jednakowe sygnały dla obydwu kanałów A i B i wykonywać pomiary ale radziłbym zacząć od końca czyli przewodów ekranowanych.Wielkości napięć na obydwu kanałach, w tych samych miejscach, powinny być takie same. Nie wiem jak były sprawdzane tranzystory,
    ale pomiary statyczne (np. omomierzem) są niewiarygodne.. Szczególnie FET`y
    należałoby podmienić. Mam gdzieś serwisówkę od tego oscyloskopu, ale poszukać mogę po świątecznym boomie. W starych zapasach mam też FET`y BF245, BF256B.
    Pozostałości po warsztacie.

1
  • #5 27 Gru 2014 19:10
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Czy serwisówkę masz w postaci zeskanowanych plików? A co do tranzystorów to w razie czego, jak nie będzie u nas w sklepie to się odezwę.
    Myślę, że te BF245 będą do wymiany, bo jak pisałem wcześniej podałem bezpośrednio napięcie zmienne na gniazdo BNC. Nie wiem, czy w takim wypadku powinno się stosować jakieś sondy? Ale takiej nie mam na wyposażeniu, oscyloskop kupowałem w 2000 r na Wolumenie.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Gru 2014 20:31
    Edisan
    Poziom 18  

Niestety !!!! Serwisówka jest w wersji papierowej. Ale muszę ją znaleźć.
    Zrobienie ksero lub skanu to nie problem.
    A tranzystory jestem gotów podesłać za podarowanie trochę punktów.
    Proponuję dalszy kontakt na tel 6067212571.

Dodano po 1 [minuty]:

Przepraszam błąd w nr tel. Prawidłowy to 606212571

Dodano po 34 [minuty]:

Wracając do tematu sond, Sondy są konieczne przy pomiarach wszelkiego
    rodzaju przetwornic, Pozornie niskie napięcia są "zaśmiecone " pikami. w.cz.,
    o napięciach rzędu kilkuset woltów. I to prawdopodobnie jest przyczyną tego uszkodzenia wejścia oscyloskopu.

1
  • Pomocny post
    #8 28 Gru 2014 14:01
    RitterX
    Poziom 36  

Skoro BF245 są połączone ze sobą termicznie to zapewne są również sparowane by mieć takie samo napięcie Ugs. Będziesz musiał wyselekcjonować tranzystory o możliwie podobnych parametrach. Układ do parowania jest bardzo prosty. Należy zbudować źródło prądowe na bazie JFET-a i rezystora. Będzie potrzebne zasilanie 9V, rezystor 2kR lub podobnej, mniejszej wartości i podstawka 3-pin by było łatwo wymieniać tranzystory.
    Oscyloskop 0S351 - Nie działa kanał B- brak kreski i plamki
    Tranzystory o takich samych parametrach powinny mieć taki sam spadek napięcia na rezystorze 2k.
    Rezystor w tym przypadku jest tak dobrany by móc mierzyć wszystkie grupy BF245 czyli A, B, C w zakresie Ugs=0.4V....7.5V. Nie ma problemu by zastosować rezystor o mniejszej wartości od 2kR np. 1k dla grup B i C.
    Zamiast mierzyć spadek napięcia możesz też mierzyć prąd w obwodzie głównym. Zasada parowania nie zmieni się. Dobierasz tranzystory o możliwie zbliżonych wartościach wskazań na mierniku.

2
  • Pomocny post
    #9 28 Gru 2014 16:40
    Edisan
    Poziom 18  

RITTERX podał dobry sposób doboru tranzystorów, a dodatkowo
    dla zachowania jednakowych warunków termicznych dla obydwu tranzystorów,
    należy płaskie powierzchnie obydwu tranzystorów BF245 posmarować pastą
    termoprzewodzącą (stosowana do procesorów) i całość wcisnąć w rurkę termokurczliwą. To zapewnia namiastkę jednakowych warunków termicznych.

1
  • #10 11 Sty 2015 17:15
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Czekam na dobrane tranzystory, dam znać jak wyszło.

0
  • #11 19 Sty 2015 20:54
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Tranzystory dobrane dostałem od kolegi Edisana. Po wstawieniu oscyloskop kanał B odpalił. Także udało się niedrogim kosztem uratować przyrząd. Niegdyś była to czołówka polskich oscyloskopów. Jeszcze raz dziękuję kolegom za okazaną pomoc.

0