Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozprogramowanie skrzydeł po napotkaniu przeszkody w centrali 455D.

27 Gru 2014 15:15 1188 9
  • Poziom 12  
    Zaprogramowałem centralę 455D w trybie czasowym zaawansowanym. Wszystko działa prawidłowo dopóki czujki nie wykryją przeszkody podczas zamykania. Wówczas w zależności od trybu skrzydła bramy zatrzymują się lub maksymalnie otwierają (nie tak jak zaprogramowałem w odpowiednim odstępie). Gubi się całkowicie. Muszę bramę opuścić na siłownikach pozamykać ręcznie i wtedy znów wszystko działa.
    Analogiczna sytuacja występuje gdy w czasie zamykania lub otwierania zatrzymam bramę z pilota. Po ponownym ruszeniu wyprawia dziwnie rzeczy (np. wykona niewielkie otwarcie, rozewrze się maksymalnie, nie domyka się jedno skrzydło itd.)
    Brama nie posiada ograniczników zamknięcia i otwarcia nie wiem czy są obowiązkowe ? Wolałbym aby dało się to zrobić bez z nich.

• Poziom 43  
    Może zdradzisz nam jakiegoś producenta tej centrali?
  • Poziom 12  
    Cetrala jak i siłowniki producenta FAAC.
  • Poziom 12  
    Pisząc ograniczniki miałem na uwadze fizyczne np. odbojniki do których brama dochodzi. Czy takie coś jest obowiazkowe ? Chciałem wyregulować bramę wg. opcji czasu działania siłowników bez odbojników i innych magnesów i czujek. Właściwie to zrobiłem tylko problem pojawia się tak jak to wyżej opisałem.
  • Poziom 15  
    Ten typ centrali działa na zasadzie czasu pracy. Dlatego zgodnie z instrukcja wymagane są ograniczniki/odboje przynajmniej w jednym z kierunków. Zjawisko które kolego opisujesz będzie występowało w przypadkach które opisałeś jak ii po przecięciu fotokomórek.
    Kolego jeśli masz najazd, ogranicznik w kierunku zamknięcia to przyspawaj schowanie siłowniki na maksa przy otwartych skrzydłach.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    Po ponownym ruszeniu wyprawia dziwnie rzeczy (np. wykona niewielkie otwarcie, rozewrze się maksymalnie, nie domyka się jedno skrzydło itd.)
    Brama nie posiada ograniczników zamknięcia i otwarcia nie wiem czy są obowiązkowe ? Wolałbym aby dało się to zrobić bez z nich.

Podsumowując: Jeśli nie masz enkoderów założonych na siłowniki 414 to ta centralka tak się będzie zachowywać.
    Ogólna zasada z tą centralką - pozwolić wykonać każdy ruch do końca - i nie bawić się pilotem, a jak już zatrzymasz bramę np w połowie ruchu otwarcia to następny ruch - pozwolić zamknąć się jej do końca i wymrugać lampą.
    Czem dłużej bawisz się pilotem , tym większe centralka popełnia błędy. Ale zawsze pełny suw otwrcia i potem pełny zamknięcia wszystko doprowadza do porządku.
    I jak napisali powyżej koledzy - MUSZĄ BYĆ odboje skrzydeł bramy na otwarciu i zamknięciu (możesz na otwarciu tak dokładnie ustawić siłowniki coby zatrzymywały się na końcach gwintów - ale nie zalecam). Na zamknięciu OBOWIĄZKOWO grzybek/odbój na środku podjazdu. Centralka bez enkoderów pracuje na zgrubnych czasach (zamontowałem tych centralek kilkadziesiąt a i tak ustawiam programowaniem zaawansowanym i wychodzi mi za 3, 4 razem - każda brama jest inna i ma inne obciążenia....)
  • Poziom 12  
    Dzięki wszystkim za wyjaśnienia. Sprawdziłem ustawienia czasowe rzeczywiście nie mają sensu nie wiem po co je w ogóle dają.
    Ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli siłowniki będą całkowicie się rozwierały przy zamknięciu bramy i na odwrót przy otwieraniu to nie będzie im to szkodzić przy braku odbojów ?
  • specjalista -automatyka bramowa
    Trochę tak, siłowniki bez odbojów dojeżdżają wysuwami na otwarciu do blokady na końcu śruby a na zamknięciu do obsady łożyska albo początku gwintu śruby i się " zacinają" . Skutkuje to stopniowym uszkadzaniem gwintu w suwaku i po paru latach mogą pojawić się luzy na gwincie. Przy odbojach suwak nie uderza w wewnętrzną konstrukcję siłownika a poza tym skrzydło bramy amortyzuje przeciążenia.
    No ustawienia czasowe są niezbędne - jak nie bawisz się bramą to zwolnienia nieźle działają a bez czasówek siłowniki pracowałyby na blokadzie do bólu.