Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

tomek10861 27 Gru 2014 14:20 16602 14
  • sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3
    Witam. Nazywam się Tomasz Siroń, aktualnie jestem tegorocznym maturzystą i studentem 1 roku Mechatroniki na Politechnice Lubelskiej. Z racji tego, że bum świąteczny już opadł chciałbym zaprezentować mój projekt (w sumie to już jego 3 odsłonę). Jest nim oświetlenie domu sterowne przez sieć Internet, dla porównania tutaj macie mój pierwszy projekt sprzed 3 lat. ;) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2464885.html
    oraz stronę sterowania
    http://sterowanie.tk
    http://sterowanie.cf

Układ wykonawczy
    Układem wykonawczym jest 12 kanałowa karta przekaźnikowa LPT. Opiera się ona o dwa układy ULN2803 (jeden taki układ zawiera 8 Darlingtonów). Sterowanie odbywa się poprzez dwa rejestry LPT, rejestr danych (8 wyjść) oraz rejestr kontrolny (4 wyjścia), dodatkowo wykorzystuję rejestr statusowy do informacji zwrotnej. Jedno wejście tego rejestru jest domyślnie zwarte z masą. Informuje to o tym czy karta jest podłączona do komputera, 4 pozostałe wejścia mam wyprowadzone na goldpinach, stosuję ich do blokady panelu oświetlenia.
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

Komputer sterujący
    Serwerem strony, a zarazem komputerem sterującym jest miniaturowy komputer/terminal HP T5000 posiada on:
    Procesor 800MHz
    Ram 256MB
    Zamiast standardowego dysku flash (256MB) zamontowałem kartę pamięci CF 4GB.
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

Na komputerze zainstalowany jest Voyage Linux, jest to Debian zmodyfikowany specjalnie na potrzeby systemów wbudowanych. System oczywiście nie posiada trybu graficznego, całość zarządzam w konsoli przez SSH.
    System początkowo całkowicie działa w RAMie, teraz coś poprzestawiałem i tak do końca nie jest, ale specjalnie się tym nie przejmuję ;)

Stream obrazu
    Generalnie wiele się tutaj nie zmieniło w porównaniu z moim pierwszym projektem, jednak z niezmienionych rzeczy został tutaj praktycznie tylko kabel :P Kamera padła ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2770158.html ) więc musiałem kupić nową. Kupiłem obrotową IP, nie spełniła moich oczekiwań więc znów kupiłem nową. Tym razem znowu poszło na analogową kamerę CCTV. Nie kupowałem jednak kulki, tylko bardziej "tubową" z nadzieją że wytrzyma dłużej. Jak będzie to zobaczymy.
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

Umieszczenie kamery na zewnątrz wygląda tak.
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3
    Kamera jest podłączona skrętką telefoniczną, która prowadzi do piwnicy mojego domu (tam też stoi serwer i komputer streamujący).
    Dodatkowo transmitowany jest obraz z drugiej kamery, która skierowana jest na licznik kliknięć (o nim później). Jest to zwykła kamera USB przerobiona na kamerę podczerwieni (usunięty filtr IR CUT) z wstawionym oświetlaczem podczerwieni (4 diody IR).

Cały obraz streamuje netbook HP na serwis Popler.tv za pomocą oprogramowania AdobeŸ FlashŸ Media Live Encoder.
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

Wspominałem początkowo o obrotowej kamerze IP. Również zastosowałem ją w moim projekcie. Została ona umieszczona pod dachem (bez żadnego zabezpieczenia). Wytrzymała w takiej konfiguracji okres od wiosny do jesieni, wytrzyma i sezon sterowania.
    Na kamerę każdy może wejść, adres to www.sterowanie.tk:81
    Login: 1234
    Hasło: 1234
    Kamera niestety nie jest przystosowana do dużej ilości wejść, przez co zdarza się jej zawiesić.

Światełka
    W tym roku postanowiłem zrezygnować z standardowych światełek żarowych na rzecz LEDów. Zakupiłem 5 kompletów LED (3x200 szt multikolor, 1x300szt niebieskie). W światełkach pozbyłem się sterowników, całość steruję kartą. Światełka zasilane się napięciem stałym 325V (tyle wychodzi po wyprostowaniu napięcia sieciowego i filtrowaniu go za pomocą dużego kondensatora elektrolitycznego). Z powodu stosowania prądu stałego mam problemy z korozją elektrolityczną nóżek LEDów (wystarczają opady deszczu, światełka nie są w 100% szczelnie a przy nacięciu powyżej 300V elektroliza zachodzi naprawdę łatwo).
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

Oprócz LEDów, posiadam wąż który zawieszony jest na domu, również pozbawiłem go sterownika. Jego dwie niezależne sekcje można sterować pod "Dom 1", "Dom 2". Posiadam jeszcze Halogen, Flasha, Licznik kliknięć, ale o tym w następnym podpunkcie.

