Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekranowanie sprzętu audio - nagrywanie.

27 Gru 2014 13:44 1131 9
  • Poziom 9  
    Witam.
    Chciałbym zacząć nagrywać swoją gitarę.
    Zanim to zrobię mam zamiar jak najbardziej ograniczyć zakłócenia, dla jak najlepszej jakości dźwięku.
    Mam zamiar wyekranować gitarę i kartę dźwiękową taśmą miedzianą.
    Do tego chcę też jeszcze kupić ekranowany kabel gitarowy i ekranowany kabel usb.
    Karta dźwiękowa jaką posiadam to Line6 POD Studio GX, która nie posiada kompletnie żadnego ekranu.
    Wystarczy tylko, że całe wnętrze karty dźwiękowej wykleję taśmą i w środku przylutuję kabelkiem ekran do obudowy gniazda USB?
  • Poziom 42  
    Jaka gitara, jakie przystawki/przetworniki? Co do braku ekranu w Line6 POD to nie strzelałbym tak w ciemno, pierwszy poziom ekranowania zapewne stanowi odpowiednio "rozlana" masa na PCB. Skoro ta karta ma wg producenta działać bez zakłóceń, jest wysoce prawdopodobne, że nie ma konieczności dodawania dodatkowej puszki z blachy.
  • Poziom 9  
    "Skoro ta karta ma wg producenta działać bez zakłóceń, jest wysoce prawdopodobne, że nie ma konieczności dodawania dodatkowej puszki z blachy."
    Skoro by miało tak być to ludzie by wcale nie ekranowali swoich gitar itp.
  • Poziom 42  
    Mówimy o karcie dźwiękowej, czy o elektronice wbudowanej w gitarę? Skoro już do szczegółów przechodzimy...
  • Poziom 41  
    @carlosg gitara brumi w zależności do tego czy grasz singlami czy humbuckerami, czy łączysz cewki szeregowo czy równolegle. Czy cewki są podłączone symetrycznie czy nie.

W skrócie, dobrze zrobiona gitara nie brumi mimo braku cudownych folii.
  • Poziom 21  
    Podłączę się do tematu. Razem z kolegą basistą z Holandii tworzymy muzykę. Niestety ma on problem z 'brumieniem' swojego basu (Ibanez) gdyż podłącza go pod wejście zwykłej karty dźwiękowej (prawdopodobnie mic-in) zamiast interfejsu którego się nie dorobił.
    Brzmi to mniej więcej tak http://ccmixter.org/files/NiGiD/48615
    http://ccmixter.org/files/NiGiD/48595
    Wyraźnie słychać brumienie na wysokich częstotliwościach które potem muszę odfiltrowywać z użyciem różnych wtyczek VST
    Czy jest jakaś metoda na pozbycie się tych zakłóceń? Myślałem nad zbudowaniem mu jakiegoś separującego przedwzmacniacza aby odseparować galwanicznie basówkę od kompa i by dalej mógł nagrywać bez interfejsu.
  • Poziom 9  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    @carlosg gitara brumi w zależności do tego czy grasz singlami czy humbuckerami, czy łączysz cewki szeregowo czy równolegle. Czy cewki są podłączone symetrycznie czy nie.

W skrócie, dobrze zrobiona gitara nie brumi mimo braku cudownych folii.

Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj, bo nie masz racji.

Moderowany przez adambyw:

Jeżeli nie ma racji to uzasadnij. Tymczasem:
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 41  
    @carlosg Otóż poczyniłem trochę elektroniki do gitar i o ile wykona się ją prawidłowo, nie ma problemu z brumieniem. Najczęściej brumią tanie gitary, z przystawkami niesymetrycznymi.

Poza tym, ja się tak znasz, to po co się pytasz?

Może najpierw poczytaj, czym równi się połączenie symetryczne, od niesymetrycznego, co to pętla mas, oraz co daje ekranowanie, jeśli połączenia nie są symetryczne.

Ekranowany kabel do gitary, hmm co przez to rozumiesz?
    Ekranowany kabel USB, a czy są nieekranowane? Aż tak taniej chińszczyzny nie spotkałem jeszcze.
  • Moderator Akustyka
    Jeszcze jednym kluczowym elementem takiego systemu jest uziemienie komputera. Często w przypadku komputerów przenośnych występuje brak uziemienia, co przekłada się na zakłócenia.
    Te powstają głównie po stronie analogowej więc samo ekranowanie kabla usb ba wpływ na jakość strumienia cyfrowego (działa-nie działa) a nie na jakość dźwięku.
  • Poziom 35  
    doxent napisał:

Czy jest jakaś metoda na pozbycie się tych zakłóceń?

Jest - kupno zewnętrznego interface-u audio, np Lexicon Alpha, ew. Behringer UCG102 (jeżeli faktycznie tak krucho z pieniędzmi). Wejście mikrofonowe karty zintegrowanej nadaje się wyłącznie do podłączenia mikrofonu od Skype-a. Tyle w temacie.