Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Środek trawiący kuchennej roboty

Bogdan 6 27 Gru 2014 20:09 4794 33
  • #1 27 Gru 2014 20:09
    Bogdan 6
    Poziom 15  

Napisze krótko:

Proporcja na 250ml:
    Łyżeczka soli
    Pół łyżeczki kwasku cytrynowego
    250ml wody utlenionej z apteki
    Czas trawienia w temp 40st. to 15min

Środek trawiący kuchennej roboty Środek trawiący kuchennej roboty Środek trawiący kuchennej roboty Środek trawiący kuchennej roboty

Poprawione proporcje na 100ml
    Woda utleniona 100ml
    Kwasek cytrynowy 30g
    Sól kuchenna 5g

0 29
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 27 Gru 2014 20:12
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Pokażcie efekty. Jak długo trwa trawienie ?

0
  • #3 27 Gru 2014 20:26
    Bogdan 6
    Poziom 15  

barwa po trawieniu środka taka sama jak po nadsiarczanie sodowym niebieska zaraz fotki podam a ja miałem za silny trochę to mocno gazowało uważać na opary nie wiem czy tak szkodliwe

Dodano po 1 [minuty]:

zrobię próby jeszcze z wodą demineralizowaną z gatunku cpn do akumulatora

Dodano po 8 [minuty]:

dowodem na potwierdzenie mojej receptury będzie jej wykorzystanie i potwierdzenie na forum bo sam jeszcze robię próby

0
  • #4 27 Gru 2014 20:32
    SlawekKedra
    Poziom 40  

Jest jeszcze inny prosty i tani sposób trawienia. Do rogu płytki trzeba przylutować drut miedziany i podłączyć do niego plus napięcia kilku voltów a do kawałka żelaznej blachy minus i trawić to w wodzie z solą, taką zwykłą kuchenną. Tą metodą nie da się co prawda wytrawić płytki całkowicie ponieważ pod koniec trawienia niektóre obszary stracą kontakt elektryczny z zasilaniem i nie będą dalej trawione, ale tą cienką warstewkę można trawić w czymkolwiek innym np. w chlorku nie zużywając go zbyt dużo. Przy okazji odzyskujemy od razu miedź która osadza się na żelaznej blaszce.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #6 27 Gru 2014 21:23
    janek1815
    Poziom 38  

Czy jeśli mam większe stężenie wody utlenionej niż w aptece to pomoże w trawieniu czy przeszkodzi? W aptece jest 3% ja mam 30%?

0
  • #7 27 Gru 2014 21:34
    perch
    Poziom 26  

SlawekKedra napisał:
    Jest jeszcze inny prosty i tani sposób trawienia...

Tak na szybko przeprowadziłem test z małym kawałkiem laminatu.
    Woda z solą kuchenną, ilość, że już z trudem się rozpuszczała dalej.
    Zasilanie to zasilacz ATX 5V a potem 12V. Elektroda to zwykły gwóźdź.
    Płytkę co prawda wytrawiło niemal całą z miedzi lecz na gwoździu osadziła się jej minimalna ilość.
    Woda natomiast stała się silnie pomarańczowa, nieklarowna.
    Czy taki efekt ma występować?

0
  • #8 27 Gru 2014 21:38
    SlawekKedra
    Poziom 40  

Tak, powstaje pomarańczowy mętny płyn. Co do ilości miedzi to nie pamiętam zbyt dobrze ile się jej tam osadzało ponieważ płytki trawiłem dość dawno temu. Pewnie w roztworze też zostaje miedź ale to już trzeba byłoby jakiegoś chemika spytać jak ją odzyskać w całości.

Dodano po 42 [sekundy]:

Najważniejsze jednak jest to że trawi i że trawi tanio:)

0
  • #9 27 Gru 2014 22:05
    Bogdan 6
    Poziom 15  

Woda zmieniła barwę na pomarańczową coś podobnego gdy zrobisz elektrolizę w zwykłej kranówie do tego zielony nalot.

Dodano po 3 [minuty]:

janek1815 napisał:
    Czy jeśli mam większe stężenie wody utlenionej niż w aptece to pomoże w trawieniu czy przeszkodzi? W aptece jest 3% ja mam 30%?

Podejrzewam że będzie szybciej gazować a czy przeszkodzi nie wiem może przyśpieszyć.

0
  • #11 27 Gru 2014 22:21
    yogi009
    Poziom 42  

Usiłuję rozgryźć wypowiedź Kolegi Bogdana:

",,,Woda demineralizowana bardzo wolno pomaga w trawieniu z apteki o wiele szybciej..."

no i za ludowe Chiny nie daję rady :-)

0
  • #12 27 Gru 2014 22:31
    Bogdan 6
    Poziom 15  

No to tak woda demineralizowana z cpn do akumulatorów dolana do składników o wiele wolniej reaguje podczas trawienia miedzi.
    Woda utleniona ma jeszcze dodane 2 lub 3 składniki medyczne i przez to szybciej zachodzi reakcja.
    Nie jestem chemikiem a eksperymenty robię od nie dawna.

