Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ldm smx 11 - Pali bezpiecznik, uszkodzona końcówka

wojtek1998 27 Dec 2014 15:48 2220 18
Tespol
    wojtek1998
    Level 7  
    Witam
    Jestem nowym użytkownikiem, więc jeśli popełnię gdzieś błąd proszę o poprawienie.
    Dostałem taki mikser-wzmacniacz oczywiście okazało się że jest uszkodzony (pali bezpiecznik).
    Na początku sprawdziłem płytkę zasilacza, znalazłem uszkodzony układ mostka prostowniczego oraz "spuchnięte" 2 kondensatory elektrolityczne 4700µF. Mostek i wszystkie 4 kondensatory wymieniłem. Następnie zacząłem sprawdzać końcówki (płytki oznaczone symbolem 002P4D). Na jednej z nich zlokalizowałem uszkodzone tranzystory BDW84D i BDW83D - wymieniłem je. Zmierzyłem także pozostałe tranzystory oraz diody na obu płytkach. Doczytałem też że jeśli palą się te tranzystory należy sprawdzić rezystory a w szczególności te duże ceramiczne 0,47Ω - są sprawne. Przy okazji wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne na obu płytkach. Na płytce w której były uszkodzone tranzystory zauważyłem brak potencjometru P1 - 100Ω - wlutowałem go.
    Wydaje mi się że już wszystko powinno być ok jednak proszę o poradę w jaki sposób zrobić ten pierwszy rozruch. Boję się że po podłączeniu coś się spali a rodzice już mi więcej pieniędzy nie dadzą (części do tego wzmacniacza kosztowały mnie całe kieszonkowe). W jednym z postów doczytałem że ustawienie tego potencjometru P1 jest istotne. Proszę o poradę jak przeprowadzić ten pierwszy start, co ewentualnie jeszcze sprawdzić i jak zabezpieczyć się przed ewentualnym uszkodzeniem podczas rozruchu.

Celem sprawdzenia odłączyłem końcówki
  • Tespol
    wojtek1998
    Level 7  
    No też o tym czytałem jednak gdzie tą żarówkę podłączyć? Pomiędzy układem zasilania a płytkami końcówek? A może ktoś ma schemat tego wzmacniacza? Trochę już umiem odczytywać schematy i jakby ktoś zaznaczył mi na schemacie gdzie te żarówki podłączyć było by super. A co z regulacją tego P1?
  • Tespol
    wojtek1998
    Level 7  
    Nie rozumiem, pozwoliłem sobie narysować taki prosty schemat blokowy. Mam wpiąć żarówkę na przewód zasilania (opcja 1), czy pomiędzy zasilacz a końcówkę mocy (opcja 2). Żarówka na 230V? A i czy mogę odłączyć końcówki i odpalić sam zasilacz? Ldm smx 11 - Pali bezpiecznik, uszkodzona końcówka
    wojtek1998
    Level 7  
    Dobrze spróbuję jednak najpierw muszę kupić bezpieczniki. Mam tylko 500mA a to za mało.
    wojtek1998
    Level 7  
    Wsadziłem bezpiecznik, zgodnie z poradą wpiąłem żarówkę i udało się uruchomić zasilanie. Zmierzyłem napięcia zasilania, które wychodzą na końcówki mocy i są równa czyli: Końcówka 1 - napięcie Ucc +57,8V Ucc -57,8V, Końcówka 2 - napięcie Ucc +57,8V Ucc -57,9V. Napięcia mierzyłem w stosunku do masy (GND). To napięcie z Końcówki 2 Ucc -57,9V różni się o 0,1V ale z tego co wyczytałem może być to błąd pomiarowy i wydaje mi się że układ zasilania jest już sprawny. Proszę o poradę co robić dalej. Nie podłączyłem jeszcze końcówek mocy bo boję się żeby ich nie spalić.