Dodatki
    Halogen
    Co tu dużo mówić, jest to zwykły Halogen 100W, początkowo zamontowałem 500W ale był zbyt irytujący, a dom na obrazie z kamery był prześwietlony.
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

Licznik kliknięć
    Licznik pochodzi najprawdopodobniej z ksera, dostałem go od znajomego w pudle z różnym złomem komputerowo/elektronicznym. Zlicza on kliknięcia w przycisk "Licznik". W tym roku zerowałem go poprzez rozebranie i przekręcenie na bębenkach. Przy małym nabiciu resetuje się go kręcąc ostatnią cyfrą w przeciwną stronę.

Link

Flash
    Początkowo jako flash miał być moduł lampy błyskowej z aparatu cyfrowego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2891419.html#13932355
    Jednak niestety ubiłem moduł :cry: Zbudowałem własny w oparciu o kondensator, przekaźnik, mostek prostowniczy, ...
    sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3 sterowanie.tk - Oświetlenie domu sterowane przez Internautów, v3

Link

Link

Flash niestety padł. Miałem drugi z innego aparatu. Wstawiłem go tylko zamiast kaskadowego powielacza napięcia do wywołania błysku zastosowałem przetwornicę WN ze skanera. Flash jednak był trochę kapryśny raz błyskał raz nie. W godzinę przed uruchomieniem sterowania pomyślałem, że to może przez ogranicznik prądu. Pominąłem go. Flash błysną - z efektem strzału jak mała petarda.
    Koniec końców z braku czasu pod przetwornice WN podłączyłem długą świetlówkę którą ukryłem w choince :D

Oprogramowanie
    Cały interfejs graficzny oraz skrypty sterowania pisałem sam. Tu podziękowania dla mojej dziewczyny, która podpowiedziała co do kwestii wyglądu strony. ;)
    Co do kodu PHP sekcja sterowania bitami wygląda tak

Kod: php
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Widać tutaj funkcje exec() która wywołuje konsolowy program lpt. Program ten jest napisany w C, posłużyłem się tutaj jego gotowym kodem ze strony: http://int.cus.pl/prj1/index.php?menu=10

Popularność, social media i pieseły
    Na wstępie chciałbym podziękować serwisowi niebezpiecznik.pl że udostępnił mój projekt na swoim fanpagu.
    Ilość wejść po udostępnieniu była tak duża, że serwer po restarcie i podłączeniu do sieci dosłownie padał. Musiałem przerobić trochę kod, który teraz zaprzestaje wyświetlania stanu LPT powyżej 20 osób i blokuje panel oświetlenia powyżej 50 osób.
    Ilość wyświetleń w porównaniu z poprzednim rokiem (udostępniłem wtedy sterowanie na wykop.pl) też się znacznie różni.
    Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się tak dużej popularności sterowania.
    Na zakończenie wrzucam zrzut ekranowy z "Piesełami", które są zadziwione sterowaniem.
    Więcej zdjęć można znaleźć też na moim Facebooku, tam wrzucałem na bieżąco zdjęcia i informacje dotyczące sterowania.
    https://www.facebook.com/tomek10861page

Z gór dziękuje za wszelkie komentarze i zapraszam do zabawy sterowaniem oraz do oceny projektu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Napad.pl
  • #2 27 Gru 2014 16:56
    Gizmoń
    Poziom 28  

Bardzo fajne ale niestety przedobrzyłeś z udostępnianiem, żadna z podanych stron teraz nie chce się załadować. Z tego co rozumiem, każdy internauta uruchamia na twoim serwerze odrębny proces do sterowania? Może da się zrobić coś takiego, żeby cała aplikacja była wysyłana i uruchamiana na komputerze klienta a nie na serwerze? Ten otrzymywałby wówczas tylko polecenia co ma włączyć / wyłączyć i wysyłałby informacje o stanie urządzeń (no i aplikacje do nowo podłączających się). Powinno to znacznie poprawić działanie systemu.

PS
    Fajna wiertareczka do płytek :D
    Przy opisie licznika raczej powinno być "ksero" a nie "xero".

• #3 27 Gru 2014 17:06
    tomek10861
    Poziom 27  

Dzięki :) strona nie działa bo mi się w kółko router wiesza, a jak go zresetuje to przeładowanie nowego IP na serwerach DNS trwa 15 min. Serwer w tej chwili jako tako sobie radzi, tylko infrastruktura sieciowa nie wyrabia :D Proces jest odrębny, odrębne uruchomienie programu LPT.
    Wiertarka to zwykła wiertarka zamontowana w statywie stołowym, który jest bardzo badziewny (ma luzy rzędu 5mm). Trzeba przyłożyć najpierw wiertło do płytki dopiero potem wiercić. Xero poprawiłem.