Na razie muszę przerwać próby z wodą bo skończył mi się kwasek cytrynowy a cytryn też nie mam.

0
  • #13 27 Gru 2014 22:32
    yogi009
    Poziom 42  

Opis:

"...Woda z solą kuchenną, ilość, że już z trudem się rozpuszczała dalej..."

można prawdopodobnie zamienić na roztwór nasycony (albo - precyzyjniej - prawie nasycony).

0
  • #14 27 Gru 2014 22:39
    perch
    Poziom 26  

Bogdan 6 napisał:

Na razie muszę przerwać próby z wodą bo skończył mi się kwasek cytrynowy a cytryn też nie mam.

Spróbuj może z octem.

0
  • #15 27 Gru 2014 22:47
    tzok
    Moderator Samochody

Bogdan 6 napisał:
    Woda utleniona ma jeszcze dodane 2 lub 3 składniki medyczne i przez to szybciej zachodzi reakcja.
    Woda utleniona nie ma żadnych "dodatkowych składników medycznych", to 3% wodny roztwór nadtlenku wodoru (H2O2). Nadtlenek wodoru ma silne właściwości utleniające. Perhydrol to handlowa nazwa 30% roztworu wodnego H2O2. Perhydrol przyspieszy działanie zarówno roztworu soli kuchennej z kwaskiem cytrynowym jak i chlorku żelaza III.
    Bogdan 6 napisał:
    skończył mi się kwasek cytrynowy a cytryn też nie mam
    Kwasek cytrynowy to związek chemiczny o wzorze sumarycznym C6H8O7, w cytrynie jest go stosunkowo niewiele (mniej niż 1% masy)...

Zamiast wypisywać "ludowe mądrości" wystarczy zajrzeć choćby do Wikipedii.

0
  • #16 27 Gru 2014 23:00
    Bogdan 6
    Poziom 15  

Woda utleniona
    Nadtlenek wodoru, kwas fosforowy, woda.

Skład
    Hydrogenii peroxydum (nadtlenek wodoru) 30% - 10,0 g (stabilizowany kwasem 1- hydroxyetano 1,1 - difosfonowym - 10 mg/l i disodu difosforanem - 100 mg/l)
    woda oczyszczona 90,0 g.

Dodano po 1 [minuty]:

http://www.doz.pl/apteka/p3869-Woda_utleniona_3_100_g

Dodano po 1 [minuty]:

A co do cytryny to warto spróbować co się stanie

0
  • #18 28 Gru 2014 17:51
    kybernetes
    Poziom 39  

Bogdan 6, dobrze że przypomniałeś ten przepis bo jest prosty i wykonany z podręcznych składników. Od siebie dodam tylko to, że sól kuchenna nie jest tam wymagana, wystarczy sam kwasek cytrynowy albo ocet. A zamiast drogiej wody utlenionej lepiej używać taniego perhydrolu o ile jest dostępny w sklepie z farbami za rogiem. Perhydrol jest stężony dlatego dajemy go mniej - 1 łyżka stołowa perhydrolu i jedno opakowanie 20g kwasku cytrynowego na szklankę wody albo 1 łyżka perhydrolu na szklankę rozcieńczonego 1:1 octu. Ze zwiększaniem stężenia perhydrolu lepiej uważać.

0
  • #20 28 Gru 2014 18:19
    janek1815
    Poziom 38  

Dla porównania Perhydrol w sklepie chemicznym 30l około 70zł. Kupuję czasami. Jak później będę przechodził obok opakowania to napiszę jakie stężenie bo wyleciało mi z głowy. Raczej coś około 30%.

0
  • #21 28 Gru 2014 18:20
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Polski Dragon produkuje 30% i bez problemu kupisz.
    Szukaj na allegor nawet i sklep budowlanych jak nie mają to pewnie ściągną.

0
  • #22 28 Gru 2014 18:32
    elektryku5
    Poziom 37  

Z HCl i H2O2 idzie szybko i bez grzania, niestety kosztem podtrawień, można też zrobić słabszy roztwór, tylko trzeba pamiętać, że jak trochę poleży, to trzeba dodać H2O2.

Lepiej nie bawić się tak niebezpiecznymi związkami, bo jedyna przewaga nad chlorkiem żelaza (III) jest taka, iż lepiej widać płytkę, a trwałość roztworu mniejsza.

0
  • #23 28 Gru 2014 21:59
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

H2O2 i tak niedługo będzie niedostępne bo służyć może do produkcji choćby HMTD. Wysiłki ustawodawców w różnych krajach w tym i w Polsce służą eliminowaniu tego typu możliwości dla naszego dobra ;) .
    W dzisiejszych czasach dostępność gotowych kąpieli jest tak dobra ze nie ma potrzeby kombinować z domowymi zamiennikami.