Dodano po 13 [minuty]:

Zauważyłem też że pomiędzy tranzystorami a radiatorem są takie cienkie plastikowe podkładki, domyślam się że powinny tam być. Widzę że kilka z nich jest zniszczonych. Czy mogę tam wsadzić takie podkładki ze starego zasilacza komputerowego? Wymiary są takie same ale materiał trochę inny, te z zasilacza nie są przeźroczyste i są grubsze. Zauważyłem też że chwilkę po włączeniu zasilania klika przekaźnik, z tego co doczytałem jest to przekaźnik "protekcji", czy on ma tak kliknąć?
    pawelekstar
    Level 13  
    Proszę teraz sprawdzić stan tych podkładek które zresztą są bardzo istotne,w przeciwnym razie było by zwarcie na ogół kolektora tranzystora do radiatora.Sprawdzenia dokonać należny za pomocą omomierza,czyli końcówka kolektor,druga radiator ,nie powinno być zwarcia.Jeżeli są spełnione te warunki i pomiary końcówek mocy,z czystym sumieniem można podłączyć resztę tj.końcówki mocy do zasilacza,w dalszym ciągu stosując żarówkę na zasilaczu na wszelki wypadek i obserwować efekt.
    wojtek1998
    Level 7  
    Czyli po zamontowaniu tych podkładek zmierzę rezystancję pomiędzy tranzystorami a radiatorem, czy mogę użyć ustawień miernika MΩ? Rozumiem że żarówki z zasilania nie odpinać?
    wojtek1998
    Level 7  
    W tym wzmacniaczu nie ma plastikowych tulejek. Wiem o co chodzi widziałem je w zasilaczu komputerowym. Tutaj jest inne rozwiązanie: Blacha dociska tranzystory do radiatora. Znalazłem w necie specyfikację tych tranzystorów, to są tranzystory w układzie Darlingtona o b. dużym wzmocnieniu, "środkowa" nóżka tego tranzystora ma połączenie z tą blachą. Czyli celem pomiaru jest sprawdzenie czy nie ma połączenia pomiędzy "środkową" nóżką tranzystora a radiatorem i blachą dociskającą tranzystory do radiatora.
    wojtek1998
    Level 7  
    No zadziałało! Żarówka świeci taką "niepełną" mocą, bezpiecznik nie wyleciał w powietrze, nic się nie grzeje i nic nie śmierdzi (spalenizną). Co dalej? Czytałem że należy teraz zmierzyć napięcie - spadek napięcia na tych dużych rezystorach 0,47Ω i że te napięcia powinny być w miarę równe. Tylko jak ustawić miernik? Domyślam się że na napięcie stałe a zakres na 200mV. A i co z tym potencjometrem który wymieniłem? Jak go ustawić i czy mogę ustawić ten drugi potencjometr na drugiej końcówce. Przecież wymieniałem wszystkie kondensatory więc na pewno trzeba będzie coś skorygować.
    wojtek1998
    Level 7  
    Po odłączeniu żarówki i ponownym podpięciu spaliły się rezystory 0,47Ω oraz tranzystory mocy :cry:
    mariuszw19640717
    Level 35  
    wojtek1998 wrote:
    Żarówka świeci taką "niepełną" mocą, bezpiecznik nie wyleciał w powietrze

To oznacza, że jest jakieś uszkodzenie i nie należy żarówki odłączać, można ją odłączyć jak przestanie świecić.
    wojtek1998 wrote:
    Po odłączeniu żarówki i ponownym podpięciu spaliły się rezystory 0,47Ω oraz tranzystory mocy

Sprawdź wszystkie rezystory i tranzystory w tej końcówce, w której spaliły się te elementy.
    Sprawdź też, czy niema pękniętych ścieżek zimnych lutów.
    Napięcia zasilające końcówkę są prawidłowe i symetryczne?
    wojtek1998
    Level 7  
    Wcześniej wypisałem wartości napięć zasilania końcówek mocy. Szkoda tylko że nie wiedziałem o tym że jeśli żarówka się świeci to coś jeszcze jest nie tak. Straciłem tranzystory i powiem że się trochę zniechęciłem tym niepowodzeniem. Ale jeszcze raz pomierzę tę końcówkę (rezystory i półprzewodniki). Muszę poszukać gdzieś schematu, tata mówi że od tego powinienem zacząć a teraz się ze mnie śmieje że całe kieszonkowe z dymem puściłem. No ale jak czegoś nie spalę to się nie nauczę.
    mariuszw19640717
    Level 35  
    wojtek1998 wrote:
    Muszę poszukać gdzieś schematu, tata mówi że od tego powinienem zacząć

Nie znalazłem do tego modelu, tylko do Ldm smx 12 i to nie cały, sprawdź, może zbliżona konstrukcja.
    Jak drugi kanał jest sprawny to, można się nim posłużyć jako wzorcem, przez porównanie wartości elementów i przez pomiar napięć.
    wojtek1998
    Level 7  
    Dziękuję za schemat, już go wcześniej znalazłem, niestety budowa jest trochę inna oraz zastosowano inne elementy