• #4 27 Gru 2014 18:58
    DJKompot
    Poziom 26  

Kolego robiłem już podobne tematy. Jeżeli z systemu ma korzystać wielu użytkowników na raz powinno to być na zewnętrznym serwerze.

1.Kamery wrzucasz na osobne porty tnąc jakość (ilość klatek i rozmiar)
    2.Na zewnętrznym serwerze generujesz plik nastaw który cyklicznie zaciąga serwer w domu wg niego wykonując sterowanie.
    3.Ew błędy czy stany obecne serwer w domu odsyła do odrębnego pliku przez FTP lub CURL.
    4.Serwer CCTV stawiasz na linuxie są do tego aplikacje i sterowniki. Przy takiej ilości RAM bez problemu da radę.
    5.Pobierane obrazu robisz na ajax-ie odwołując się do adresu IP/nazwy hosta + port.
    6.Porty wiadomo otwierasz na routerze jak i przy "neostradzie" podpinasz usługę dynDNS.
    7.Dane nastaw i zapisy wykonujesz w ajax-ie.

W ten sposób nie będziesz zapychał swojego łącza, nie będzie wieszał Ci się serwer czy router, będzie to płynnie działać.

Mimo wielu niedociągnięć gratulację chęci i podejścia do tematu. U mnie na 4 roku niektórzy nadal mają problem nawet z skonfigurowaniem routera... :D

• #5 27 Gru 2014 19:18
    tomek10861
    Poziom 27  

Kamera obrotowa jest na porcie 81, jakoś obcięta (kompresja). O stronie na zewnętrznym serwerze pomyślę na przyszły rok, w tym roku nie spodziewałem się tak dużej popularności. Pewnie będzie plik ze stanami w bazie danych a serwer z domu co sekundę będzie pobierał stan.
    Serwer staamu wideo na linuxe? Dlaczego? Jak to samo mi się sprawdza na Windows (Windowsa mam na netbooku ze sklepu). Natęczas nie kożystam z usługi dynDNS bo nie chce działać taj jak powinna. Korzystam z niezależnych polskich serwerów freedns.42.pl na które skrypt w cronie co minutę przesyła aktualne IP. Moje domeny po prostu korzystają z tych serwerów.

Dzięki, dzięki ;)

• Napad.pl
  • #6 27 Gru 2014 19:26
    gbd.reg
    Poziom 21  

DJKompot napisał:
    2.Na zewnętrznym serwerze generujesz plik nastaw który cyklicznie zaciąga serwer w domu wg niego wykonując sterowanie.
    3.Ew błędy czy stany obecne serwer w domu odsyła do odrębnego pliku przez FTP lub CURL.

Tutaj polecam użyć API oparte na JSONie zamiast kombinować z FTP itp. Niech domowy serwer co np 0.5 sekundy odpytuje serwer WWW o nowe nastawy.

• #8 28 Gru 2014 13:00
    Michał458
    Poziom 17  

Nie myslales o wdrożeniu DMX zamiast lpt?

• #10 29 Gru 2014 00:20
    DJKompot
    Poziom 26  

gbd.reg -> można i tak a można też skrypt PHP odpalać wysyłając dane GETem czy POSTem. Dane i tak musisz gdzieś magazynować przy wielu użytkownikach. Sposobów jest sporo, mają wady i zalety ale przy częstości 0,5s nie będzie to odczuwalne.

tomek10861 -> rozwiązań problemu jest wiele jak widać się da ;p

• #11 29 Gru 2014 18:32
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Tak poza tematem elektroniki - nie bije ci to migające w kółko oświetlenie na głowę? :D

• #12 29 Gru 2014 19:53
    Marand
    Poziom 12  

Zabawa - zabawą, ale takie niezabezpieczone łącza np. świetlówki w śniegu czy pająki na obwodach wysokiego napięcia mogą spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu ze zgonem włącznie. Zadbaj bardziej o bezpieczeństwo swoje i innych.

• #13 29 Gru 2014 20:13
    tomek10861
    Poziom 27  

Euzebiusz23091998 napisał:
    [...]nie bije ci to migające w kółko oświetlenie na głowę? :D
    Daję radę :D

Marand świetlówka zasilana jest wysokim napięciem, ale o bardzo niewielkim prądzie i wysokiej częstotliwości. Kontakt z przetwornicą HV może się co najwyżej skończyć wypalona dziurka w skórze, i dyskomfortem podczas dotykania łuku ;)