0
  • #24 28 Gru 2014 22:09
    janek1815
    Poziom 38  

deus.ex.machina napisał:
    H2O2 i tak niedługo będzie niedostępne

Jak żyć bez H2O2 nie wiem. Używam głównie do badania czystości. Stopień spienienia po wylaniu na posadzkę ukazuje jej czystość. Oczywiście są inne metody ale kosztowne. Pisałem wyżej że używam sprawdziłem i jest to 35%.

0
  • #25 29 Gru 2014 01:49
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Bogdan 6 napisał:

Nadtlenek wodoru, kwas fosforowy, woda.

Skład
    Hydrogenii peroxydum (nadtlenek wodoru) 30% - 10,0 g (stabilizowany kwasem 1- hydroxyetano 1,1 - difosfonowym - 10 mg/l i disodu difosforanem - 100 mg/l)
    woda oczyszczona 90,0 g.
    Jakie masz tam składniki medyczne? Masz nadtlenek wodoru i bufor do stabilizacji pH. Dodawanie zamiast nadtlenku wodoru zwykłej wody, jest pozbawione sensu.
    janek1815 napisał:
    Zdecydowanie przyspieszy.
    SlawekKedra napisał:
    Pewnie w roztworze też zostaje miedź ale to już trzeba byłoby jakiegoś chemika spytać jak ją odzyskać w całości.
    Jeżeli jest to pomarańczowa, mętna zawiesina to przesączyć, bo pewnie to miedź która się oderwała od gwoździa. Jeśli są jony miedzi, to najprościej wyprzeć je glinem.
    Bogdan 6 napisał:
    ie jestem chemikiem a eksperymenty robię od nie dawna.
    Widać, bo robisz masę błędów chemicznych.
    deus.ex.machina napisał:

H2O2 i tak niedługo będzie niedostępne bo służyć może do produkcji choćby HMTD.

A do syntezy amfetaminy używa się wody. ;)

Może ja zbiorę do kupy te wszystkie informacje i wyjaśnię.
    Po pierwsze chlorek sodu jest zbędny. Nie bierze udziału w reakcji. Jego użycie może być podyktowane jedynie zwiększeniem przewodnictwa wody (która jest dobrym izolatorem), jednak kto używa wody destylowanej do takich celów? Woda z kranu ma wystarczające przewodnictwo.
    Reakcja jaka zachodzi w takim przypadku, to prosty redox. Miedź utlenia się do postaci Cu2+ i przechodzi do postaci soli kwasu, jaki został użyty do reakcji. Czyli do cytrynianu, octanu, chlorku czy siarczanu. Jony wodorkowe w środowisku reagują z nadtlenkiem wodoru dając w wyniku tejże reakcji wodę. Jak widać w reakcji nie bierze udział nic innego, więc dodatek chlorku jest w 100% zbędny.

0
  • #26 29 Gru 2014 09:50
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

telecaster1951 napisał:

A do syntezy amfetaminy używa się wody. ;)

O masz, wydało się i teraz ABW/CBŚ nam żyć nie da... (BMK zaczęto przycinać już w końcu lat 80, w latach 90 aceton itd).
    Kupno kwasu azotowego jest już praktycznie niemożliwe (nawet za ciemnego PRL można było zanabyć HNO3 z półki w sklepie chemicznym).

0
  • #27 29 Gru 2014 10:16
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

deus.ex.machina napisał:
    Kupno kwasu azotowego jest już praktycznie niemożliwe
    Bez przesady. W sklepach z chemią gospodarczą faktycznie się nie da, ale w sklepach z odczynnikami bez problemu. Piszesz oświadczenie że nie będziesz go wykorzystywać do produkcji narkotyków i materiałów wybuchowych i że wyrażasz zgodę na przekazanie Twoich danych policji w przypadku śledztwa.

0
  • #28 29 Gru 2014 15:35
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

telecaster1951 napisał:
    deus.ex.machina napisał:
    Kupno kwasu azotowego jest już praktycznie niemożliwe
    Bez przesady. W sklepach z chemią gospodarczą faktycznie się nie da, ale w sklepach z odczynnikami bez problemu. Piszesz oświadczenie że nie będziesz go wykorzystywać do produkcji narkotyków i materiałów wybuchowych i że wyrażasz zgodę na przekazanie Twoich danych policji w przypadku śledztwa.

Już praktycznie się nie da, w praktyce tylko firma, tylko po podpisaniu wielu papierków - obrót reglamentowany tak jak w PRL (lub gorzej i czym rozpuścić kamień w kiblu - woda ma tak złe parametry jakościowe ze zżera mosiądz... - ogólnie coraz trudniej dostać taka chemie).

0
  • #29 29 Gru 2014 19:10
    _jta_
    Specjalista elektronik

Woda utleniona działa dużo szybciej (ale i szybciej się zużywa) po dodaniu soli żelaza (można np. rozpuścić w kwasie nieco rdzy). Nie radzę zostawiać żelaza w mieszaninie kwasu i wody utlenionej - reakcja początkowo jest powolna, a potem przyśpiesza i żrący roztwór rozlewa się naokoło!

0
  Szukaj w 5mln produktów